Lékárny žalují Ratha a spol. Zastavte je, žádají soud

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 1. 2009 18:33
Grémium majitelů lékáren se obrátilo na soud
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Kvůli poplatkům, které nevybírají krajské lékárny ve středních Čechách, padla první žaloba. Podalo ji Grémium majitelů lékáren.

Současně se u soudu domáhá vydání předběžnoho opatření. Na základě toho by musely krajské lékárny s nevybíráním třiceti korun za recept okamžitě přestat. Soud musí rozhodnout do sedmi dnů. 

"Žalobu jsme podali dnes. Opírali jsme se o jednoznačnou právní analýzu, která říká, jde o porušení pravidel hospodářské soutěže a vytváří se nekalá konkurence," potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf Grémia majitelů lékáren Pavel Vítek.

Přicházíme o 20 procent příjmů

Tím, že lékárny patřící kraji nevybírají poplatky za recepty, podle Vítka ostatní majitelé apatyk přicházejí až o dvacet procent příjmů. "Recepty tvoří příjem lékáren zhruba ze sedmdesáti procent, nyní se ale tento údaj propadl na padesát procent. Jednání kraje nás jednoznačně poškozuje," vysvětlil Vítek.

Ušlý zisk ale grémium podle Vítka prozatím neřešilo. 

Proti odpouštění poplatků se už před Vánocemi ozvala i Česká lékařská komora. Podala podnět antimonopolnímu úřadu. Jednání krajů je i podle šéfa lékařů Milana Kubka diskriminační.

"Je možné, že ambulance v krajských nemocnicích vytváří nerovnou konkurenci ordinacím soukromým," je přesvědčen.

Někteří pacienti totiž mohou v této situaci upřednostňovat nemocnici, která poplatek za vyšetření nevybere, před soukromými lékaři a ordinacemi, co poplatky vybírat musí. "V opačném případě jim hrozí pokuta," vysvětlil Kubek.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina ale Kubkovi poradil poslat stížnost spíše do Bruselu. "My v této věci totiž stejně nerozhodujeme," dodal Pecina.

Začal Rath, v únoru se přidají další kraje

Jinou cestu zvolila Česká lékárnická komora - obrátila se na zdravotní pojišťovny. Vyzvala je, aby začala požadovat od krajských lékáren, které regulační poplatky nevybírají, pokuty.

Vracení regulačních poplatků zavedl na začátku roku jako první Středočeský kraj v čele s novým hejtmanem Davidem Rathem. Další kraje se přidají co nevidět - 1. února. Asociace krajů o tom rozhodla před několika dny.


 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy