reklama
 
 

Lékárny žalují Ratha a spol. Zastavte je, žádají soud

20. 1. 2009 18:33
Grémium majitelů lékáren se obrátilo na soud

Praha - Kvůli poplatkům, které nevybírají krajské lékárny ve středních Čechách, padla první žaloba. Podalo ji Grémium majitelů lékáren.

Současně se u soudu domáhá vydání předběžnoho opatření. Na základě toho by musely krajské lékárny s nevybíráním třiceti korun za recept okamžitě přestat. Soud musí rozhodnout do sedmi dnů. 

"Žalobu jsme podali dnes. Opírali jsme se o jednoznačnou právní analýzu, která říká, jde o porušení pravidel hospodářské soutěže a vytváří se nekalá konkurence," potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf Grémia majitelů lékáren Pavel Vítek.

Přicházíme o 20 procent příjmů

Tím, že lékárny patřící kraji nevybírají poplatky za recepty, podle Vítka ostatní majitelé apatyk přicházejí až o dvacet procent příjmů. "Recepty tvoří příjem lékáren zhruba ze sedmdesáti procent, nyní se ale tento údaj propadl na padesát procent. Jednání kraje nás jednoznačně poškozuje," vysvětlil Vítek.

Ušlý zisk ale grémium podle Vítka prozatím neřešilo. 

Proti odpouštění poplatků se už před Vánocemi ozvala i Česká lékařská komora. Podala podnět antimonopolnímu úřadu. Jednání krajů je i podle šéfa lékařů Milana Kubka diskriminační.

"Je možné, že ambulance v krajských nemocnicích vytváří nerovnou konkurenci ordinacím soukromým," je přesvědčen.

Někteří pacienti totiž mohou v této situaci upřednostňovat nemocnici, která poplatek za vyšetření nevybere, před soukromými lékaři a ordinacemi, co poplatky vybírat musí. "V opačném případě jim hrozí pokuta," vysvětlil Kubek.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina ale Kubkovi poradil poslat stížnost spíše do Bruselu. "My v této věci totiž stejně nerozhodujeme," dodal Pecina.

Začal Rath, v únoru se přidají další kraje

Jinou cestu zvolila Česká lékárnická komora - obrátila se na zdravotní pojišťovny. Vyzvala je, aby začala požadovat od krajských lékáren, které regulační poplatky nevybírají, pokuty.

Vracení regulačních poplatků zavedl na začátku roku jako první Středočeský kraj v čele s novým hejtmanem Davidem Rathem. Další kraje se přidají co nevidět - 1. února. Asociace krajů o tom rozhodla před několika dny.


 

autor: Veronika Rodriguez | 20. 1. 2009 18:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama