Soud: Fotbal není soukromá aktivita, trestejte úplatky

Tomáš Fránek
24. 4. 2008 19:10
Nejvyšší soud potvrdil trest pro funkcionáře

Brno - Fotbal není soukromá aktivita, kde by byly dovoleny úplatky. Je ve veřejném zájmu korupci na jakékoliv úrovni v českém fotbale odhalovat a trestat.

Takový vzkaz vyslal českému fotbalu Nejvyšší soud. Zazněl v případu, který s vrcholovým sportem a rozsáhlou korupční aférou v českém prvoligovém fotbale nesouvisí.

Dále čtěte: Poslední kapříci odpluli: Úplatky ve fotbale bez trestu

Soud totiž potvrdil dvou měsíční podmíněný trest a čtyřletý zákaz působení ve fotbalovém hnutí pro bývalého dobrovolného funkcionáře z jižní Moravy Libora Mikláše, který chtěl ovlivnit zápas dorosteneckého přeboru.

Netolerujme úplatky

"Pokud by společnost tolerovala ovlivňování fotbalových zápasů nabízením úplatků rozhodčím a výsledek zápasů by tak nezávisel od vlastního umu a dovednosti aktérů zápasu, došlo by k naprosté negaci uvedené sportovní aktivity," uvedl senát Nejvyšší soud vedený soudcem Jiřím Horákem.

Mikláš se jako funkcionář Jihomoravského fotbalového svazu před třemi roky domlouval s jedním z rozhodčích na ovlivnění zápasu krajského dorosteneckého přeboru.

Případy fotbalové korupce

Tresty fotbalového svazu

  • Viktoria Žižkov - 12 bodů, pokuta 500 tisíc
  • 1. FC Synot - 12 bodů, pokuta 500 tisíc
  • FC Vítkovice - 9 bodů, 300 tisíc
  • SFC Opava - 6 bodů, 500 tisíc
  • Slovan Liberec - 6 bodů, 500 tisíc

Nejvyšší tresty

  • Václav Zejda - rozhodčí
    - 10 měsíců podmíněně
    - pokuta 200 tisíc korun
    - zákaz činnosti na 5 let
  • Ivan Horník - funkcionář Viktoria Žižkov
    - 7 měsíců podmíněně
    - pokuta 900 tisíc korun
    - zákaz činnosti na 10 let

Miklášův telefon byl odposloucháván na základě anonymního dopisu, ve kterém skupina rozhodčích poukazovala na korupční jednání ve svých řadách. Co mělo být úplatkem se nezjistilo, u soudu se mluvilo o láhvi vína.

Brněnský městský i krajský soud uznali Mikláše vinným z trestného činu podplácení a rozhodli o tom, že dostane dvouměsíční podmíněný trest a čtyři roky nesmí působit ve fotbale.

Mikláš se ale obrátil na Nejvyšší soud. Zpochybňoval odposlechy, ve kterých podle něj nepadlo, že by měl nabízet nějaký úplatek.

Hlavně ale argumentoval tím, že fotbal je soukromá záležitost a stát do něj nemá zasahovat a už vůbec vyšetřovat a trestat za uplácení. Vnitřní pravidla, která kluby dodržují, podle něj stanovují občanská sdružení (kluby), ne stát.

Nejde o soukromou aktivitu

"Soudy nezabývaly tím, zda předávání jakéhokoli úplatku rozhodčímu fotbalového utkání je v rozporu s interními předpisy a porušením těchto vnitřních pravidel. Nelze dovodit, že každý občan státu má zájem na průběhu fotbalového utkání," uvedl Mikláš v dovolání.

Nejvyšší soud ale jeho dovolání zamítl. "Nelze souhlasit s tvrzením obviněného, že z hlediska regulérnosti fotbalového zápasu, byť by byla jakkoliv porušena, jde o ryze soukromé zájmy omezené skupiny osob," rozhodli soudci. Svůj verdikt z konce minulého roku teprve nyní zveřejnili v internetové databázi soudu.

Podle Nejvyššího soudu je smyslem soutěží ve sportu dosáhnout co nejlepšího výsledku. "Objektivní rozhodování rozhodčího při utkání fotbalové soutěže je jedním z jejich předpokladů, které se sportem úzce souvisejí, a tudíž tuto činnost je nutno považovat za obstarávání věcí obecného zájmu," rozhodl Nejvyšší soud.

A soudci také citovali z rozhodnutí Městského soudu v Brně, s jehož rozhodnutím souhlasili. Korupce ve fotbale totiž podle soudů má velmi negativní vliv na děti, které se sportu věnují.

"Pokud nebude výsledek boje na hřišti odvislý od vlastního umu a dovednosti, bude to mít fatální vliv na chuť společnosti aktivně se věnovat sportu," rozhodli soudci.

http://aktualne.centrum.cz/czechnews/clanek.phtml?id=603483

Nejvyšší soud se ke korupci ve fotbale už vyjádřil několikrát. Ve třech případech, které se týkaly uplácení ve vrcholovém fotbale, vždy tresty potvrdil a odmítl námitky proti nelegálnosti odposlechů.

 

Právě se děje

Další zprávy