Soud: Chudoba rodiny není důvodem pro odebrání dítěte

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 1. 2011 15:21
Špatné bydlení či ekonomická situace by neměla sama o sobě stačit k rozhodnutí o odebrání dítěte

Brno - Chudoba rodiny a špatné bydlení nemohou být jediným důvodem pro odebrání dítěte a nařízení ústavní výchovy.

Nařídil to Nejvyšší soud (NS) v novém sjednocujícím stanovisku.

Dítě je možné odebrat a umístit do ústavu až v případě, kdy jiná opatření, například pomoc samospráv a úřadů, nevedla ke zlepšení podmínek pro dítě. Je také třeba vyslechnout dítě a zjistit jeho názor.

"Důvodem pro nařízení ústavní výchovy dítěte nemohou být samy o sobě materiální nedostatky rodiny, zvláště pak její špatné bytové poměry," stojí ve stanovisku vydaném občanskoprávním a obchodním kolegiem.

Se stanoviskem soudu souhlasí šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Také podle ní by měl stát pomoci těm, kteří se o své děti chtějí starat. Měl by mít sociální bydlení a poskytnout potřebné sociální dávky či jinou pomoc.

"Slýchávám, že dřív byli lidé také chudí, přesto své děti dobře vychovali. Je to pravda. Pokud žili na vsi, tak měli svůj malý domeček a jídlo ze svého malého hospodářství. V nájemních bytech ale žádné potraviny nevypěstujete," řekla Vodičková.

Rodinu rozdělit jen kvůli závažným skutečnostem

Cílem stanoviska je sjednotit rozkolísané rozhodování českých soudů v případech, kdy dítě žije v chudobné rodině a ve špatných hygienických či bytových podmínkách a soudy mají rozhodnout o odebrání dítěte do ústavní péče.

"Pokud budou soudy rozhodovat o umístění dítěte do ústavní péče, pak je třeba, aby byly doloženy všechny závažné skutečnosti, které rozdělení rodiny odůvodňují. Takovou skutečností nikdy nemůže být sama o sobě jen majetková nedostatečnost rodiny - zejména rodičů - projevující se především nevhodnými nebo nedostatečnými podmínkami k bydlení," uvedl mluvčí soudu Petr Knötig.

Soudy musí nejprve zjistit, zda státní orgány a místní samosprávy nabídly rodině dostatečnou pomoc a jaký to mělo výsledek. Navíc Nejvyšší soud stanovil, že je třeba vyslechnout i dítě. Týká se to dětí ve věku, kdy již dokážou vyjádřit vlastní názor.

Nejvyšší soud ve stanovisku kritizoval postup Okresního soudu v Klatovech. Tamější soudci se spokojili se zprávou opatrovníka. Nevyslechli přitom děti ve věku osm, deset a 15 let. Naopak správně postupoval Okresní soud v Ústí nad Labem, který vyslechl nezletilou čtrnáctiletou dívku. Vypověděla, že se jí v rodinném prostředí v péči matky stýská po ústavním zařízení, kde žila předtím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy