Soud: 23 let za vraždu podnikatele platí

Tomáš Fránek
1. 9. 2006 14:45
Brno - Vrah uneseného podnikatele Stanislava Brunclíka půjde definitivně do vězení na 23 let. Výjimečný trest dnes potvrdil Nejvyšší soud.

Výjimečný trest dostal Milan Vejšický za to, že se svým komplicem před dvěma roky unesl a zavraždil podnikatele Stanislava Brunclíka.

V Česku jde o výjimečný případ, kdy únos podnikatele skončil až jeho smrtí. A to i přesto, že bylo vyplaceno požadované výkupné.

Milan Vejšický společně se svým komplicem Martinem Rybkou, který od soudů odešel s trestem ve výši 21 let, unesli třiatřicetiletého vysokomýtského podnikatele Stanislava Brunclíka na podzim roku 2004.

Smrt a výkupné

Po Brunclíkově rodině požadovali pět milionů korun výkupného, později částku snížili na polovinu.

Brunclíka donutili vlézt do zavazadlového prostoru. Později mu dali dvě injekce s etylalkoholem a přeložili ho do kufru jiného automobilu. Brunclíkův otec dva a půl milionu korun za propuštění zaplatil, návratu svého syna se však nedočkal.

Podnikatel ve stísněném prostoru s nedostatkem kyslíku, s víkem kufru zatíženým cihlami, totiž po několika hodinách zemřel. Vejšický s Rybkou pak jeho tělo zahrabali do předem vykopaného hrobu.

Policisté podnikatelovo tělo našli až po více než měsíci. Vejšický s Rybkou si peníze rozdělili a než je zatkla policie, stačili část utratit.

Nejvyšší soud v rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, nyní odmítl argumenty Vejšického, který požadoval zrušení svého trestu a nové projednání případu.

Vejšický argumentoval tím, že si neuvědomoval, že se Brunclík může v kufru udusit a proto za jeho smrt může jenom nepřímo a měl by dostat nižší trest.

Záludné a úmyslné

To ale soudci Nejvyšší soudu odmítli a potvrdili názor krajského i vrchního soud a také Nejvyššího státního zastupitelství. "Závěry, k nimž soudy dospěly, jsou přiléhavé a je třeba s nimi souhlasit," uvedl ve svém rozhodnutí senát Nejvyšší soudu.

Podle Brunclíkova otce jsou tresty  za smrt jeho syna nízké. "Bylo to úmyslné, záludné," prohlásil už dříve u soudu. Pachatelé by si podle něj zasluhovali totéž, co musel protrpět jeho syn.

Únosy podnikatelů v Česku nejsou nijak výjimečné, policie ročně šetří asi patnáct takových případů.

Od roku 1995 policie a soudy zasahovaly a rozhodovaly u dvanácti větších případů, ve kterým byli uneseni známí podnikatelé nebo jejich příbuzní. Vraždou uneseného skončily dva.

Smrtí kromě případu Stanislava Brunclíka skončil minulý rok také únos osmadvacetileté dcery podnikatele ze severu Čech. Tu přepadla skupina tří mužů a požadovala výkupné ve výši jednoho a půl milionu korun. Za  tento únos padly tresty v rozmezí devět až patnáct let.

Zaplacené a vymáhané miliony

Nejznámější organizovanou skupinou, která se specializovala na únosy podnikatelů, byl takzvaný Berdychův gang. Členové této supiny v přestrojení za policisty také několikrát přepadli a unesli podnikatele. Celý gang stojí nyní před soudem.

Mezi známé podnikatele, kteří byli uneseni, patří například František Chvalovský, bývalý předseda Českomoravského fotbalového svazu. Při ranní procházce ho před jedenácti roky unesli dva muži, kteří se vydávali za policisty.

Chvalovského drželi ve sklepě a příští den ráno jej propustili. Oba muže policie zadržela, dodnes není ale jasné, proč ho vlastně unesli.

Jednatele a spoluvlastníka brněnské makléřské firmy Atlantik FT Daniela Gladiše a jeho tříletou dcerou zase unesli v roce 1998 čtyři rusky mluvící pachatelé.

Gladiše propustili s požadavkem na výkupné deset milionů korun, dceru našli policisté ve stejný den, výkupné nemělo být vyplaceno.

Zatím nejvyšší výkupné, dvanáct milionů korun, podle policie získali pachatelé v případě únosu manželky podnikatele ze severu Čech.

Policisté únosce nakonec zadrželi. Byl mezi nimi i člověk, který byl před více než rokem a půl oceněn v Litvínově jako hrdina (zachránil život pětiletému chlapci, když ho vynesl z hořícího domu), a chomutovský policista.

 

Právě se děje

Další zprávy