Solárnímu byznysu šéfa svazu průmyslu Míla pomohl stát

Pavel Baroch
31. 10. 2010 13:59
Jeho fotovoltaická elektrárna dostala zvýhodněný úvěr 20 milionů z veřejných zdrojů
Foto: Jan Langer

Praha/Vodňany - Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl je spolumajitelem společnosti, která jako jedna z mála získala v posledních dvou letech z veřejných zdrojů výhodnou půjčku na stavbu sluneční elektrárny.

Aktuálně.cz zjistilo, že společnost Sluneční elektrárna Číčenice, v níž má podíl, dostala v červenci 2009 od ministerstva průmyslu, respektive Českomoravské záruční a rozvojové banky zvýhodněnou půjčku 20 milionů korun.

Celý projekt elektrárny u Vodňan, která zahájila činnost v prosinci 2009 a výkonem 2,1 megawattů se řadí mezi ty velké, přišel podle odhadů na desítky až stovky milionů.

Jaroslav Míl nyní patří mezi hlavní architekty plánu, jak ochránit české podniky a domácnosti před razantním zdražením proudu kvůli nezvládnutému rozvoji solárních elektráren.

Od loňského roku dostalo zvýhodněnou půjčku podle seznamu na internetových stránkách ministerstva okolo deseti fotovoltaických elektráren, přičemž v zemi jich pracují tisíce.

Dvaceti milionům pro Míla a spol. se vyrovnává úvěr pro společnost OK Solar. Mezi další příjemce patří i firma Hanakov, která dostala 13,5 milionu, nebo podnikatel Jaromír Zeman se 6 miliony.

Dvanáct milionů z fondu, osm ze záruční banky

Že společnost spoluvlastněná Jaroslavem Mílem zvýhodněnou půjčku získala, potvrzuje náměstek generálního ředitele záruční a rozvojové banky Lubomír Rajdl.

"Z informací zveřejněných na web stránce ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že příjemce Sluneční elektrárna Číčenice získal úvěr 20 mil. Kč v rámci programu PROGRES. Šedesát procent prostředků tohoto úvěru (12 mil. Kč) bylo poskytnuto ze zdrojů Operačního programu Podnikání a inovace," napsal Rajdl Aktuálně.cz v mailové odpovědi.

Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl
Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl | Foto: Archiv

Zbylých 8 milionů pak poskytla právě záruční a investiční banka, což je státní organizace, která pomáhá půjčkami nebo zárukami podnikatelům, obcím a dalším organizacím.

Podle všeobecných pravidel, která platila v loňském roce, se na půjčky podle Rajdla vztahovala úroková sazba 3 procenta, což je méně než průměrná výše hypotéky.

Sluneční elektrárna Číčenice stejně jako ostatní společnosti, které úvěr dostaly, mohly začít splácet půjčku až po třech letech.

Z internetového obchodního rejstříku vyplývá, že rozlehlý fotovoltaický park u Vodňan je rovněž zatížen půjčkou od České spořitelny přesahující 113 milionů korun.

Proč dostala úvěr právě Mílova společnost?

Na otázku, proč dostala výhodný úvěr právě společnost Sluneční elektrárna Číčenice, odpověděl náměstek Českomoravské záruční a rozvojové banky Lubomír Rajdl obecně.

"Příjemce podpory a předložený projekt splnili výběrová kritéria programu PROGRES platná ke dni podání žádosti," uvedl Rajdl.

Mezi obecné podmínky uveřejněné na stránkách ministerstva průmyslu patří například to, že projekt pomůže ke snížení závislosti Česka na fosilních zdrojích energie.

Od loňska vyrostly v zemi tisíce nových slunečních elektráren, ovšem na seznamu ministerstva průmyslu je kromě panelů u Vodňan jen ještě asi deset solárních projektů, které získaly zvýhodněné úvěry.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy a někdejší ředitel společnosti ČEZ Jaroslav Míl se ke půjčce z veřejných zdrojů nevyjádřil, protože odmítá s redakcí Aktuálně.cz o své elektrárně hovořit.

 

Právě se děje

Další zprávy