Solárníci podávají stížnost k ÚS kvůli solární dani

Domácí Domácí
30. 8. 2013 17:05
Ve své stížnosti napadají pravomocné rozsudky soudů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Provozovatelé solárních elektráren podali k Ústavnímu soudu stížnost kvůli tzv. solární dani.

Ve své stížnosti napadají pravomocné rozsudky nižších soudů, u kterých neuspěli se žalobou na Energetický regulační úřad (ERU). Ten podle nich záměrně zkreslil informace o návratnosti jejich investic a o výkupních cenách elektřiny.

Informovala o tom Česká televize.

"Účelové zkreslení je zcela zřejmé, protože ERU dával Ústavnímu soudu, který už jednou o solární dani rozhodoval, podklady, kterými měl doložit, že nebyla prolomena zákonem garantovaná patnáctiletá doba návratnosti investice do fotovoltaických elektráren," řekl ČT mluvčí České fotovoltaické průmyslové asociace Miloš Cihelka.

V podkladech je podle něj řada věcných i metodických chyb. "Navíc tam šly z úřady dvakrát a pokaždé byly jiné, takže nemohly být oba správné," dodává Cihelka.

Původně měla platnost daně, která činí 26 procent, skončit na konci letošního roku. Rusnokova vláda ale na konci července schválila návrh novely zákona o obnovitelných zdrojích, která počítá i s prodloužením platnosti daně a zároveň snižuje sazbu na deset procent.

Stát zavedl solární daň v reakci na to, že v roce 2010 výrazně poklesla pořizovací cena solárních panelů, zákony ale neumožnily tento pokles promítnout i do snížení výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren.

To vedlo k prudkému zvýšení počtu těchto elektráren, což se promítlo i do zvýšení příspěvku, který spotřebitelé a stát platí na podporu obnovitelných zdrojů. Platnost daně měla vypršet ke konci letošního roku.

 

Právě se děje

Další zprávy