Vyrábíš si elektřinu, zaplať. V solární novele je chyba

Petr Holub
21. 8. 2013 16:04
Lidé, kteří si vyrábějí elektřinu ze slunce pro sebe, za to budou platit poplatek.
Energeticky soběstačný dům - jeho majitel ale bude za svou soběstačnost platit.
Energeticky soběstačný dům - jeho majitel ale bude za svou soběstačnost platit. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do novely, kterou rozpuštěná Poslanecká sněmovna na poslední chvíli změnila zákon o podporovaných zdrojích energie, se dostalo pravidlo nepříjemné pro ty, kteří ze slunce vyrábějí elektřinu pro vlastní potřebu.

Pravidlo se bude týkat i výrobců, kteří nový „čistý" zdroj zapojí po 1. lednu 2014 a nebudou mít nárok na dosavadní státní podporu. Příkladem výrobce, který od státu nedostane ani korunu, ale který bude muset naopak odvádět nové poplatky, je například majitel rodinného domu, který v příštím roce instaluje na střechu solární panely na ohřívání vody.

"Ale nejde jen o ně. Platit budou i podnikatelé, kteří si pořídí kogenerační jednotku. V takovém případě už půjde o miliony korun," upozorňuje senátor Tomáš Jirsa (ODS), bývalý energetik, který novelu zákona zkoumal před jejím projednáváním v Senátu.

Vyráběj a plať

Do zákonné novely se totiž dostala pasáž, podle které poplatky na podporu obnovitelných zdrojů (do 495 korun za megawatthodinu) budou platit domácnosti či firmy, které elektřinu z těchto zdrojů vyrobí a zároveň spotřebují. Na problém jako první upozornil deník Insider ve středečním vydání.

Poplatky výrobců, kteří elektřinu sami spotřebují, dosáhnou podle Jirsova odhadu 1,5 miliardy korun.

"V diskusi (během projednávání v Senátu - pozn. red.) by se mělo objasnit, jestli v tom byl něčí záměr, anebo jestli jde opravdu o chybu," doporučuje senátor Jirsa.

Ministerstvo: Napravujeme, co dřív bylo špatně

Insider cituje i vyjádření navrhovatele zákona, ministerstva průmyslu a obchodu. Ministerstvo tvrdí, že poplatky od výrobců, kteří svou elektřinu sami spotřebovali, požadovaly i dosavadní normy. "Tento požadavek obsahuje stanovisko Energetického regulačního úřadu z roku 2011," uvedl mluvčí úřadu Filip Matys. Poplatky se však neplatily a nový zákon prostě přidal nové paragrafy, které by je umožnily vymoci.

Rozdíl je i v tom, že stát dosud podporoval všechny obnovitelné zdroje a poplatek si mohl strhávat z vyplacené podpory. Zdroje zapojené po Novém roce 2014 však nebudou mít na podporu nárok.

Čtěte v deníku Insider:

Jaký bude osud solární novely a jak se vyhnout placení poplatku?

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy