Šojdrová: Klaus během krize postupoval malicherně

Barbora Tachecí
14. 4. 2009 17:00
Kandidátka na šéfku KDU-ČSL označila Klause za diktátora, který musí prosadit svůj názor
Jiří Čunek během krize nevyjednal, co jsme potřebovali, myslí si kandidátka na post šéfky KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
Jiří Čunek během krize nevyjednal, co jsme potřebovali, myslí si kandidátka na post šéfky KDU-ČSL Michaela Šojdrová. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Lidovci pád vlády nezvládli. Tak se dá číst názor poslankyně za KDU-ČSL Michaely Šojdrové, která politiku křesťanských demokratů ve sněmovně reprezentuje už třináctý rok a letos se chce pokusit usednout v křesle šéfa - či v tomto případě šéfky - strany.

Šojdrová v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz, který s ní vedla novinářka Barbora Tachecí, kritizuje svého současného šéfa. Vadí jí, že jeho podmínkou ve vyjednávání nebylo, aby kabinet v demisi dotáhl do konce předednictví EU. A kritizuje i roli prezidenta Klause ve vládní krizi.

"Postup prezidenta je malicherný. A někdo by tady měl říkat, že to není v pořádku. To je přístup diktátora, který za každou cenu musí prosadit svůj názor. Já tomu prostě nechci ustupovat," říká Šojdrová.

Rozhovor s ní jsme pro lepší přehled rozdělili do několika kapitol:

Foto: Ludvík Hradilek
Další části rozhovoru:
Chce šéfovat KDU-ČSL. Nejsem s Čunkem spokojená, říká
Michaela Šojdrová: Lidovci jsou zralí mít v čele ženu

BT: Co přesně vedení vaší strany vadilo na předběžné dohodě o vzniku vlády, kterou podepsal váš předseda s ostatními koaličními šéfy?

Řeknu vám, co na ní vadilo mně. Mně vadilo, že předseda nešel do vyjednávání a nedal si podmínku dokončení předsednictví. Neuhrál to, co měla koalice mít jako prioritu.

BT: Jenže to Jiří Čunek neměl šanci vyjednat, neb takové bylo rozhodnutí prezidenta, že nová vláda, která převezme předsednictví, tu bude rychle.

Ale pan prezident by nezmohl vůbec nic, pokud by se dohodly politické strany. Pokud by řekly: ano, my máme dohodu k 1. červenci, pane prezidente. Tady ji máte.

BT: A pan prezident by na to řekl: děkuji vám, ale já jsem řekl rychle. Pokud nejste schopni se dohodnout tak, aby nová vláda vznikla rychle, pak novou vládu složím sám.

Ve zkratce:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Ve zkratce:

Michaela Šojdrová

  • V politice se pohybuje od září 1989, kdy vstoupila do Československé strany lidové.
  • Narodila se v říjnu 1963 v Hulíně, ale s celou rodinou žije v Kroměříži, kde vyrůstala. Manžel Ludvík Šojdr je majitelem realitní kanceláře a pracuje jako soudní znalec v oboru nemovitostí. Mají spolu dva syny - Jana (narozen 1988) a Václava (narozen 1990).
  • Od dětství se věnuje sportu, má ráda procházky v přírodě. Vstoupila do Junáka i Orla. Kromě toho je například členkou klubu UNESCO v Kroměříži a členkou Sdružení na záchranu barokního hřbitova ve Střílkách.
  • Vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Brně, zahradnickou fakultu, obor sadovnictví - krajinářství.
  • Po škole nastoupila do projekce zahradní architektury v Bystřici pod Hostýnem. Pak se krátce věnovala učitelství - byla externí učitelkou francouzštiny na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži.
  • V roce 1992 byla zvolena místopředsedkyní okresního výboru ČSL v Kroměříži. V letech 1994-1995 vykonávala na část úvazku funkci okresní tajemnice KDU-ČSL. Od roku 1995 je členkou Celostátní konference KDU-ČSL a od července 1998 členkou Celostátního výboru KDU-ČSL.
  • Do sněmovny byla poprvé zvolena za lidovce v roce 1996, mandát pak dvakrát obhájila.
  • Ve straně platí za expertku na vzdělávání; je předsedkyní školské komise strany a také předsedkyní Sdružení žen KDU-ČSL.

Další rozhovory BT

Já tvrdím, že se neměli nechat dotlačit do toho, co si přeje pan prezident, ale oni ho měli tlačit k zodpovědnosti vůči České republice. Ta dohoda prostě není výhodná pro Českou republiku.

BT: Je nutné ale srovnat dva scénáře, které připadaly v úvahu. Scénář jedna je vláda, která teď vzniká. A scénář dvě je prezidentova vláda. Jiná varianta prostě nebyla. A teď se ptám: když došlo k dohodě stran o neprezidentské vládě, nebylo pro Českou republiku výhodnější, aby se pod tu dohodu podepsaly všechny demokratické strany v parlamentu?

Oni tam stejně nebudou zástupci politických stran. To není otázka, jestli tam lidovci budou nebo ne. Myslím si, že pro Českou republiku je výhodnější dokončení předsednictví, to vidím jako prioritu.

BT: Ale vždyť už jsme si řekly, že dokončení předsednictví bylo z rozhodnutí prezidenta mimo hru. Takže opakuji: nebylo by výhodnější pro Českou republiku, aby jakousi supervizi nad novou vznikající vládou měly všechny demokratické parlamentní strany, nikoliv jen ty dvě nejsilnější?

Pro Českou republiku je v každém případě výhodnější dohoda. V tomto smyslu chápu ten váš pohled, že je výhodnější pro Českou republiku, pokud se dohodnou všichni. Tomu rozumím. Na druhou stranu si myslím, že je také dobré, aby tu zazníval hlas, že nejvýhodnější bylo, kdyby současná vláda dokončila předsednictví. Proto se lidovci vzdali personálního vstupu do nové vlády, ale jsme ochotni tuto vládu podpořit, pokud bude mít dobrý program.

BT: Celý vtip je v tom, že za nejvýhodnější variantu považovaly dokončení předsednictví všechny demokratické parlamentní strany a ten, kdo to nechtěl, byl prezident.  A jenom kvůli postoji prezidenta se neúčastnit společného projektu demokratických parlamentních stran mi připadá malicherné.

Malicherné to není, malicherný je postup prezidenta. A někdo by tady měl říkat, že to není v pořádku. To je přístup diktátora, který za každou cenu musí prosadit svůj názor. Já tomu prostě nechci ustupovat.

O propásnutých šancích

BT: Nepropásli vlastně lidovci příležitost nabourat jen dvoustranné vládnutí, ze kterého téměř nikdo nemá úplně optimální pocit?

Pokud strany dodrží tu nadstranickost, nepůjde o dvoustranné vládnutí. Členové té vlády nebudou vyhraněně stranit jakémukoliv stranickému proudu.

BT: Ale všichni víme, že pojem nadstranická vláda je v tomto případě pofidérní. Nějaká strana ty lidi bude nominovat, někteří z nich v nějaké straně byli atd.

Já opakuji, že KDU-ČSL se chová konstruktivně vůči tomu, co potřebuje Česká republika. Pro nás jako stranu by přece bylo výhodnější, abychom uplatnili svého kandidáta, ale nemusíme být v každé vládě.

Šojdrová během rozhovoru s Barborou Tachecí.
Šojdrová během rozhovoru s Barborou Tachecí. | Foto: Ludvík Hradilek

BT: Zvenku to vypadá naopak tak, že je pro lidovce výhodné v té vládě nebýt. V tomto předvolebním období, kdy zemi zmítá krize, je pravděpodobné, že ta vláda nebude nijak zvlášť populární. Není nakonec lepší se s takovou vládou před volbami nezaplétat? A dělat, že nás se to vlastně netýká?

Tak takhle by se chovala strana, která by si chtěla dělat alibi. Já osobně to takto opravdu nevidím a pokud bych kandidovala dál a účastnila se předvolební kampaně, tak nehodlám zneužívat situace, která je. A opakuji: budu se konstruktivně chovat k návrhům této vlády, které budou pozitivní. Nehodlám být parazitem na situaci, která není dobrá pro Českou republiku.

BT: Připadá vám normální, že Jiří Čunek nejprve dohodu s koaličními šéfy podepíše a pak jde na vaše grémium a tam ji nedoporučí?

Ne, to opravdu není normální. Taky jsem to kritizovala a kritizuji.

BT: Je paradoxní, že právě v okamžiku, kdy má tyto kroky za sebou, proběhla jen tak mimochodem informace, že Jiří Čunek bude znovu kandidovat na místo šéfa lidovců. Není to trochu výsměch?

Členové strany jsou si, myslím, vědomi té situace a vyhodnotí si to. Věřím ve zdravý selský rozum členů a delegátů na sjezdu.

Vládu podpoříme... Doufám

BT: Budou lidovečtí poslanci hlasovat jednotně při vyslovování důvěře nové vládě? Nebo to bude zase jeden hot a druhý čehý?

Mým přáním je, aby to hlasování bylo společné a jednotné. Bude ale velmi záležet na tom, co ta vláda představí, jaký bude její názor na řešení ekonomické krize. Já už teď mohu říci, že se tam vyskytla pro mne velmi sympatická osoba děkana Zimy jako potenciálního ministra školství - to já vítám a mám chuť mu dát důvěru.

BT: A bude vedení vaší strany inklinovat k tomu, aby zavázalo poslance k jednotnému postupu?

Určitě by mělo, protože to je dost zásadní záležitost. Takže vedení o tom bude jednat.

BT: Zatím to ale na vás dělá dojem spíše ten, že lidovci vládu podpoří?

Zatím je to velmi předběžné. Mohu usuzovat podle personálních návrhů, kde nevidím vážný problém. Jen pro mne není úplně čitelná osoba navrhovaného ministra financí, pana Ulvíry, toho já neznám. Vedle možné aktivní podpory vlády je ale ve hře varianta tolerance vlády, to znamená nezúčastnit se hlasování a umožnit její existenci.

 

Právě se děje

Další zprávy