Lidovci jsou zralí mít v čele ženu, říká Šojdrová

Barbora Tachecí
14. 4. 2009 17:00
S poslankyní KDU-ČSL o pověrách a feminismu v obsáhlém rozhovoru
Jsou i jiné věci, než jen Kinder a Küche, říká Michaela Šojdrová.
Jsou i jiné věci, než jen Kinder a Küche, říká Michaela Šojdrová. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Michaela Šojdrová, která je už třináctým rokem poslankyní za křesťanské demokraty, před časem oznámila svůj úmysl kandidovat na předsedkyni strany.

I když jsou i ve vedení KDU-ČSL muži, podle kterých je základním úkolem ženy péče o rodinu a až pak to ostatní, Šojdrová věří, že nejde do předem prohraného boje.

"KDU-ČSL určitě není stranou, která by se omezovala nějakými pověrami či tradicí, která nemá opodstatnění... Jestli se budou rozhodovat podle toho, zda je kandidátem na předsedu žena nebo muž, pak je to znakem nevyspělosti té strany," říká v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz, který s ní vedla novinářka Barbora Tachecí.

Rozhovor jsme pro větší přehlednost rozdělili do několika kapitol:

Foto: Ludvík Hradilek
Další části rozhovoru:
Chce šéfovat KDU-ČSL. Nejsem s Čunkem spokojená
Šojdrová: Klaus během krize postupoval malicherně

BT: V čem byste jako předsedkyně KDU-ČSL byla jiná než Jiří Čunek?

Především mám představu svého nejužšího předsednického týmu, kde bych chtěla mít člověka plně soustředěného na činnost strany. 

Druhá věc, které bych se vyvarovala, je kumulace funkcí. Velmi dobře bych si zvážila, zda jsem schopna být poslankyní, ministrem a předsedou strany. Pro mne by byla funkce předsedy prioritou.

BT: Teď, prosím, ne co byste dělala jinak než Jiří Čunek, ale v čem jste jiná než Jiří Čunek?

Jsem jiná svým založením, svým přístupem k řešení problémů. Jsem zvyklá pracovat systematicky, soustředit se na problém, obklopit se schopnými lidmi, kterým důvěřuji.

Ve zkratce:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Ve zkratce:

Michaela Šojdrová

  • V politice se pohybuje od září 1989, kdy vstoupila do Československé strany lidové.
  • Narodila se v říjnu 1963 v Hulíně, ale s celou rodinou žije v Kroměříži, kde vyrůstala. Manžel Ludvík Šojdr je majitelem realitní kanceláře a pracuje jako soudní znalec v oboru nemovitostí. Mají spolu dva syny - Jana (narozen 1988) a Václava (narozen 1990).
  • Od dětství se věnuje sportu, má ráda procházky v přírodě. Vstoupila do Junáka i Orla. Kromě toho je například členkou klubu UNESCO v Kroměříži a členkou Sdružení na záchranu barokního hřbitova ve Střílkách.
  • Vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Brně, zahradnickou fakultu, obor sadovnictví - krajinářství.
  • Po škole nastoupila do projekce zahradní architektury v Bystřici pod Hostýnem. Pak se krátce věnovala učitelství - byla externí učitelkou francouzštiny na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži.
  • V roce 1992 byla zvolena místopředsedkyní okresního výboru ČSL v Kroměříži. V letech 1994-1995 vykonávala na část úvazku funkci okresní tajemnice KDU-ČSL. Od roku 1995 je členkou Celostátní konference KDU-ČSL a od července 1998 členkou Celostátního výboru KDU-ČSL.
  • Do sněmovny byla poprvé zvolena za lidovce v roce 1996, mandát pak dvakrát obhájila.
  • Ve straně platí za expertku na vzdělávání; je předsedkyní školské komise strany a také předsedkyní Sdružení žen KDU-ČSL.

Další rozhovory BT

BT: Takže Jiří Čunek je nesystematický, neumí se soustředit na problém ani si vystavět kvalitní tým?

Nezlobte se, budu mluvit jen o sobě.

BT: Máte ve své ambici stát se šéfkou českých lidovců podporu lidoveckých žen. Kolik jich je?

V KDU-ČSL je více než 50 procent žen, čili zhruba 14 tisíc. Ale v tom sdružení, jehož mám podporu, je nás pouze dvě stě čtyři.

BT: A má toto Sdružení lidoveckých žen nějaký vliv na volbu předsedy?

Ve své kandidatuře se rozhodně neopírám o to, že by to Sdružení bylo vlivným lobby. Je to platforma, která spíš podporuje ženy v regionech a rodí se velmi pomalu a ztuha. I tak si ale její podpory vážím. Je to začátek prosazování ženského fenoménu v této straně.

Kinder- Kuche- Kirche

BT: A myslíte si, že na tomto začátku jsou lidovci zralí, aby si zvolili ženu do svého čela?

Myslím si, že to vůbec není o ženě nebo muži.

BT: Zrovna u lidovců?

Oni se musí rozhodovat podle kvality kandidáta. Ano, je to o jejich vyspělosti, v tom máte pravdu. Takže jestli se budou rozhodovat podle toho, zda je to žena nebo muž, pak je to znakem nevyspělosti té strany.

BT: Nezapomeňme, že mluvíme o straně KDU-ČSL, ve které třeba Cyril Svoboda říká, že žena má být podřízena muži. Takže vy jste v té ženské otázce jako partaj trošku atypičtí.

Přesto říkám, že lidovci jsou zralí na to mít ve svém čele ženu.

BT: Přání otcem myšlenky?

To není přání, to je realita. Objela jsem místní organizace, mluvila jsem se vzorkem víc než tisíc členů a cítím tam obrovskou podporu.

BT: Pravidlo 3 K pro ženy Kinder- Kuche- Kirche, tedy děti-kuchyně-kostel je přisuzováno lidovcům. Myslíte si, že dnes už toto heslo k lidovcům nepatří?

To je heslo, které je mi blízké v tom, že všechny jeho části považuji za sympatické a jsou součástí mého života. To není nic, čeho bych se zdráhala. Ale není to to jediné, čím se ženy zabývají a KDU-ČSL určitě není stranou, která by se omezovala nějakými pověrami či tradicí, která nemá opodstatnění.

Šojdrová během rozhovoru s Barborou Tachecí.
Šojdrová během rozhovoru s Barborou Tachecí. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek

BT: Takže lidovci už se smířili s tím, že žena taky může dělat kariéru a o Kinder a Kuche se dělit se svým mužem?

Určitě ano a znám čím dál víc i našich členů, kteří propagují zvýšenou roli otců. My propagujeme, aby se otec dělil i o rodičovskou dovolenou. Zapojení otce do výchovy i  péče o rodinu je rozhodně i naším programem.

BT: A jak to přijímají lidovečtí muži?

Velmi dobře. Třeba bratr našeho bývalého ministra Libora Ambrozka je nebo donedávna byl na rodičovské dovolené. Čili jsou mezi námi ti, kteří prosazují - já tomu říkám - partnerský model.

O feminismu

BT: Nazvala byste se sama feministkou?

Ne. Určitě ne. Feminismus považuji - tak jak je u nás vnímán - za spíše pejorativní označení těch, kteří prosazují roli ženy. Myslím si, že prosazuji rovnoprávné postavení žen jako přirozený nárok. Nic, k čemu bych potřebovala nějaká antidiskriminační nebo jiná opatření.

BT: Takže je pravda, že slovo feminismus je pro lidovce jako červený hadr pro býka?

Feministky beru jako hnutí, které posunuje pozitivně i názory ve společnosti, ale já nejsem feministka. Řekla bych, že řešíme stejný problém, ale jinou cestou.

BT: Existuje ve vaší straně někdo, kdo kdyby kandidoval na šéfa strany, vy byste ho podpořila a sama od své kandidatury odstoupila?

Z těch žijících?

BT: Nejlépe z žijících.

Je tu taková osobnost, ale není k dispozici. Doktor Miloslav Výborný, který je ústavním soudcem a neangažuje se nijak stranicky ani politicky. Ale pro mne je to osobnost, která by byla výborným předsedou KDU-ČSL.

BT: Dlouhá léta jste členkou sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu - nemrzelo vás, že jste se nestala ministryní školství?

Mrzelo.

BT: Takže ten post by vás zajímal?

Určitě ano. Ale vykonávat funkci předsedy strany a zároveň ministra školství je problematické. Na ministra školství mám jiné adepty.

 

Právě se děje

Další zprávy