Chce šéfovat KDU-ČSL. Nejsem s Čunkem spokojená, říká

Barbora Tachecí
14. 4. 2009 17:00
Poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová popisuje situaci ve straně jako rozkoli, nikoli štěpení
Michaela Šojdrová, poslankyně KDU-ČSL, která pomýšlí na křeslo předsedkyně strany.
Michaela Šojdrová, poslankyně KDU-ČSL, která pomýšlí na křeslo předsedkyně strany. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Rozkol v lidové straně. Tak novinové titulky popisují situaci, v níž se ocitla KDU-ČSL po pádu Topolánkovy vlády. Část lidovců se vzbouřila proti svému šéfovi i stranickým grémiím poté, co Jiří Čunek nejprve podepsal dohodu s ODS, ČSSD a SZ o vytvoření dočasné úřednické vlády - aby druhý den od dohody odstoupil.

Co se u lidovců, jejichž preference se pohybují těsně nad hranicí vstupu do parlamentu, vlastně děje?

O tom hovořila novinářka Barbora Tachecí v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz s lidoveckou poslankyní Michaelou Šojdrovou. Ta už před časem oznámila, že se chce na příštím sjezdu KDU-ČSL ucházet o nejvyšší post, stát se předsedkyní strany.

V něm například hovoří o sporu Čunek-Kalousek a říká: "Určitě by to pro nás bylo nebezpečné, pokud by Kalousek odešel a založil novou stranu. Je v zájmu KDU-ČSL, aby Miroslav Kalousek zůstal."

Rozhovor jsme pro lepší orientaci rozdělili do několika částí:

Foto: Ludvík Hradilek
Další části rozhovoru:
Lidovci jsou zralí mít v čele ženu, říká Šojdrová
Šojdrová: Klaus během krize postupoval malicherně

BT: Ještě stále hrajete v KDU-ČSL tu hru, že žádná křídla ve vaší straně neexistují?

Vy tomu říkáte hra, ale to je vážná věc. Buď křídla jsou nebo nejsou.

BT: Takže v KDU-ČSL jsou nebo nejsou?

Já tu hru nehraju. Jsou tam různé názorové proudy. Přesvědčila jsem se o tom osobně: do dneška jsem absolvovala 51 výročních schůzí místních a okresních organizací a jsou různé názory, ale nejsou křídla.

BT: Takže kdybych řekla, že je Kalouskův názorový proud a Čunkův názorový proud, bylo by to správně?

Jsou to názorové proudy. Kalousek je brán jako představitel středo-pravicového a pravicového proudu, ale nevím, jakého proudu je představitel Jiří Čunek. Neuměla bych to říci.

BT: To vypadá spíš na chybu Jiřího Čunka než vás.

Ve zkratce:
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Ve zkratce:

Michaela Šojdrová

  • V politice se pohybuje od září 1989, kdy vstoupila do Československé strany lidové.
  • Narodila se v říjnu 1963 v Hulíně, ale s celou rodinou žije v Kroměříži, kde vyrůstala. Manžel Ludvík Šojdr je majitelem realitní kanceláře a pracuje jako soudní znalec v oboru nemovitostí. Mají spolu dva syny - Jana (narozen 1988) a Václava (narozen 1990).
  • Od dětství se věnuje sportu, má ráda procházky v přírodě. Vstoupila do Junáka i Orla. Kromě toho je například členkou klubu UNESCO v Kroměříži a členkou Sdružení na záchranu barokního hřbitova ve Střílkách.
  • Vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Brně, zahradnickou fakultu, obor sadovnictví - krajinářství.
  • Po škole nastoupila do projekce zahradní architektury v Bystřici pod Hostýnem. Pak se krátce věnovala učitelství - byla externí učitelkou francouzštiny na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži.
  • V roce 1992 byla zvolena místopředsedkyní okresního výboru ČSL v Kroměříži. V letech 1994-1995 vykonávala na část úvazku funkci okresní tajemnice KDU-ČSL. Od roku 1995 je členkou Celostátní konference KDU-ČSL a od července 1998 členkou Celostátního výboru KDU-ČSL.
  • Do sněmovny byla poprvé zvolena za lidovce v roce 1996, mandát pak dvakrát obhájila.
  • Ve straně platí za expertku na vzdělávání; je předsedkyní školské komise strany a také předsedkyní Sdružení žen KDU-ČSL.

Další rozhovory BT

To je spíš jeho chyba. Ale každý máme nějaký vyhraněnější pohled na řešení některých problémů a tím se zařazujeme v té křesťanské demokracii více vpravo, více do středu, více vlevo. To je normální.

BT: A vy nevíte, kam se zařadil Jiří Čunek.

Nevím.

Problém byl už s Klausem

BT: Jak byste ten současný stav v KDU-ČSL popsala?

Až do pondělka předminulého týdne jsem si myslela, že jsme prokázali státotvornost, schopnost jednotného postoje, byli jsme jedinou stranou koalice, která byla jednotná při vyslovování nedůvěry vládě, všech našich dvanáct poslanců bylo proti nedůvěře.

BT: Jenže teď jste se ocitli v situaci, kdy skoro polovina vašich poslanců jde proti názoru vedení strany a to je okamžik, který působí jako rozkol ve straně.

Ve chvíli, kdy ta strana dělá dojem, že se konsoliduje, najednou přijde taková nová rána. Ukázka rozkolu.

BT: Takže je to rozkol?

Nemyslím, že to může jít až do fáze rozštěpení strany.

BT: Byli už lidovci někdy v obdobné situaci, v jaké jsou dnes?

Podobná situace byla při volbě prezidenta. Taky se nejednalo o křídla, ale o určitý názor. Celostátní výbor tehdy přijal usnesení, že máme volit Václava Klause. A v podstatě těchto 6 poslanců volilo Václava Klause. A naopak my, kteří jsme Václava Klause nevolili, jsme byli v rozporu s doporučením celostátního výboru. Ale je to rozdíl v tom, že to tehdy nebylo silně zavazující usnesení, spíše doporučení.

BT: Ještě k těm vašim šesti neposlušným poslancům, kteří zjevně vládu podpoří - Jiří Čunek jim pohrozil, že nebudou na kandidátkách do poslanecké sněmovny. Myslíte si, že to Jiří Čunek udělal dobře?

Myslím, že to neudělal dobře. Ale abychom  byli přesní - on řekl, že členové strany si to vyhodnotí a při primárních volbách k tomu jistě přihlédnou, k jejich postoji.

BT: Vy sama si myslíte, že tito poslanci, mimochodem včetně vašeho šéfa klubu Pavla Severy, by měli být nějakým způsobem postihnuti za svůj postup?

Já to hodnotím jako gól do vlastní brány. Oni tím poškozují KDU-ČSL, ale v žádném případě nenavrhuji žádné stranické tresty. Ale je to chyba. Jistě svůj postup budou muset vysvětlovat a je otázka, zda získají důvěru. Za sebe mohu říci, že moji důvěru tím vážně narušili.

BT: To znamená, že vy dnes máte menší důvěru k vlastnímu šéfovi poslaneckého klubu?

Ano, jistě.

Michaela Šojdrová ve sněmovně.
Michaela Šojdrová ve sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

BT: Myslíte si, že je reálné, že Pavel Severa povede váš poslanecký klub i po příštích volbách?

Bude záležet na tom, jak se strana rozhodne na sjezdu. Já osobně myslím, že každý může udělat chybu. Třeba si to mnozí z nich i uvědomili. Byli pod tlakem situace, která nebyla dobrá a já je do značné míry chápu. První chybu ale udělal Jiří Čunek ve chvíli, kdy podepsal tu dohodu, za kterou pak nestál. Je to vyprovokovalo a beru to jako jejich projev nespokojenosti s vedením strany.

O Čunkovi a Kalouskovi

BT: A vy jste spokojená s vedením strany?

Nejsem spokojená, a proto taky kandiduji na předsedkyni. Ale neřeším svoji nespokojenost tím, že budu vršit další chyby.

BT: Miroslav Kalousek postup Čunka nazval bořícím veškerá psaná i nepsaná pravidla politiky - zvolila byste takhle ostrá slova?

No, Jiří Čunek je osobnost, která je určitým fenoménem, ale teď mi promiňte, já nechci věnovat jeho kritice a analýze jeho činnosti delší čas než je nutné.

BT: Měl pravdu Jiří Čunek, když řekl o Miroslavu Kalouskovi, že vždy podpoří to, co ho udrží u moci?

Tak to rozhodně o Miroslavu Kalouskovi neplatí. Protože on udělal ve své politické kariéře řadu riskantních kroků, jejichž následkem nemuselo být udržení se u moci - například odstoupil z pozice předsedy rozpočtového výboru, z čela strany. Nevím, proč to Jiří Čunek říká.

BT: Miroslav Kalousek sám neví, jestli v KDU-ČSL zůstane. Nebyla by škoda, kdyby lidovci o tak výraznou figuru přišli?

Mě to mrzí. I když s oběma těmito lidmi nesouhlasím v mnoha věcech, byla by škoda, kdyby odešel kterýkoliv z nich. Prostě oni do té strany patří, ale jsou to jejich osobní vlastnosti, které je popohání někam jinam.

BT: O vás jsem slyšela, že přebíháte mezi těmi dvěma neexistujícími křídly a vaše předchozí odpověď jakoby to potvrzovala. Ale vy si vážně myslíte, že tihle dva spolu mohou být v jedné straně? A spolupracovat?

No, mohou. Já jsem středo-pravicový křesťanský demokrat, ale mám pochopení pro ty, kteří cítí více ty sociální otázky. Nikam nepřebíhám, stojím si na svém. Ale jsem schopna naslouchat a komunikovat. Nejsem schopna nikoho urážet a když se někoho dotknu, omluvím se. Kdyby toto dokázali ti dva pánové, tak jsou schopni spolu mluvit naprosto normálně a nebudeme se bavit o tom, jestli někdo má někam odcházet.

Jak těžké je spolu vycházet

BT: Každý má limity - a ptám se, zda limity těchto dvou mužů nejsou nastaveny tak, že spolu prostě už nemohou spolupracovat?

Mé přání je, aby to dokázali.

BT: Jaká je realita?

Pokud se oba považují za křesťanské demokraty, tak si musí umět podat ruce.

BT: Zdá se, že každý z nich je jiný křesťanský demokrat. Byl to Miroslav Kalousek, který řekl, že byste se měli konečně rozhodnout, zda budete socialisté chodící do kostela nebo křesťanští demokraté západního střihu. Není v tom jádro pudla?

Já jsem křesťanský demokrat narozený v České republice, žádný socialista, ale za sociální cítění se nestydím. Prostě bych to nevyhrocovala, je to zbytečné.

BT: Byl by pro vaši stranu Miroslav Kalousek nebezpečný v momentě, kdyby založil stranu novou?

Určitě by to bylo nebezpečné. Je v zájmu KDU-ČSL, aby Miroslav Kalousek zůstal.

BT: Kdyby vy jste uspěla v boji o místo šéfky strany, byl by Kalousek ten člověk, kterého byste chtěla mít u sebe?

Považuji ho za součást ekonomického týmu, který bych chtěla, aby KDU-ČSL měla.

 

Právě se děje

Další zprávy