Babiš má jistotu, že zůstane premiérem, ČSSD se hlasování o pádu vlády nezúčastní

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 21. 11. 2018 16:37
V Lidovém domě se sociální demokraté ve středu odpoledne dohodli, že v pátek při hlasování o důvěře kabinetu Andreje Babiše odejdou ze sálu. Babiš a jeho vláda ANO s ČSSD s podporou KSČM bude tak dále pokračovat. Opozice nebude mít dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry kabinetu.
Sociální demokraté jednali o tom, jak se v pátek postaví k návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě. | Video: DVTV

Několik minut mluvil předseda ČSSD Jan Hamáček po důležitém stranickém jednání, než se dostal k tomu nejpodstatnějšímu. Tedy jak se sociální demokracie zachová při pátečním hlasování o nedůvěře vládě šéfa ANO Andreje Babiše.

"Grémium i předsednictvo přijaly jednomyslně usnesení, ve kterém jsme konstatovali, že osobní problémy pana premiéra zatěžují vládu a nejlepším řešením by bylo, aby se hnutí ANO rozhodlo pro slovenský model," řekl Hamáček.

Na Slovensku má vládní strana Smer jednoho svého člena předsedou vlády, druhý člen je v čele strany, a to Robert Fico, který se postu premiéra vzdal po aféře kolem vraždy novináře Jána Kuciaka. V českém provedení by tedy podle ČSSD mělo hnutí ANO nominovat na premiéra někoho jiného než Babiše, který by podobně jako nyní Fico pouze vedl stranu.

Jak už ale mnohokrát ANO oznámilo, jediným kandidátem hnutí na premiéra bude vždy Babiš. A ten má vzhledem k další části usnesení ČSSD jistotu, že přinejmenším po pátečním hlasování ve sněmovně zůstane předsedou vlády. Poslanci ČSSD se totiž nepřipojí k opozici, která bude hlasovat pro nedůvěru kabinetu. "Naši poslanci se nezúčastní závěrečného hlasování," potvrdil Hamáček, podle kterého nynější vládní složení nemá alternativu. 

Opozice tak nebude mít potřebných 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě. Ruku pro to nezvedne ANO, a jak už dříve avizovali, ani komunisté.

Podle Hamáčka neexistuje jiné dobré řešení. "Buď bychom tu měli ústavní krizi, chaos, nebo vládu opřenou o SPD. V takovém případě demise nebo vyslovení nedůvěry vládě nic neřeší," doplnil.

Předčasné volby?

Podle Hamáčka by celou situaci mohly vyřešit jedině předčasné volby. Vedení strany se proto dohodlo, že by poslanci případně podpořili rozpuštění sněmovny - a tím předčasné volby.

"Demise ani nedůvěra vládě nic nevyřeší. Jediné, co může věci vyřešit, je, když voliči znovu rozdají karty. Je to alternativa. Pokud by došlo k tomu, že se na půdě sněmovny zformuje minimálně 105 hlasů, které budou garantovat rozpuštění sněmovny, tak ČSSD je připravena dodat zbývajících patnáct hlasů," ubezpečil předseda ČSSD. 

Taková varianta je ale velmi málo pravděpodobná, protože bez hnutí ANO se prakticky nic nedá ve sněmovně udělat - má 78 poslanců z 200. A pro hnutí ANO není v současnosti výhodné jít do takových voleb, zdaleka nemá jistotu, že by mělo i po volbách tak moc poslanců.

Hamáček i další členové vedení sociální demokracie ale tvrdili, že pátečním hlasováním nic nekončí a Babiš si bude muset své problémy ohledně vyšetřování Čapího hnízda vyřešit. "Necháme ho v tom vykoupat," podotkl místopředseda Martin Netolický. 

Rokování v Lidovém domě

Několik týdnů se letos sociální demokraté rozhodovali, zda vstoupí do vlády s trestně stíhaným šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Ve středu se do tohoto rozhodování pustili opět. V sídle strany se sešli ve středu po poledni členové předsednictva a poslaneckého klubu na společném jednání, po kterém oznámili výsledek.

"Musí padnout rozhodnutí, takto to dál nejde, je třeba ve vládě zůstat a naplňovat náš program," řekl před jednáním širšího vedení strany místopředseda klubu poslanců Jan Birke.

Ovšem zaznívaly i opačné názory. "Jsem připravený z vlády odejít, nelpím na své funkci, pokud premiér Babiš z vlády neodejde," prohlásil čerstvý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ale vzápětí dodal, že se bude řídit rozhodnutím, které přijme vedení strany.

Poslanec Ondřej Veselý zase vybízel, že by ČSSD měla najít cestu mezi odchodem Babiše z vlády a tím, že se k moci nedostanou nacionalisté. "Musíme dosáhnout cesty, aby ve vládě nebyl Andrej Babiš ani nacionalisté," řekl s odkazem na SPD Tomia Okamury. Zároveň je Veselý přesvědčený, že kdyby se ČSSD přidala k opozici a hlasovala pro nedůvěru vládě, tak by Okamura zrušil slib, že SPD je připravena hlasovat pro nedůvěru vládě.

Sociální demokraté jsou jako už mnohokrát dříve opět rozpolceni, ze strany zní naprosto protichůdná doporučení. Nejlépe to ukazují stanoviska platformy Zachraňme ČSSD, za kterou stojí Jiří Zimola či Michal Hašek, a vedení pražských sociálních demokratů, kde má naopak důležité slovo europoslanec Miroslav Poche.

"Platforma vyzývá poslanecký klub, aby dodržel platnou koaliční smlouvu a neúčastnil se hlasování o nedůvěře vládě vyvolaného opozicí," stojí v úterním prohlášení platformy Zachraňme ČSSD, podle kterého by se poslanci "neměli nechat zatáhnout do "nezodpovědného pokusu o vyvolání vládní krize".

Naopak pražský krajský výkonný výbor má naprosto odlišné stanovisko. "Žádáme politické grémium ČSSD, aby učinilo veškeré kroky vedoucí k tomu, aby v zájmu zachování politické kultury a důvěryhodnosti koaličního kabinetu došlo k personální změně na postu předsedy vlády České republiky," sepsali členové v Praze s tím, že by vedení mělo usilovat o post ministra spravedlnosti.

Sociální demokraté váhají, zda pohrozit Babišovi odchodem z vlády

Z dosavadních výroků mnoha straníků bylo patrné, že nejvíce převládali příznivci předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který nechce Babiše nadále ve vládě.

Před začátkem jednání se ale sociální demokraté lišili v tom, zda Babiše a jeho hnutí ANO přímo postavit před otázku, že by ministři za ČSSD opustili vládu, pokud by z ní sám premiér neodešel a hnutí nenominovalo na příštího předsedu vlády někoho jiného.

"Ideálním řešením by bylo pokračování vládní spolupráce na současném půdorysu a výměna premiéra. To ale hnutí ANO odmítá a opozice nemá plán B," prohlašoval samotný Hamáček.

Plánem B myslí, co by následovalo, pokud by vláda po pátečním hlasování ve sněmovně padla. Šéfové ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN sice vyzývají prezidenta Miloše Zemana, aby po případném pádu vlády nejmenoval do čela opět Babiše, ale ten už mnohokrát avizoval, že to udělá. Naprosto stojí za současným předsedou vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy