David Černý zmeškal výročí sametu v Bruselu. Podle pilota se opil, umělec to odmítá

ČTK ČTK
26. 10. 2019 19:40
Českého sochaře Davida Černého v sobotu nevpustili do letadla, kterým chtěl odcestovat do Bruselu na akci k připomínce sametové revoluce, na níž měl vystoupit. Při nástupu do letadla v Praze před polednem mu byl podle něj na přání pilota let zakázán, letenku mu personál roztrhal.
Sochař David Černý je autorem mnoha diskutovaných děl, například narůžovo přetřeného tanku, miminek na Žižkovském vysílači či Entropy před budovou Rady Evropské unie.
Sochař David Černý je autorem mnoha diskutovaných děl, například narůžovo přetřeného tanku, miminek na Žižkovském vysílači či Entropy před budovou Rady Evropské unie. | Foto: ČTK

Mluvčí společnosti Brussels Airlines Wencke Lemmesová-Pireauxová potvrdila, že na jejich dnešním letu nebyl jednomu z pasažérů umožněn vstup na palubu. Jméno pasažéra s odkazem na dodržování soukromí cestujících neuvedla.

"Potvrzuji, že dnes nebyl vpuštěn na palubu letu Brussels Airlines SN2810 z Prahy do Bruselu pasažér. Zmiňovaný pasažér byl pod vlivem alkoholu a měl neobvyklé chování. Nebylo mu umožněno nastoupit na palubu z bezpečnostních důvodů," uvedla mluvčí.

Černý uvedl, že pod vlivem alkoholu nebyl, abstinuje prý už delší dobu a ihned po odjezdu z letiště si nechal v motolské nemocnici udělat test na alkohol s negativním výsledkem.

Kromě osobních antipatií mu údajně personál letadla nepodal žádné jiné vysvětlení. Akci v Bruselu pořádá mnoho aktérů včetně velvyslanectví Polska, Slovenska, Estonska a České republiky, česká ambasáda platila Černému letenku. "Řekli mi, že můj doprovod letět může, já ne, nelíbím se prý pilotovi," řekl Černý.

Chce se omluvit těm, kdo na dlouho připravovanou akci do Bruselu přijdou. Černý měl vystoupit v neděli v bloku diskusí, promítání a performancí nazvaném Revoluce není zahradní slavnost spolu s bývalou disidentkou, signatářkou Charty 77 a její mluvčí Petruškou Šustrovou a politologem Jiří Přibáněm v debatě moderované autorem divadelních her Pieterem de Buysserem na téma významu roku 1989 pro dnešek.

David Černý díky akci, kterou provedl s přáteli a při níž přemaloval sovětský tank v Praze narůžovo, nebo vytvořil známou sochu kráčejícího trabanta v připomínce na úprk východoněmeckých občanů přes německou ambasádu v Praze na podzim 1989, bývá s revolučními změnami roku 1989 spojován. Je ale také známý svými četnými výstřelky na veřejnosti.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy