V Polsku řádila vichřice, smetla i sochu Golema od Davida Černého

ČTK ČTK
1. 10. 2019 16:51
Silná vichřice, která se v pondělí prohnala Polskem, v Poznani na západě země vyvrátila i sochu Golema, dílo českého umělce Davida Černého. Informoval o tom v úterý list Gazeta Wyborcza. Městská policie prověřila nahrávky z pouličních kamer a vyloučila podíl třetích osob na zřícení plastiky, uvedla policejní mluvčí Anna Nowaczyková.
Golem v Poznani od Davida Černého.
Golem v Poznani od Davida Černého. | Foto: ČTK

Poznaňský Golem stál mezi budovou pošty a univerzitou umění. Více než dva a půl metru vysoká socha z nerezavějící oceli byla odhalena před devíti lety. Zpočátku stávala na trávníku mezi stromy, později ale úředníci usoudili, že více vynikne před fontánou.

Na rozdíl od pražského golema, který prý byl z hlíny, se Golem v poznaňské verzi skládá z několika fragmentů. Působí jako postava v pohybu, svým způsobem navazuje na díla futuristů z počátku 20. století.

Pondělní vichřice dosahovala v poryvech až stokilometrové rychlosti, ale obyvatelé Poznaně se podle listu domnívají, že k pádu plastiky přispěla i okolnost, že soše před dvěma měsíci odpadla jedna noha. Tehdy šlo patrně o důsledek poškození neznámým vandalem, píše list Gazeta Wyborcza.

"Je to jediná Černého socha v Poznani, která připomíná židovskou komunitu," uvedl místní obyvatel Michal Knapowski. Současně připomněl legendu o umělém člověku golemovi a jeho tvůrci, rabínovi, který je sice spojován s Prahou, ale pocházel z Poznaně. Golem měl chránit Židy před pogromy.

"Socha Davida Černého je jedním z nejdůležitějších uměleckých objektů ve veřejném prostoru v Poznani. Bohužel má smůlu a už dvakrát byla poškozena, v letech 2010 a 2012. Doufám, že se ji podaří rychle opravit," řekl prorektor umělecké univerzity Mateusz Bieczyński.

"Otec" člověka z hlíny Jehuda Ben Becalel, známější jako rabi Löw, se podle některých pramenů narodil kolem roku 1520 v Poznani. Později údajně působil jako vrchní rabín v tomto západopolském městě i celém Velkopolsku, koncem 16. století se stal vrchním zemským rabínem českého království i vrchním pražským rabínem.

Video: Na Žižkovskou věž se vrací Černého mimina

Mimina se vrátí na Žižkovskou věž | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy