V Polsku řádila vichřice, smetla i sochu Golema od Davida Černého

ČTK ČTK
1. 10. 2019 16:51
Silná vichřice, která se v pondělí prohnala Polskem, v Poznani na západě země vyvrátila i sochu Golema, dílo českého umělce Davida Černého. Informoval o tom v úterý list Gazeta Wyborcza. Městská policie prověřila nahrávky z pouličních kamer a vyloučila podíl třetích osob na zřícení plastiky, uvedla policejní mluvčí Anna Nowaczyková.
Golem v Poznani od Davida Černého.
Golem v Poznani od Davida Černého. | Foto: ČTK

Poznaňský Golem stál mezi budovou pošty a univerzitou umění. Více než dva a půl metru vysoká socha z nerezavějící oceli byla odhalena před devíti lety. Zpočátku stávala na trávníku mezi stromy, později ale úředníci usoudili, že více vynikne před fontánou.

Na rozdíl od pražského golema, který prý byl z hlíny, se Golem v poznaňské verzi skládá z několika fragmentů. Působí jako postava v pohybu, svým způsobem navazuje na díla futuristů z počátku 20. století.

Pondělní vichřice dosahovala v poryvech až stokilometrové rychlosti, ale obyvatelé Poznaně se podle listu domnívají, že k pádu plastiky přispěla i okolnost, že soše před dvěma měsíci odpadla jedna noha. Tehdy šlo patrně o důsledek poškození neznámým vandalem, píše list Gazeta Wyborcza.

"Je to jediná Černého socha v Poznani, která připomíná židovskou komunitu," uvedl místní obyvatel Michal Knapowski. Současně připomněl legendu o umělém člověku golemovi a jeho tvůrci, rabínovi, který je sice spojován s Prahou, ale pocházel z Poznaně. Golem měl chránit Židy před pogromy.

"Socha Davida Černého je jedním z nejdůležitějších uměleckých objektů ve veřejném prostoru v Poznani. Bohužel má smůlu a už dvakrát byla poškozena, v letech 2010 a 2012. Doufám, že se ji podaří rychle opravit," řekl prorektor umělecké univerzity Mateusz Bieczyński.

"Otec" člověka z hlíny Jehuda Ben Becalel, známější jako rabi Löw, se podle některých pramenů narodil kolem roku 1520 v Poznani. Později údajně působil jako vrchní rabín v tomto západopolském městě i celém Velkopolsku, koncem 16. století se stal vrchním zemským rabínem českého království i vrchním pražským rabínem.

Video: Na Žižkovskou věž se vrací Černého mimina

Mimina se vrátí na Žižkovskou věž | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy