Sobotka nesouhlasí se Zemanem. Odmítá finlandizaci Ukrajiny

ČTK ČTK
11. 12. 2014 17:19
Premiér uvedl, že má Ukrajina podle něho o své budoucnosti rozhodnout sama. Zemana prý ale cenzurovat nechce.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana, aby se Ukrajinská zahraniční politika finlandizovala, tedy podřídila zahrnaiční politiku zájmům Ruska. Zároveň ale odmítl možnost, že by vláda kvůli kontroverzním prohlášením Zemana hrála roli jeho cenzora. Předseda vlády to řekl poslancům při interpelacích.

"Jsem přesvědčen, že finlandizace není vhodná cesta pro Ukrajinu. Ukrajina má právo na to, aby se rozhodla o své budoucnosti sama," prohlásil Sobotka. Podle něj je tento termín spojen s obdobím studené války, které by se nemělo opakovat, a s filozofií sfér vlivu mocností, která upírala zemím právo svobodně se rozhodnout. Proto by se systém finlandizace neměl v rámci současné mezinárodní politiky používat, míní premiér.

Sobotka: Ovčáček na schůzce nebyl

Sobotka uvedl, že i o tom ve středu s prezidentem mluvil na schůzce ke koordinaci zahraniční politiky. Pozastavil se přitom, nad sdělením Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka, podle něhož "pan premiér nezmínil po celou dobu schůzky žádný z podstatných rozdílů mezi panem prezidentem a jím v oblasti zahraniční politiky".

"Překvapily mne zasvěcené komentáře pana Ovčáčka, o čem jsme s panem prezidentem mluvili a nemluvili," poznamenal premiér s tím, že mluvčí schůzce přítomen nebyl.

Ke kontroverzním výrokům Zemana předseda vlády poznamenal, že rozdílné "nuance" v zahraniční politice existují u představitelů jiných evropských zemí.

Vláda nebude Zemana cenzurovat

"Nepochybně pan prezident má své názory a vláda možná v některých věcech, nebo já jako premiér či ministr zahraničí, budeme mít v názory něčem odlišné," uvedl Sobotka. Za klíčovou ale považuje shodu v postojích při summitech EU, NATO či OSN.

"Vláda tady není od toho, aby fungovala jako cenzor vůči prezidentovi republiky. Prezident republiky má svůj mandát, má svoji odpovědnost, měl by ho (mandát) vykonávat v zájmu občanů České republiky," dodal Sobotka.

S prezidentem se premiér ve středu dohodl na koordinačních schůzkách se šéfy komor Parlamentu a ministry zahraničí a obrany kvůli zahraniční politice. Jednou za dva měsíce by se pak měli podle premiéra scházet jejich zástupci kvůli ekonomické diplomacii.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy