Sobotka: Babiš využil dluhopisy, aby oje*al český stát. Nikdy takhle nemluvil, diví se šéf ANO

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 3. 2. 2017 12:42
Premiér Sobotka na svém profilu na Facebooku ostře vystoupil proti ministru financí Andreji Babišovi. Vyčetl mu, že "oje*al český stát" nákupem nedaněných dluhopisů. Babiš se ale hájí tím, že vše bylo v mezích zákona. "Já ho takhle nikdy mluvit neslyšel," napsal vicepremiér v textové zprávě redakci Aktuálně.cz
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka. | Foto: Reuters

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka se na svém facebookovém účtu ostře opřel do ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Vyčetl mu, že využil korunové dluhopisy, aby "důkladně oje*al český stát". Babiš se hájí tím, že to v té době bylo legální.

"Já říkám, že je to velké pokrytectví, když inkasuje peníze z Agrofertu, aniž by je zdanil, a současně se tváří, jak bojuje s daňovými úniky," napsal Sobotka. Svůj ostrý výstup proti Babišovi zakončil slovy: "Tohle je šaškárna!"

Na Twitteru pak ujistil, že komentář k Babišovi obsahující vulgární slovo napsal sám. "Ano, Andrej Babiš skutečně český stát nešetřil. A je dobré to říci naplno," uvedl.

Vicepremiér podle reportérů ČT uspokojivě nevysvětlil, kde vzal peníze na pořízení od daní osvobozených dluhopisů Agrofertu za 1,482 miliardy korun.

Babiše Sobotkova ostrá slova překvapila. "Asi je to nový styl pana Sobotky. Já ho takhle nikdy mluvit neslyšel," napsal v textové zprávě redakci Aktuálně.cz. Vicepremiér se znovu hájil tím, že zákon neporušil. "Každopádně jsem neudělal nic nezákonného a nikoho jsem nepodvedl, je to lež, kterou odmítám," dodal s tím, že pokud ho chce předseda vlády kritizovat, má si nejdřív zamést před vlastním prahem.

Zopakoval, že Sobotka "zneužíval poslanecké náhrady na koupi bytu v hodnotě sedmi milionů" nebo "zadlužil občany naší země o 400 miliard coby ministr financí" nebo "zprivatizoval zcela nevýhodně OKD, kde vznikla státu škoda šest miliard korun".

"Dluhopisy nakoupilo 73 492 držitelů, všichni podle zákona z pera parťáka pana Sobotky – pana Kalouska. Pan Sobotka může pro všechny držitele dluhopisů navrhnout jejich zdanění," dodal Babiš.

 

Právě se děje

před 51 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy