Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Průměrné navýšení ze zákona bude představovat příští rok kolem 700 korun. Příspěvkem, jak jej předpokládá vládní novela, vzroste průměrná penze o 900 korun. Příští rok by se měla průměrná penze zvýšit na 14 358 korun, tedy o 6,7 procenta.
Přesná výše příspěvku bude známa koncem léta, ministerstvo práce ji nyní odhaduje na 180 až 200 korun. Částka by se podle novely připočítala k procentní výměře každého důchodu. Neklesne tedy zásluhovost penzí. Pevný díl důchodu je pro všechny stejný a nyní činí 3270 korun.
Příspěvek zatíží příští rok státní rozpočet podle odhadů sedmi miliardami korun. Na důchody by měl stát v roce 2020 poprvé vydat přes půl bilionu korun, přesněji 509,4 miliardy.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že navržený způsob valorizace více pomůže seniorům s nižšími důchody a 90 procent důchodců dostane navíc aspoň 750 korun. "Nově tak bude mít 90 procent důchodců nejméně 10 750 korun měsíčně," řekla.
Poslanecké pozměňovací návrhy neprošly
Sněmovna odmítla návrh poslanců SPD v čele s Lucií Šafránkovou, podle kterého by penzisté s důchody nižšími než 10 tisíc korun dostávali dalších 900 korun měsíčně navíc. Lidovecká poslankyně Pavla Golasowská neuspěla s požadavkem na jednorázové navýšení důchodů matek, případně ale i otců, o 500 korun za každé vychované dítě.
Poslanci se většinově nepřiklonili ani k úpravám piráta Tomáše Martínka. Chtěl, aby rodič mohl vyloučit při výpočtu penze svůj příjem až do devíti let věku dítěte. Nyní může možnost využít jen jeden rodič, a to do věku čtyř let nejmladšího dítěte. Studentům chtěl Martínek dát možnost započítat částečně dobu studia do důchodu.
Maláčová posléze řekla, že se třemi ze čtyř pozměňovacích návrhů v principu souhlasí a že podobné věci řeší i ministerstvo práce. Například návrh poslanců SPD ale podle ní oslabuje princip zásluhovosti. "Není to proti myšlenkám, ale je to o technickém provedení," řekla ministryně. U návrhu Golasowské zkritizovala, že byl napsán tak, že se týká obou rodičů, podle Maláčové by mělo jít vždy o primárního pečovatele.
Průměrný důchod přesáhl 13 tisíc
Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna. Letos vzrostly v průměru rovněž o 900 korun. Zákonná valorizace činila asi 600 korun. Dalších 300 korun prosadila vláda Andreje Babiše (ANO) spolu s loňskou změnou ve složení penze, která mírně oslabila zásluhovost.
Na konci loňska průměrný důchod podle údajů České správy sociálního zabezpečení činil 12 418 korun. O tři měsíce později se dostal na 13 377 korun. Zvedl se tedy o 959 korun. Za částkou je nejen valorizace, ale i zvýšení penze o 1000 korun lidem nad 85 let a to, že noví důchodci odcházejí na odpočinek s vyšším důchodem než dřív. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi pobírá kolem 2,9 milionu lidí.