Sněmovna navrhla na státní vyznamenání část skupiny Mašínů nebo Gabčíka s Kubišem

ČTK ČTK
2. 6. 2023 11:48
Na udělení státního vyznamenání tento pátek sněmovna navrhla prezidentu Petru Pavlovi jen dva ze šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Na ocenění nabídla strůjce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Josefa Gabčíka a Jana Kubiše nebo někdejšího disidenta a politika Petra Pitharta. Z navrhovaného seznamu odmítla desítku jmen.
Jan Kubiš a Josef Gabčík.
Jan Kubiš a Josef Gabčík. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Seznam sněmovních kandidátů čítá celkem 141 jmen. Konečné rozhodnutí je na prezidentovi, který návrhům může, ale nemusí vyhovět. Mezi nominanty dolní komory figuruje Jiří Brady, jenž údajně měl být, ale nakonec nebyl vyznamenám před sedmi lety za prezidentství Miloše Zemana. Státním vyznamenáním by chtěla sněmovna ocenit třeba i prvního československého premiéra Karla Kramáře i ministra financí Aloise Rašína.

Zatímco loni neúspěšně navrhla sněmovna tehdejšímu prezidentu Zemanovi všech šest členů odbojové skupiny bratří Mašínů, letos schválila jen Zbyňka Janatu a Ctibora Nováka. Nesouhlasila s tím, aby na finálním seznamu nominantů byli také Josef a Ctirad Mašín, Milan Paumer a Václav Švéda. Sněmovna naopak nominovala matku bratrů Mašínů Zdenu Mašínovou, i jejich sestru, rovněž Zdenu Mašínovou.

Sněmovna odmítla navrhnout také zakladatele a ředitele humanitární organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, soudkyni Evropského soudu pro lidská práva Kateřinu Šimáčkovou, youtubera Karla Kováře známého pod pseudonymem Kovy, nedávno zesnulého politika STAN Věslava Michalika a režisérku Olgu Sommerovou.

Na sněmovním seznamu kandidátů jsou dále například astrofyzik Jiří Grygar, spoluzakladatel Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička, někdejší disident a politik Milan Uhde, fotbalový hráč a trenér František Cipro, hudebníci Ida Kelarová, Vladimír Mišík, Michal Prokop a Jiří Pavlica, spisovatel Jaroslav Rudiš, ekonom Jan Švejnar a někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Loni Poslanecká sněmovna nominovala na udělení státního vyznamenání 34 lidí. Zeman vyhověl dvěma desítkám návrhů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy