Praha - Poslanecká sněmovna musí zaplatit bývalému středočeskému hejtmanovi a současně zákonodárci Davidu Rathovi 280 tisíc korun jako náhradu za reprezentaci či dopravu, které přitom nemohl čerpat, protože byl ve vazbě. Rozhodla o tom soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jana Jurečková. "Zákon předpokládá jedinou možnost, kdy tato náhrada nenáleží. A to pokud dočasně nevykonává svou funkci. To ale v tomto případě soud nemůže říct," řekla.
Rath se obrátil na soud poté, co mu Sněmovna uvedené náhrady odmítla vyplatit s poukazem, že ve vězení by je nemohl čerpat.
Policie zatkla Ratha, který mezitím dostal nepravomocně osm a půl roku vězení za korupci, v květnu 2012 se sedmi miliony korun v krabici od vína. Více než rok – až do konce července 2013 - pak strávil ve vazbě. Ve Sněmovně mu sice běžel plný plat (za uvedenou dobu tak dostal takřka milion korun) a dostával nadále příspěvek na kancelář či asistenty, ale kancelář Sněmovny mu odmítla proplácet náhrady na reprezentaci - na dopravu, stravné při služebních cestách či ošatné.
Tužkovné ano, ošatné ne
"V době, kdy byl ve vazbě, jsme mu hradili kromě platu i prokázané výdaje na odborné a administrativní práce, kancelář, asistenty, a dokonce i tužkovné. Ale jsme správci rozpočtové kapitoly a nemůžeme platit, co není možné čerpat," uvedla u soudu vedoucí sekretariátu Sněmovny Ljuba Čechová.
Proti tomu se ale Rathův advokát Adam Černý ohradil. A tvrdí, že Rath měl nárok i na náhrady za reprezentaci. "Že nereprezentoval? Naopak reprezentoval, a to za velmi obtížných podmínek. Neměl k dispozici aparát, počítač, ale přesto pracoval a byl v tom období nejaktivnější ze všech poslanců. Žádný jiný nepředložil tolik zákonů. Navíc jsou zpracovány ve velmi dobré kvalitě, včetně důvodových zpráv, což ve vazbě bylo opět velmi náročné – opět musel vše ručně dávat dohromady," uvedl před soudem Rathův advokát Adam Černý a začal vypočítávat zákony, včetně novelizace ústavy, kterou prý také ve vazbě připravil.
"Aby mu běžely výdaje na reprezentaci, dopravu a stravné při tuzemských cestách, zatímco seděl ve vězení, to snad nemůže myslet žalobce vážně," uvedl před soudem, který Rathův nárok v úterý projednával, advokát Marek Nespala, který Sněmovnu zastupuje. Ten, kdo by Rathovi náhrady vyplatil, dopustil by se porušení povinnosti při správě cizího majetku. "I pro začínajícího poručíka na kriminálce by to byla jednoduchá věc,“" podotkl Nespala.
Dobré mravy a nárok dle zákona
"Advokát protistrany hovoří o dobrých mravech a smyslu zákona. Ale ty částky jsou v zákoně vedeny jako nárokové, Sněmovna v minulosti nikdy nezkoumala, jak byly použity," reagoval Černý a poukázal, že i "nejmenovaný poslanec, který je dnes premiérem, použil náhrady, aby si pořídil bydlení".
A soudkyně Jurečková dala Rathovi za pravdu. "I když se nesmí ztrácet ze zřetele smysl zákona, nesmí se překračovat, co je v něm výslovně uvedeno," uvedla. Podle ní je totiž v zákoně jednoznačně uvedeno, že náhrady se vyplácí automaticky.
"Zákon nepředpokládá, že tyto nároky by měly být nějak vyúčtovány, dokládány, tato náhrada se poskytuje jako paušální," vysvětlila s tím, že rozhodně nelze říct, že by nevykonával svoji funkci, na kterou jsou náhrady vázány. "Ta základní činnost zákonodárce - tvorba zákonů a komunikace s voliči – mu zůstala," poukázala. Sněmovna tak má Rathovi zaplatit celou požadovanou sumu a navíc i úroky ve výši zhruba 40 tisíc korun a 73 tisíc na nákladech advokáta.
Už je "Lex Pekárek." Bude "Lex Rath"?
Sněmovna už oznámila, že se proti verdiktu odvolá. Její advokát Nespala navíc očekává, že případ skončí před Nejvyšším nebo i Ústavním soudem. "Zákon takovou situaci nepředpokládá, protože se ani nepředpokládalo, že poslanci budou chodit do vězení. Je třeba z tohoto případu udělat precedent," uvedl Nespala.
Sněmovna již před dvěma lety přijala speciální "Lex Pekárek". A to kvůli poslanci Romanu Pekárkovi (ODS), který byl odsouzen za korupci při prodeji městských pozemků v Kolíně, kde byl místostarostou. Nový zákon říká, že odsouzení poslanci ztrácejí nárok na plat i veškeré náhrady. Ratha se ale netýká. Zákon totiž není retrospektivní a navíc se vztahuje jen na zákonodárce, kteří byli pravomocně odsouzeni do vězení. Rath se ale soudí o náhrady z doby své vazby.
Sám Rath nyní čeká, jak dopadne i jeho korupční kauza. Již při vyhlášení prvoinstančního rozsudku se odvolal. To, že podá odvolání, právě dnes oznámil i žalobce Petr Jirát. Chce totiž pro Ratha přísnější majetkový trest - zatímco s délkou vězení osm a půl roku souhlasí, požaduje, aby Rathovi propadl veškerý majetek. Prvoinstanční soud mu totiž nechal propadnout jen část majetku za zhruba dvacet milionů korun.