Stát odškodní Ratha za pobyt ve vazbě, dostane 20 tisíc

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 4. 2015 13:24
Ministerstvo spravedlnosti uznalo bývalému poslanci nárok na odškodnění, částka je ale zhruba poloviční.
David Rath.
David Rath. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý sociálnědemokratický poslanec David Rath dostane téměř dvacetitisícové odškodnění za nezákonný pobyt ve vazbě, který později Ústavní soud označil jako protiprávní.

Po ministerstvu žádal přes 45 tisíc. Policie Ratha zadržela kvůli korupci v květnu 2012 a soud ho pak poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013.

Ministerstvo spravedlnosti by mohlo podle mluvčího resortu Rathovi přiznat ještě předtím, než soud rozhodne v jeho kauze údajné korupce při zakázkách ve Středočeském kraji.

"Ministerstvo přiznávalo jen náhradu těch nákladů, které by, nebýt nezákonného rozhodnutí, nevznikly," vysvětlil Miroslav Konvalina.

Podle vyjádření Konvaliny dostal Rath nižší částku mimo jiné kvůli tomu, že měl náklady na zastoupení a právní služby uplatňovat přímo před Ústavním soudem.

Exhejtman podal na příliš dlouhou vazbu stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS), který usnesení pražského vrchního soudu o délce vazby loni v lednu zrušil. Rath po vynesení nálezu ÚS řekl, že o žádosti o odškodnění neuvažuje.

"Mně o žádnou satisfakci, myslím hmotnou, nejde, skutečně to nejvíc postihlo moje děti a tam nevím, jestli by jim něco takového pomohlo, nebo nepomohlo," uvedl.

Rathovi se nelíbilo, že byl vlečen v poutech

Bývalý poslanec stížnost nakonec podal, protože podle jeho mínění došlo k porušení základních práv. To nakonec potvrdil Ústavní soud, čímž Rathovi otevřel dveře k žádosti o odškodnění.

Rath si mimo jiné stěžoval na to, že ho vězeňská eskorta zbytečně vodila v poutech. Žádal 30 tisíc korun jako náhradu nemateriální újmy za to, že byl k hlavním líčení "vlečen" v poutech, a to před veřejností a objektivy kamer.

Vězeňská služba podle úřadu sice postupovala podle pravidel, je ale prý nutné přihlédnout k pozdějšímu rozhodnutí ÚS. "Nebýt předmětných rozhodnutí, jež byla následně Ústavním soudem pro nezákonnost zrušena, žadatel by poután nebyl," uznalo ministerstvo v dokumentu, který má ČTK k dispozici. Nárok na náhradu této škody ministerstvo označilo za promlčený.

Rath je obžalovaný z korupce. Coby hejtman kraje se dělil o úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení.

Jeho obžaloba se týká zakázek na modernizaci nemocnic, opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, kde bydlí a působí jako lékař.

Podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý hejtman věděl o machinacích a údajně bral úplatky. Exposlanec vinu odmítá. Podle něj nebylo možné tendry ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy