Důsledně hajte české zájmy, vyzvala sněmovna ministerstva po debatě o zprávě EK

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2019 22:41
Sněmovna vyzvala po dnešní debatě o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstva financí a místního rozvoje, aby důsledně hájila české zájmy. V případě finanční škody žádá o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Dolní komora se na tom usnesla na základě požadavku hnutí SPD Tomia Okamury.
Premiér Babiš a ministryně financí Schillerová. I její resort Poslanecká sněmovna po debatě o návrhu auditní zprávy EK vyzvala, aby důsledně hájil české zájmy.
Premiér Babiš a ministryně financí Schillerová. I její resort Poslanecká sněmovna po debatě o návrhu auditní zprávy EK vyzvala, aby důsledně hájil české zájmy. | Foto: ČTK

Opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN neprosadili výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z unijních programů EU firmám z někdejší Babišovy skupiny Agrofert. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a někteří nezařazení. Dolní komora odmítla i další návrhy pětice opozičních stran.

Patřila k nim výzva kabinetu, aby zajistil zpracování odpovědi Evropské komisi objektivním, nestranným a transparentním způsobem a aby odpověď před odesláním projednal sněmovní evropský výbor.

"Poslanecká sněmovna nepodpořením bodu řekla, že jí na tom, jak to bude probíhat, nezáleží," kritizoval před novináři verdikt dolní komory předseda Pirátů Ivan Bartoš. Sněmovna zamítla také žádost o seznam všech dotací, veřejných podpor a zakázek a investičních pobídek, které získaly společnosti ze skupiny Agrofert od předloňského února.

Hnutí ANO uspělo s návrhem, kterým Sněmovna vyzvala vládu k tomu, aby jí do konce srpna předložila zprávu o všech vracených unijních dotacích od vstupu Česka do unie a informaci o tom, jaké kroky učinily české orgány vůči osobám, které tyto korekce zavinily. Babiš v úvodu jednání mluvil o 35 miliardách korun. Kritickým projevům opozičních poslanců už ministerský předseda nenaslouchal, omluvil se z pracovních důvodů.

Babiš uvedl, že pokládá návrh prověrky EK za útok na Česko a na české zájmy a za destabilizaci Česka. Před poslanci dnes zopakoval, že se kvůli němu a jeho bývalé skupině Agrofert žádné evropské dotace vracet nebudou. Babiš trvá na tom, že ve střetu zájmů není. Následně vystoupila čtveřice ministrů za ANO. Až pak se dostali ke slovu opoziční poslanci.

Například předseda nejsilnější opoziční ODS Petr Fiala uvedl, že Babiš ztratil zdravý úsudek, nebo vědomě neříká pravdu a jeho hnutí se tváří, že žádný problém neexistuje. Pokud premiér nepožádá o důvěru Sněmovny, je podle Fialy nutné chránit zájmy lidí před zájmy předsedy vlády.

Předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek nepřítomného Babiše nabádal, aby zvážil, zda si nechce platit chleba a párky místo dotací ze svého a zda nechce přestat s ataky na státní pokladnu. Šéf lidovců Marek Výborný Babiše vyzýval, aby se k věci postavil čelem a nekopal kolem sebe. Předseda STAN Vít Rakušan v souvislosti s Babišovým posteskem, jakou udělal hloupost svým vstupem do politiky, premiérovi doporučil, aby dal přednost byznysu.

Předseda klubu SPD Radim Fiala uvedl, že případ není došetřen, což ale neznamená, že rizika pro Česko neexistují. Soudí ale také že, panuje evidentní snaha využít kauzu ke zpochybnění výsledků voleb.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik po hlasování poznamenal, že zpráva EK je předběžná a "bůhvíjak unikla". Komunisté podle něj nenavrhovali zvláštní usnesení, protože to považovali za předčasné. Klub KSČM podpořil jen ta usnesení, která považoval za aktuální, uvedl.

Návrh auditní zprávy, který před víkendem zveřejnila média, uvádí, že Babiš má na Agrofert dál vliv a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

 

Právě se děje

Další zprávy