Inspekce má jasno. Policejní zákrok, po kterém zemřel člověk, nebyl trestný čin

Jan Horák Jan Horák
24. 6. 2021 13:38
Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů policejní zákrok, po kterém zemřel v Teplicích šestačtyřicetiletý muž, nebyl trestný čin. Jeden z policistů při něm klečel ležícímu podezřelému několik minut na krku. Muž se předtím choval agresivně. Přiměřeností zásahu se už zabývá odbor vnitřní kontroly policie. Na místě tragédie se v úterý konala pieta.
Muž zemřel po zásahu policie v Teplicích | Video: TV Romea

"V sobotu před 15. hodinou byli policisté na základě telefonického oznámení vysláni do ulice Dubská, kde se vzájemně měli napadat dva muži, kteří zároveň poškozovali cizí auta. Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění," popsal teplický policejní mluvčí Daniel Vítek počátek incidentu.

Policie na místě zastihla už jen jednoho podezřelého, jímž byl zmíněný čtyřicátník. Když se ho hlídka snažila zajistit, choval se k příslušníkům podle mluvčího agresivně. Měl jim způsobit škrábance a jednoho pokousat. Kvůli tomu proti němu zasáhli silou. Když ho dostali na zem, jeden z policistů mu zaklekl na krk, druhý ho držel za nohy a třetí se mu snažil nasadit pouta. Zákrok je patrný z videa, na které upozornil server Romea.

Policie muži zavolala ambulanci, ve které později zkolaboval a zemřel. Předběžné výsledky soudní pitvy podle vyjádření policie vyloučily úmrtí v přímé souvislosti se zákrokem. "U muže bylo zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce," poznamenal mluvčí Vítek.

GIBS bude případ dál sledovat

Případem už se zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jež vyšetřuje delikty policistů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. "V tuto chvíli vyhodnocujeme zajištěné materiály včetně předběžného výsledku soudní pitvy. Poté se rozhodneme, zda zahájíme v této věci nějakou činnost," řekla ve středu Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. 

Ve čtvrtek po poledni inspekce informovala, že dospěla k závěru. Zasahující policisté podle ní trestný čin nespáchali. "Policejní orgán GIBS není tedy ve věci věcně příslušný, a proto nebude zahajovat úkony trestního řízení. Nicméně záležitost i nadále budeme sledovat z veřejně dostupných zdrojů a také se budeme průběžně seznamovat s novými policejními materiály," uvedla mluvčí.

Zákrok se snaží objasnit i sama policie. Výsledkem má být závěr, zda příslušníci postupovali vůči podezřelému přiměřeně. "Zmiňovaným služebním zákrokem za zabývá odbor vnitřní kontroly policie Ústeckého kraje," řekl Aktuálně.cz mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Pokud kontrola prokáže pochybení policistů, může vyústit v kázeňský trest jako snížení platu či podobnou sankci.

Z videa je patrné, že v průběhu prvních čtyř minut zákroku se podezřelý proti svému zajištění opakovaně fyzicky vzpouzel. Poslední dvě minuty z celkem šestiminutového záznamu už neodporuje. Přestal křičet, následně zcela ztichl. V průběhu zásahu policista podezřelému krk na necelou půlminutu uvolnil, ve zbylém čase mu na něm klečí. Na krku mu zůstává i ve chvíli, kdy už je muž v klidu.

Klečení na krku je jedním ze standardních donucovacích prostředků. Je to nejefektivnější způsob, jak ležícího člověka znehybnit. Jeho mechanismus má co do činění s tím, že se při něm výrazně ztlumí krevní oběh. Při každém takovém použití síly však musí policista vyhodnotit, do jaké míry a v jaké chvíli je ještě potřeba. Zda byla intenzita tohoto zásahu v normě, prokáže výsledek vnitřní kontroly a případný závěr inspekce.

Švejdar vyjádřil lítost, ale i podporu policistům

"Předně je mi upřímně líto smrti mladého člověka a vyjadřuji tímto soustrast pozůstalým. Zároveň vyjadřuji plnou podporu zakročujících policistům. Vím, že jste jednali správně a stojím za vámi!," uvedl ve středu večer na svém účtu na sociální síti Twitter policejní prezident Jan Švejdar.

K prioritnímu a nestrannému prošetření okolností sobotního úmrtí v Teplicích vyzvala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Podle ní veřejnost potřebuje mít k dispozici co nejdříve objektivní a podložené informace o příčinách, průběhu a důsledcích tragédie, v jejímž důsledku zemřel člověk.

"Proto jsem se rozhodla i takto veřejně jako zmocněnkyně vlády pro lidská práva vyzvat orgány, které se mohou a mají objektivním prošetřením této věci zabývat, aby to považovaly za svou prioritu a byly si vědomy toho, že každé prodlení může vyvolávat různé spekulace a dohady," uvedla.

Rada pro romské záležitosti kritizuje vedení vlády

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se distancovali od výroků premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), kteří policisty za zásah v Teplicích podpořili. Jak zmínila členka rady Alena Drbohlavová Gronzíková, Babiš s Hamáčkem prý podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování. Stanovisko rady podepsalo osm členů včetně jejího místopředsedy Zdeňka Guži. 

Signatáři zároveň požadují, aby se Babiš s Hamáčkem účastnili jednání rady ve středu 30. června. Od obou klíčových představitelů kabinetu žádají, aby poskytli záruky, že vyšetřování zákroku bude nezávislé a jeho výsledky povedou k "uklidnění situace a k obnovení důvěry".

Na policejní zásah ve středu reagovala také Rada Evropy (tato organizace nemá nic společného s Evropskou unií, pozn. red.), která sdružuje 47 evropských zemí pro spolupráci v právní, ekonomické či sociální oblasti. "Rada Evropy vyzývá k neodkladnému nezávislému vyšetřování smrti romského muže v České republice," uvedl mluvčí organizace Daniel Holtgen na účtu rady na sociální síti Twitter.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy