Smoljak vyhrál soud o práva na Cimrmana, Supraphon mu musí zaplatit 58 tisíc korun

ČTK ČTK
10. 8. 2020 17:02
Soud přiznal synovi režiséra Ladislava Smoljaka Filipovi 58 tisíc korun a úroky od Supraphonu, který bez jeho souhlasu vydal limitovanou edici desek k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana. Smoljak požadoval 100 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, Supraphon s ním nesouhlasí. Firma navrhovala soudu, aby Smoljakovi přiznal 13 tisíc korun, podle ní dědic dělá obstrukce při poskytování licencí.
Filip Smoljak na snímku z roku 2016.
Filip Smoljak na snímku z roku 2016. | Foto: ČTK

Soudce pražského městského soudu Filip Liška stanovil částku, kterou má vydavatelství zaslat Smoljakovi coby bezdůvodné obohacení, jako dvojnásobek takzvané obvyklé ceny licence. Rozhodoval o prvních 500 kusech desek, jež Supraphon prodal. Kvůli později prodaným kusům bude muset Smoljak podat další žalobu.

Supraphon zveřejnil edici vinylových desek v září 2016. Režisérův syn označil za protiprávní, že se tak stalo bez jeho souhlasu, ačkoliv je jedním z dědiců práv po otci a také držitelem práv výkonného umělce. Vydavatelství připustilo, že synův souhlas skutečně nezískalo, na rozdíl od kladného stanoviska tří jeho sourozenců.

"Do kontaktu s žalobcem (Smoljakem) jsme vstoupili rok před vydáním kompletu - nejprve přes jeho zastupující agenturu, potom přímo s ním. Dostal od nás návrhy licenčních smluv," řekl právník Supraphonu Petr Ostrouchov.

Poukázal na to, že Smoljak nepodává žaloby, kterými by chtěl dosáhnout zákazu užívání cimrmanovských děl. Domáhá se pouze peněz. "Jediným jeho záměrem je inkasovat dvojnásobek než jeho sourozenci," tvrdí Ostrouchov. "Jako jediný z dědiců neposkytuje licence. Hromadně podává žaloby i na pořadatele dílčích zájezdových představení."

Smoljak už dříve uvedl, že k Supraphonu nemá historicky žádnou důvěru a že by mu práva nikdy nesvěřil. Od soudu odcházel spokojený. "Uspěli jsme víc, než jsme čekali," řekl.

Režisérův syn tvrdí, že mu jde zejména o princip a že chce požadované peníze použít na prospěšné účely. Na svém blogu napsal, že "podporuje amatérské nevýdělečné divadelní soubory ze všech koutů Čech a Moravy, aby mohly hrát divadelní hry (Ladislava) Smoljaka a (Zdeňka) Svěráka".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy