Smlouva je v pořádku, rozhodli soudci Klausovi navzdory

Tomáš Fránek
26. 11. 2008 13:01
EU není federálním státem, jak tvrdí Klaus, řekli soudci
To je ten moment: Předseda ÚS Pavel Rychetský právě čte, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou.
To je ten moment: Předseda ÚS Pavel Rychetský právě čte, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českou ústavou. | Foto: Attila Racek

Brno - Česko vyslalo Evropské unii první jasný signál týkající se Lisabonské smlouvy. Ústavní soudci ve středu dopoledne rozhodli, že není v rozporu s českou ústavou.

Otevírá se tak cesta k její ratifikaci v parlamentu.

"Lisabonská smlouva pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství a Listina základních práv Evropské unie nejsou v rozporu s ústavním pořádkem," přečetl verdikt soudu jeho předseda Pavel Rychetský.

Soudci se zabývali jenom 6 body, které ve stížnosti napadli senátoři, neposuzovali celou smlouvou. Napadené body ale jsou ty zásadní - týkající se například svrchovanosti státu a přenesení kompetencí do Bruselu. To, že soudci nerozhodli o smlouvě jako celku, ale otevírá cestu pro to, aby další body smlouvy mohli napadnout například poslanci.

Komentáře
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Komentáře

Řekli k verdiktu

"Výrok Ústavního soudu, že Lisabonská smlouva v šesti bodech dotazovaných Senátem není v rozporu s českou Ústavou, beru na vědomí. Oběma komorám parlamentu to umožňuje pokračovat v procesu ratifikace; nicméně i nadále očekávám, že odborná i veřejná debata bude pokračovat."
Premiér Mirek Topolánek (ODS) "Je to výborná zpráva jak pro Evropu, tak pro Českou republiku. A jsem vděčen, že ÚS soud rozptýlil pochybnosti, které do toho Senát vnesl."
Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí

80 stran čtení

Soudce Vojen Güttler nyní čte rozsáhlé zdůvodnění, celý nález má podle informací deníku Aktuálně.cz přes 80 stran.

Předseda Rychetský, který připomněl, že se soud smlouvou zabýval sedm měsíců, už proto avizoval, že čtení přeruší přestávka. Jako účastník tu v lavici sedí prezident Václav Klaus. Při čtení verdiktu si dělá spěšné poznámky, občas se nevěřícně obrací do lavic, kde sedí návštěvníci. Ve vyhlášené přestávce se prezident k verdiktu soudu zatím odmítl vyjádřit.

Soudce v rozhodnutí o smlouvě nepřesvědčily argumenty jak části senátorů, tak největšího kritika smlouvy prezidenta Klause. Ten přednesl soudcům několik argumentů, proč by smlouvu měli shodit ze stolu. Podle prezidenta smlouva ohrozí svrchovanost státu. To ale soudci odmítli.

"Je důležité poukázat na možnost členského státu z Evropské unie vystoupit postupem stanoveným v článku 50 Smlouvy o EU. Explicitní artikulace této možnosti v Lisabonské smlouvě je nesporným potvrzením principu trvající svrchovanosti členských států," uvedli soudci ve svém verdiktu.

ÚS: O svrchovanost nepřijdeme

Podle prezidenta existují i další námitky. "Bude oslabena váha naší země při rozhodování v Evropské unii," řekl Václav Klaus. "Demokratické orgány našeho státu budou zbaveny práva rozhodovat o řadě oblastí a tato práva budou předána do rukou orgánů unijních, které dostatečné demokratické kontrole nepodléhají," uvedl Klaus.

Václav Klaus nastupuje do auta po jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě
Václav Klaus nastupuje do auta po jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě | Foto: Ondřej Besperát
Celý projev Václava Klause před Ústavním soudem čtěte zde

Přenesení určitých kompetencí státu však není podle soudců oslabením svrchovanosti, naopak může ve svých důsledcích znamenat její posílení ve společném postupu integrovaného celku. Soudci ale připomněli, že mohou v konkrétních případech zkoumat, zda Unie nepřekročila svoje pravomoci.

Václav Klaus na jednání Ústavního soudu
Václav Klaus na jednání Ústavního soudu | Foto: Attila Racek

"Ústavní soud však předpokládá, že taková situace může nastat jen v případech zcela výjimečných; za ty by bylo možné považovat zejména opuštění hodnotové identity," uvedli soudci.

Ti také odmítli, že by EU byla federálním státem, jak tvrdí prezident Klaus. Tím, kdo rozhoduje v Unii, jsou podle ústavních soudců stále členské státy. A Lisabonská smlouva nijak podle verdiktu nemění charakter Evropské unie, existují dostatečné pojistky proti možnosti zneužití smlouvy.

"Integrační proces EU se neděje radikálním způsobem, který by obecně znamenal "ztrátu" národní suverenity, nýbrž jde o proces evoluční, a - kromě jiného - i o reakci na postupující globalizaci ve světě," uvedl soudci.

Podle nich Lisabonská smlouva v konečném důsledku posiluje roli jednotlivých členských států, celý systém hlasování zjednodušuje.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Jiřího Pehe:
Klausova lisabonská velezrada

Podle soudců je Evropská unie demokratická organizace zasazující se o dodržování lidských práv.

„Cíle a integrační úloha EU jsou v tomto směru formulovány jednoznačným způsobem a Ústavní soud jako lidu České republiky odpovědný garant ústavnosti demokratického právního státu, pověřený zejména ochranou nezadatelných, nezcizitelných, nepromlčitelných a nezrušitelných základních práv a svobod jednotlivců, rovných v důstojnosti a právech, neshledal v tomto směru nic, co by ho vedlo k nutnosti zasáhnout," uzavřeli svůj nález ústavní soudci s tím, že hodlají sledovat, zda Unie nepřekračuje své pravomoci.

Klaus se včera při veřejném jednání podivoval, že se ho soudci nechtěli na nic ptát. Soudci se na poslední poradě o smlouvě sešli dnes ráno.

Václav Klaus (druhý zleva) na jednání Ústavního soudu v Brně
Václav Klaus (druhý zleva) na jednání Ústavního soudu v Brně | Foto: Ondřej Besperát
Včerejší veřejné slyšení jsme online sledovali ve článku
"Vláda má argumenty z říše snů," řekl Klaus u soudu

Připravujeme další podrobnosti

 

Právě se děje

Další zprávy