Smí úředník na billboardy? Drábová se svým šéfem řešila, jak vést předvolební kampaň

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší
13. 7. 2016 10:06
Státní úředníci, kteří chtějí kandidovat v podzimních krajských volbách, se musí poprvé v historii řídit služebním zákonem. Nesmí například agitovat v pracovní době nebo zneužívat svého postavení ve státní správě. Jako první vysoce postavená zaměstnankyně státní správy rozjela kampaň šéfka úřadu pro jádro Dana Drábová, do boje o hejtmanství se ale chystá i několik ministerských náměstkyň.
Dana Drábová na billboardu STAN.
Dana Drábová na billboardu STAN. | Foto: STAN

Praha - Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se nedávno sešla s vrchním šéfem českých úředníků Josefem Postráneckým. Dvojka středočeské kandidátky Starostů a nezávislých do krajských voleb se superúředníkem řešila, jak může vést předvolební kampaň, aniž by porušila zákon.

Vysoce postavení státní úředníci, kteří chtějí na podzim kandidovat, se totiž před volbami musí poprvé v historii řídit služebním zákonem. “Mohou kandidovat do územních samosprávních celků, není tedy v rozporu se zákonem, aby vedli kampaň. Ale neznamená to, že ji mohou vést kdykoli a jakkoli,” upozorňuje Postránecký.

Drábová je zatím první úřednicí, která kampaň rozjela - Starostové tento týden odhalili billboardy, na kterých tvrdí, že mají v průzkumech větší podporu než prezident Miloš Zeman. Postupně se ale do předvolebního boje zapojí i další státní zaměstnankyně - kandidaturu už oznámila náměstkyně z ministerstva financí Lenka Jurošková za ČSSD, z ministerstva vnitra Jana Vildumetzová za ANO a z místního rozvoje Klára Dostálová, rovněž za ANO.

“Služební zákon je nová norma, takže zkušenosti v tomto směru nejsou. Proto když jsem se dozvěděl, že bude paní Drábová kandidovat, tak jsem ji upozornil na některá pravidla - například aby v kampani nevyužívala postavení úředníka nebo aby nevedla kampaň ve služební době,” popisuje Postránecký.

Beru si volno a jezdím vlakem

Drábová ubezpečuje, že všechna pravidla dodržuje. “Že bych zneužila svého postavení, si nemyslím. Vždy si beru dovolenou a jezdím vlakem,” říká šéfka jaderného úřadu. Na nově odhalených billboardech se dokonce ani neobjevuje její funkce. “Ve chvíli, kdy by moje kampaň znamenala nějaké ohrožení pro úřad, tak zacouvám. Úřad má pro mě prioritu,” tvrdí Drábová.

Šéfka důležitého úřadu prý velmi dbá na to, aby oddělila svou funkci od kandidatury za politické hnutí. Například se odmítá podílet na tvorbě programu, zvlášť pokud by se měl týkat energetiky. “To už bych považovala za střet zájmů,” dodává Drábová.

Zapojení vysokých úředníků, především odborných ministerských náměstků, do politiky před časem kritizovali sociální demokraté. “Z hlediska logiky zákona, zdravého rozumu a selského rozumu by člověk řekl, že odborný náměstek nemá nikam kandidovat. Máme různé názory v celé řadě oblastí a měli bychom být schopni se na úrovni selského rozumu dohodnout a najít legislativní změnu, která by toto zajistila,“ uvedl v lednu ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy