Smí úředník na billboardy? Drábová se svým šéfem řešila, jak vést předvolební kampaň

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší
13. 7. 2016 10:06
Státní úředníci, kteří chtějí kandidovat v podzimních krajských volbách, se musí poprvé v historii řídit služebním zákonem. Nesmí například agitovat v pracovní době nebo zneužívat svého postavení ve státní správě. Jako první vysoce postavená zaměstnankyně státní správy rozjela kampaň šéfka úřadu pro jádro Dana Drábová, do boje o hejtmanství se ale chystá i několik ministerských náměstkyň.
Dana Drábová na billboardu STAN.
Dana Drábová na billboardu STAN. | Foto: STAN

Praha - Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se nedávno sešla s vrchním šéfem českých úředníků Josefem Postráneckým. Dvojka středočeské kandidátky Starostů a nezávislých do krajských voleb se superúředníkem řešila, jak může vést předvolební kampaň, aniž by porušila zákon.

Vysoce postavení státní úředníci, kteří chtějí na podzim kandidovat, se totiž před volbami musí poprvé v historii řídit služebním zákonem. “Mohou kandidovat do územních samosprávních celků, není tedy v rozporu se zákonem, aby vedli kampaň. Ale neznamená to, že ji mohou vést kdykoli a jakkoli,” upozorňuje Postránecký.

Drábová je zatím první úřednicí, která kampaň rozjela - Starostové tento týden odhalili billboardy, na kterých tvrdí, že mají v průzkumech větší podporu než prezident Miloš Zeman. Postupně se ale do předvolebního boje zapojí i další státní zaměstnankyně - kandidaturu už oznámila náměstkyně z ministerstva financí Lenka Jurošková za ČSSD, z ministerstva vnitra Jana Vildumetzová za ANO a z místního rozvoje Klára Dostálová, rovněž za ANO.

“Služební zákon je nová norma, takže zkušenosti v tomto směru nejsou. Proto když jsem se dozvěděl, že bude paní Drábová kandidovat, tak jsem ji upozornil na některá pravidla - například aby v kampani nevyužívala postavení úředníka nebo aby nevedla kampaň ve služební době,” popisuje Postránecký.

Beru si volno a jezdím vlakem

Drábová ubezpečuje, že všechna pravidla dodržuje. “Že bych zneužila svého postavení, si nemyslím. Vždy si beru dovolenou a jezdím vlakem,” říká šéfka jaderného úřadu. Na nově odhalených billboardech se dokonce ani neobjevuje její funkce. “Ve chvíli, kdy by moje kampaň znamenala nějaké ohrožení pro úřad, tak zacouvám. Úřad má pro mě prioritu,” tvrdí Drábová.

Šéfka důležitého úřadu prý velmi dbá na to, aby oddělila svou funkci od kandidatury za politické hnutí. Například se odmítá podílet na tvorbě programu, zvlášť pokud by se měl týkat energetiky. “To už bych považovala za střet zájmů,” dodává Drábová.

Zapojení vysokých úředníků, především odborných ministerských náměstků, do politiky před časem kritizovali sociální demokraté. “Z hlediska logiky zákona, zdravého rozumu a selského rozumu by člověk řekl, že odborný náměstek nemá nikam kandidovat. Máme různé názory v celé řadě oblastí a měli bychom být schopni se na úrovni selského rozumu dohodnout a najít legislativní změnu, která by toto zajistila,“ uvedl v lednu ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy