Smí úředník na billboardy? Drábová se svým šéfem řešila, jak vést předvolební kampaň

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší
13. 7. 2016 10:06
Státní úředníci, kteří chtějí kandidovat v podzimních krajských volbách, se musí poprvé v historii řídit služebním zákonem. Nesmí například agitovat v pracovní době nebo zneužívat svého postavení ve státní správě. Jako první vysoce postavená zaměstnankyně státní správy rozjela kampaň šéfka úřadu pro jádro Dana Drábová, do boje o hejtmanství se ale chystá i několik ministerských náměstkyň.
Dana Drábová na billboardu STAN.
Dana Drábová na billboardu STAN. | Foto: STAN

Praha - Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se nedávno sešla s vrchním šéfem českých úředníků Josefem Postráneckým. Dvojka středočeské kandidátky Starostů a nezávislých do krajských voleb se superúředníkem řešila, jak může vést předvolební kampaň, aniž by porušila zákon.

Vysoce postavení státní úředníci, kteří chtějí na podzim kandidovat, se totiž před volbami musí poprvé v historii řídit služebním zákonem. “Mohou kandidovat do územních samosprávních celků, není tedy v rozporu se zákonem, aby vedli kampaň. Ale neznamená to, že ji mohou vést kdykoli a jakkoli,” upozorňuje Postránecký.

Drábová je zatím první úřednicí, která kampaň rozjela - Starostové tento týden odhalili billboardy, na kterých tvrdí, že mají v průzkumech větší podporu než prezident Miloš Zeman. Postupně se ale do předvolebního boje zapojí i další státní zaměstnankyně - kandidaturu už oznámila náměstkyně z ministerstva financí Lenka Jurošková za ČSSD, z ministerstva vnitra Jana Vildumetzová za ANO a z místního rozvoje Klára Dostálová, rovněž za ANO.

“Služební zákon je nová norma, takže zkušenosti v tomto směru nejsou. Proto když jsem se dozvěděl, že bude paní Drábová kandidovat, tak jsem ji upozornil na některá pravidla - například aby v kampani nevyužívala postavení úředníka nebo aby nevedla kampaň ve služební době,” popisuje Postránecký.

Beru si volno a jezdím vlakem

Drábová ubezpečuje, že všechna pravidla dodržuje. “Že bych zneužila svého postavení, si nemyslím. Vždy si beru dovolenou a jezdím vlakem,” říká šéfka jaderného úřadu. Na nově odhalených billboardech se dokonce ani neobjevuje její funkce. “Ve chvíli, kdy by moje kampaň znamenala nějaké ohrožení pro úřad, tak zacouvám. Úřad má pro mě prioritu,” tvrdí Drábová.

Šéfka důležitého úřadu prý velmi dbá na to, aby oddělila svou funkci od kandidatury za politické hnutí. Například se odmítá podílet na tvorbě programu, zvlášť pokud by se měl týkat energetiky. “To už bych považovala za střet zájmů,” dodává Drábová.

Zapojení vysokých úředníků, především odborných ministerských náměstků, do politiky před časem kritizovali sociální demokraté. “Z hlediska logiky zákona, zdravého rozumu a selského rozumu by člověk řekl, že odborný náměstek nemá nikam kandidovat. Máme různé názory v celé řadě oblastí a měli bychom být schopni se na úrovni selského rozumu dohodnout a najít legislativní změnu, která by toto zajistila,“ uvedl v lednu ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy