Smí úředník na billboardy? Drábová se svým šéfem řešila, jak vést předvolební kampaň

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší
13. 7. 2016 10:06
Státní úředníci, kteří chtějí kandidovat v podzimních krajských volbách, se musí poprvé v historii řídit služebním zákonem. Nesmí například agitovat v pracovní době nebo zneužívat svého postavení ve státní správě. Jako první vysoce postavená zaměstnankyně státní správy rozjela kampaň šéfka úřadu pro jádro Dana Drábová, do boje o hejtmanství se ale chystá i několik ministerských náměstkyň.
Dana Drábová na billboardu STAN.
Dana Drábová na billboardu STAN. | Foto: STAN

Praha - Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se nedávno sešla s vrchním šéfem českých úředníků Josefem Postráneckým. Dvojka středočeské kandidátky Starostů a nezávislých do krajských voleb se superúředníkem řešila, jak může vést předvolební kampaň, aniž by porušila zákon.

Vysoce postavení státní úředníci, kteří chtějí na podzim kandidovat, se totiž před volbami musí poprvé v historii řídit služebním zákonem. “Mohou kandidovat do územních samosprávních celků, není tedy v rozporu se zákonem, aby vedli kampaň. Ale neznamená to, že ji mohou vést kdykoli a jakkoli,” upozorňuje Postránecký.

Drábová je zatím první úřednicí, která kampaň rozjela - Starostové tento týden odhalili billboardy, na kterých tvrdí, že mají v průzkumech větší podporu než prezident Miloš Zeman. Postupně se ale do předvolebního boje zapojí i další státní zaměstnankyně - kandidaturu už oznámila náměstkyně z ministerstva financí Lenka Jurošková za ČSSD, z ministerstva vnitra Jana Vildumetzová za ANO a z místního rozvoje Klára Dostálová, rovněž za ANO.

“Služební zákon je nová norma, takže zkušenosti v tomto směru nejsou. Proto když jsem se dozvěděl, že bude paní Drábová kandidovat, tak jsem ji upozornil na některá pravidla - například aby v kampani nevyužívala postavení úředníka nebo aby nevedla kampaň ve služební době,” popisuje Postránecký.

Beru si volno a jezdím vlakem

Drábová ubezpečuje, že všechna pravidla dodržuje. “Že bych zneužila svého postavení, si nemyslím. Vždy si beru dovolenou a jezdím vlakem,” říká šéfka jaderného úřadu. Na nově odhalených billboardech se dokonce ani neobjevuje její funkce. “Ve chvíli, kdy by moje kampaň znamenala nějaké ohrožení pro úřad, tak zacouvám. Úřad má pro mě prioritu,” tvrdí Drábová.

Šéfka důležitého úřadu prý velmi dbá na to, aby oddělila svou funkci od kandidatury za politické hnutí. Například se odmítá podílet na tvorbě programu, zvlášť pokud by se měl týkat energetiky. “To už bych považovala za střet zájmů,” dodává Drábová.

Zapojení vysokých úředníků, především odborných ministerských náměstků, do politiky před časem kritizovali sociální demokraté. “Z hlediska logiky zákona, zdravého rozumu a selského rozumu by člověk řekl, že odborný náměstek nemá nikam kandidovat. Máme různé názory v celé řadě oblastí a měli bychom být schopni se na úrovni selského rozumu dohodnout a najít legislativní změnu, která by toto zajistila,“ uvedl v lednu ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy