Kdo má větší důvěru než Zeman? Tvář jaderné energetiky Dana Drábová, řekne "tajemná" kampaň

Václav Dolejší
11. 7. 2016 12:32
Dana Drábová se stane hlavní tváří předvolební kampaně Starostů a nezávislých. Už v úterý začne hnutí přelepovat všechny billboardy nápisem "Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman", které se před několika týdny objevily podél dálnic. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost bude v říjnu kandidovat za STAN ve Středočeském kraji na druhém místě. Lídr STAN Petr Gazdík ji původně přemlouval, aby kandidovala na středočeskou hejtmanku. To ale Drábová odmítla. Nechce se vzdát práce v úřadu.
Dana Drábová.
Dana Drábová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Poslední týden okolo silnic a dálnic budí pozornost černobílé billboardy s nápisem "Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman". Reklamní kampaň ovšem nebyla podepsaná a úmyslně nebylo jasné, kdo je jejím autorem. Díky tomu se všichni zabývali spekulacemi, zda za billboardy stojí Zemanovi příznivci, nebo odpůrci a oč jim jde - přesně to autoři kampaně chtěli. Těmi se překvapivě ukázalo být hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které jde do letošních krajských voleb s velkými ambicemi.

Už v úterý začne hnutí přelepovat všechny billboardy fotografií předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové a nápisem "Starostům věří 62 % lidí. I já jim věřím!" STAN se takto obratně snaží využít průzkumy veřejného mínění, z nichž dlouhodobě vyplývá, že prezidentovi důvěřuje 56 procent lidí a starostům 62 procent.

Uvedená kampaň parlamentního hnutí, které do Sněmovny kandidovalo společně s TOP 09, je však trochu čarování s pojmy. Lidé v průzkumu vyjadřovali důvěru obecně ve starosty měst a obcí, nikoliv v konkrétní politické hnutí s názvem Starostové a nezávislí.

"Důvěra ve starosty nás ovšem jako starostenské hnutí těší, i když víme, že se netýká pouze nás, starostů s velkým S," říká k tomu lídr STAN Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny. Tomu se povedlo obratně využít i autoritu Dany Drábové, která bude v říjnu kandidovat za STAN ve Středočeském kraji na druhém místě. Šéfka státního úřadu není členkou Gazdíkova hnutí, ale od roku 1998 je zastupitelkou a od roku 2010 i místostarostou města Pyšely na Benešovsku.

"Samozřejmě že cílem kampaně bylo upoutat pozornost. Ale zároveň i poděkovat za důvěru, kterou podle průzkumů mají lidé v komunální politiky. Tito lidé, ke kterým se jako letitá místostarostka řadím, mají za sebou zkušenosti, které mohou zúročit i na úrovni kraje," řekla Drábová.

Daniela Drábová na billboardu STAN.
Daniela Drábová na billboardu STAN. | Foto: STAN

Petr Gazdík ji původně přemlouval, aby kandidovala na středočeskou hejtmanku. To ale Drábová odmítla, protože se nechtěla vzdát práce v SÚJB, který vede už 17 let. Vláda ji opětovně do funkce jmenovala letos v březnu.

O tom, že Starostové na popularitu Drábové hodně sázejí, svědčí fakt, že tento týden se objeví na bilboardech po celé zemi, nikoliv jen ve středních Čechách, kde sama kandiduje. Kampaň postavenou na kontrastu s Milošem Zemanem nevymyslela pro hnutí žádná reklamní agentura, nýbrž místopředseda STAN a europoslanec STAN Stanislav Polčák.

Jeho někteří kolegové si dokonce pohrávali s myšlenkou, jestli v kampani nějak nevyužít legendární fotografii z podzimu 2000 zachycují polibek Miloše Zemana, tehdejšího premiéra, a Dany Drábové po spuštění Temelína, ale nakonec to neudělali. Zeman a Drábová přitom spolu dobře vycházejí a vzájemně se respektují. V říjnu 2014 prezident Zeman vyznamenal Drábovu medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy