Služební zákon dále rozděluje strany. Platit má od ledna

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2014 23:00
Rozpor panuje v názoru na existenci generálního ředitelství. Strany se sejdou k dalšímu jednání ve středu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Koalice se dnes nesblížila s opozicí v názoru na generální ředitelství státní služby, jehož existenci zejména pravice odmítá. V ostatních sporných bodech ale bude shoda na úpravách možná. K dalšímu jednání se zástupci stran sejdou ve středu večer po schůzce koaliční rady. Novinářům to po dnešním setkání řekli zástupci vládních stran, ODS a KSČM.

"Ve čtyřech z pěti diskutovaných oblastí si dokážeme shodu představit. Problém a rozpor přetrvává, pokud jde o roli generálního ředitelství státní služby," uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Shoda podle nich panuje i na tom, že zákon o státní službě musí platit od začátku příštího roku. Předmětem středeční schůzky by podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky mělo být i to, jakým způsobem se bude ubírat páteční pokračování ve schvalování služebního zákona.

Lidovci toho už mají "plné zuby"

Místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek tak jako zástupci ostatních stran doufá, že se podaří dospět k dohodě nad zákonem, který by měl platit nejméně 20 let. "Dohoda je lepší než boj," uvedl Bartošek s tím, že lidovci mají už "plné zuby přetahování se a dokazování si, kdo má větší sílu".

Sobotka připustil možnost kompromisních řešení směrem k větší propustnosti státní správy i pro kandidáty mimo tuto sféru, zrušení odborných úřednických náměstků a výhod pro úředníky až po odsloužení čtyř let, nikoli navrhovaných tří. Koalice ale nechce ustoupit od úpravy generálního ředitelství státní služby. Během úterka ale očekává od opozice návrhy konkrétních řešení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy