Služební zákon dále rozděluje strany. Platit má od ledna

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2014 23:00
Rozpor panuje v názoru na existenci generálního ředitelství. Strany se sejdou k dalšímu jednání ve středu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Koalice se dnes nesblížila s opozicí v názoru na generální ředitelství státní služby, jehož existenci zejména pravice odmítá. V ostatních sporných bodech ale bude shoda na úpravách možná. K dalšímu jednání se zástupci stran sejdou ve středu večer po schůzce koaliční rady. Novinářům to po dnešním setkání řekli zástupci vládních stran, ODS a KSČM.

"Ve čtyřech z pěti diskutovaných oblastí si dokážeme shodu představit. Problém a rozpor přetrvává, pokud jde o roli generálního ředitelství státní služby," uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Shoda podle nich panuje i na tom, že zákon o státní službě musí platit od začátku příštího roku. Předmětem středeční schůzky by podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky mělo být i to, jakým způsobem se bude ubírat páteční pokračování ve schvalování služebního zákona.

Lidovci toho už mají "plné zuby"

Místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek tak jako zástupci ostatních stran doufá, že se podaří dospět k dohodě nad zákonem, který by měl platit nejméně 20 let. "Dohoda je lepší než boj," uvedl Bartošek s tím, že lidovci mají už "plné zuby přetahování se a dokazování si, kdo má větší sílu".

Sobotka připustil možnost kompromisních řešení směrem k větší propustnosti státní správy i pro kandidáty mimo tuto sféru, zrušení odborných úřednických náměstků a výhod pro úředníky až po odsloužení čtyř let, nikoli navrhovaných tří. Koalice ale nechce ustoupit od úpravy generálního ředitelství státní služby. Během úterka ale očekává od opozice návrhy konkrétních řešení.

 

Právě se děje

Další zprávy