Jandák o služebním zákoně: Hlavně ať tu blbost neschválíme

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
30. 7. 2014 15:05
Podle poslance ČSSD by se celá Poslanecká sněmovna měla zamyslet nad duchem zákona.
Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák
Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Poslanec za sociální demokracii Vítězslav Jandák na jednání Sněmovny ostře zkritizoval návrh služebního zákona. Předlohu, kterou prosazuje koalice v čele s ČSSD, označil za "blbost".

Sněmovna se začala zákonem ve třetím čtení zabývat ve středu. Opozice, která požaduje změny v zákoně, začala s avizovanými obstrukcemi.

"My se tady modlíme, ať opozice ještě mluví, a my tu blbost neschválíme. Pojďme se zamyslet nad duchem zákona, takto to brzdí demokracii v naší zemi," rozohnil se Jandák.

Upozornil na to, že zákon po nás sice chce Evropská unie, nenařizuje nám ale, jak má vypadat. Pokud Sněmovna zákon neschválí, začne od příštího roku platit zastaralá varianta služebního zákona přijatá v roce 2002 za premiéra Miloše Zemana.

"Tento zákon není dobrý. A zákon z roku 2002 – a já miluju prezidenta Zemana – je taky blbej," dodal zvýšeným hlasem Jandák.

Současná předloha zákona o státní službě nevznikala lehce. Koalice narychlo schválila zákon v prvním čtení, protože to byla jedna z podmínek prezidenta pro jmenování Andreje Babiše do vlády. Poté zpracovala rozsáhlý pozměňovací návrh, proti kterému se postavila opozice.

Mezi nejčastěji kritizované části zákona patří zřízení generálního ředitelství, na které přejde část pravomocí politiků. Opozice se také obává "zabetonování" státní správy, kdy si koalice dosadí do úřadů své lidi, které později bude obtížné propustit.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Slavie se v prvním kole play off fotbalové Ligy mistryň utkají s italskou Fiorentinou, kterou jim přisoudil úterní los ve švýcarském Nyonu. 

"Fiorentina je velmi zkušený tým, počtvrté v řadě v Lize mistryň a i když je momentálně až pátý v probíhající domácí soutěži, nečeká nás v naší situaci nic jednoduchého. Čekají nás náročná utkání," uvedl po losu trenér Michal Kolomazník. 

Sparťanky, které na rozdíl od Slavie před losem figurovaly mezi nenasazenými týmy, čeká v souboji o postup mezi 16 nejlepších Glasgow City.

"Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byli ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," okomentovala los Kateřina Brůžková. 

První zápasy se hrají ve dnech 8. a 9. prosince, odvety o týden později. 

před 54 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 56 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy