Slovenští manželé ukrývali během holokaustu ortodoxní Židy, in memoriam dostali cenu

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2018 18:58
Slovenští manželé Antonín a Marie Belánikovi v pondělí dostali v Krnově in memoriam cenu za pomoc Židům. Během holokaustu zachránili život židovských bratrů Alexandera a Ferdinanda Frieda. Titul Spravedlivý mezi národy udílí jeruzalémský památník obětí holokaustu Jad Vašem lidem, kteří za druhé světové války nezištně pomáhali pronásledovaným obětem nacistického režimu. Informovala o tom řekla mluvčí města Dita Círová.
Synagoga, ilustrační foto
Synagoga, ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ocenění převzala v krnovské synagoze od izraelského velvyslance Daniela Merona nejbližší rodina. Slavnostního předávání se zúčastnil jeden ze zachráněných bratrů Alexander Fried.

Oceněných titulem Spravedlivý mezi národy je z řad Čechů a Čechoslováků, včetně manželů Belánikových, již 120. Tři z nich mají stejně jako manželé Belánikovi vazbu na Krnov. "Belánikovi přišli po válce do Krnova," uvedla Círová.

Antonín Belánik (1912 až 1975) a Marie Belániková (1915 až 2006) spolu měli sedm dětí. Za války, kdy měli děti dvě a třetí Marie čekala, neváhali několik měsíců skrývat bratry Friedovy, pronásledované kvůli židovskému původu. V době Slovenského národního povstání, kdy Židům na Slovensku hrozilo největší nebezpečí, poskytl Antonín Belánik pomocnou ruku bratrům z ortodoxní židovské rodiny, kteří byli na útěku.

Belánikovi nechali chlapce spát ve svých vlastních postelích a starali se o ně, i když byli chudí. Marie oslovovala chlapce slovenskými jmény a ve vesnici řekla, že to jsou její bratři.

Do vesnice přišli vlasovci z Běloruska a Ukrajiny. Vyhrožovali, že zabijí všechny, kdo schovávají Židy, a vypálí jim domy. I když byli Belánikovi tehdejší situací vyděšeni, vždy našli chlapcům nové místo, kde se mohli schovat. Celá vesnice byla tehdy s nimi solidární, jelikož Belánikovi nebyli jediná rodina, která Židům pomáhala. I přesto někdo o Belánikovi prohlásil, že je komunista, a Belánik byl zatčen.

Když vlasovci prohledali dům Belánikových, bratři Friedovi žádali, aby zabili je a nechali jejich zachránce žít. Jeden z vojáků chtěl Alexandera zastřelit, avšak jiný mu v tom zabránil, protože je chtěl vyslýchat kvůli ukrývání dalších Židů v jiných rodinách.

V prosinci 1944 byli transportováni do města Sereď a poté do Sachsenhausenu. Během pochodu smrti byli bratři Friedové osvobozeni Rudou armádou.

Ferdinand Fried získal doktorát z chemie v Ottawě a v Kanadě žije dodnes, je mu 91 let. Jeho o dva roky starší bratr Alexander emigroval do Izraele v roce 1983, vzal si Izraelku a zůstal nadšeným sionistou. Žije střídavě v České republice a Německu.

Vazbu na Krnov mají i další držitelé ocenění. Jde o Leopolda a Antonii Bačovské, jejichž vnučka v Krnově učila na gymnáziu. Manželé se ujali desetiměsíčního židovského chlapce, o kterého se starali po celou válku. Za pomoc židovským spoluvězňům ocenění dostal i Alois Holub, který působil v krnovské továrně na výrobu varhan.

 

Právě se děje

Další zprávy