Praha - Hejtmani zaplatí poplatky u lékaře pouze za čtvrtinu lidí. Zbytek má smůlu a přes volební sliby bude muset sáhnout i po novém roce pro třicet korun do kapsy.
Kraje se sice zatím neshodly, jak bude "předávání" veřejných peněz lidem, kteří půjdou k doktorovi, vypadat, stále ale věří, že změnu stihnou zavést od ledna, jak slíbili před volbami.
"Volební závazek stále platí," uvedl pro Aktuálně.cz jihomoravský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý, spolupracovník hejtmana Michala Haška.
Ten má za úkol dovést kraje k jednotnému postupu "vracení" třicetikorunových částek za vyšetření v krajských nemocnicích a za položku na receptu.
Pod jeho velením se také rozhodne, zda budou lidé nadále platit za pobyt v nemocnici a za pohotovost, jak o tom uvažuje například hejtmanka Milana Emmerová, nebo ne.
Ve hře je navíc ještě jedna varianta. A to, že se ČSSD podaří ve sněmovně zrušit placení poplatků pro děti do 18 let, důchodce a chudé pacienty. Sněmovna se má návrhem hejtmana Davida Ratha zabývat při mimořádné schůzi tuto středu.
Čtěte blog Davida Ratha |
Hejtmani zaplatí jen za zlomek péče
Redakce online deníku Aktuálně.cz pro vás na příkladu pěti krajů spočítala, jak by to mohlo být s poplatky od ledna doopravdy.
Středočeský kraj Davida Ratha přijal rozpočet, v němž počítá s částkou 80 milionů, které vynaloží na zaplacení zdravotnických poplatků.
Celková částka, kterou však utratili pacienti ve Středočeském kraji, činí podle statistik, jež se podařilo Aktuálně.cz získat, více než půl miliardy korun.
Jak je to v několika dalších krajích, se můžete podívat v tabulce.
*zdroj dat: VZP (souhrn zaplacených regulačních poplatků do listopadu 2008), přepočteno na celý kalendářní rok; započítán je i podíl VZP na trhu
** tabulka neplatí, pokud poslanci ve středu schválí novelu zákona, která ruší poplatky pro děti do 18 let, důchodce a sociálně slabé
Jde pouze o hrubé výpočty. Přesto však potvrzují, co si myslí všichni oslovení ředitelé těch nemocnic, které nespadají pod kraj.
"Podle mě není pravděpodobné, že by zrušení poplatků v krajských nemocnicích znamenalo odliv našich pacientů," říká například ředitel čáslavské nemocnice Martin Novák. Do Kolína, kde je krajská nemocnice, je to přitom z Čáslavi necelých dvacet kilometrů.
Středočeský kraj je navíc specifický tím, že jeho obyvatelé jezdí často za prací do hlavního města a tam také dochází k doktorům. V pražských nemocnicích by se však poplatky, pokud nebude schválena zmiňovaná novela, měly platit dále.
V roce 2007 poskytli lékaři celkem 150 552 032 ošetření nebo vyšetření. Na každého obyvatele ČR tak připadá přibližně 15 návštěv lékaře za rok. Ambulantní péči pacienti vyhledávají třikrát častěji než pohotovost.
Čtěte blog náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně |