Praha – Ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (ANO) natolik rozčílili poslanci, kterým se nelíbí její novela zákona o pohřebnictví, že jim začala líčit průběh žehu. "Já jsem ta krematoria objela, objela jsem několik pohřebních služeb, byla jsem v tom procesu od A do Z. Pouštěla jsem rakev s nebožtíkem do spalu, viděla jsem ten žeh," řekla v projevu ministryně. A přidala ještě několik podrobností ze svých návštěv těchto zařízení. "Věřte mi, že jsou detaily, které bychom zde neměli úplně rozebírat, protože nás poslouchají občané," dodala.
Novelu, kterou připravilo Šlechtové ministerstvo, tento týden sněmovna poprvé rozebírala a v pátek ji nakonec poslala do druhého čtení. Přesto je podle některých poslanců potřeba části zákona přepracovat. Neshody kolem toho, jak přísná mají být pravidla pro pohřební služby a krematoria, nejsou zapříčiněné jen různými postoji zákonodárců. Silná je i lobby profesních organizací. Lze tak očekávat, že poslanci budou chtít zákon měnit. Ministryně slíbila, že pozměňovací návrhy vyřeší poslanecké výbory, kde kolegům vysvětlí podrobnosti.
Šlechtová se rozzlobila na poslance již ve středu, kdy projednávání její novely přerušili komunisté, kteří si vyžádali přestávku. "Tak všichni budeme pohřbeni do papírových krabic!!" napsala potom na Facebook ministryně. V pátek již její návrh prošel prvním čtením, podpořilo jej 112 poslanců.
Prozatím návrh například pohřebním službám nařizuje, aby měly speciální místnost na úpravu těl, kde si budou moci pozůstalí zkontrolovat práci firmy. Ministryně také chce omezit používání laciných papírových rakví a požaduje, aby podnikatelé v pohřebnictví museli skládat zkoušky.
"Hodně se bude diskutovat i o nové možnosti pohřbít plod po potratu. To chce novela rodičům umožnit," řekl poslanec TOP 09 Václav Horáček. Jako další důležitý bod zmínil financování. Za pohřby lidí bez příbuzných a blízkých dosud platily obce, nově má tato povinnost přejít na ministerstvo pro místní rozvoj.
Chystaná změna má také omezit kontroverzní výstavy lidských těl. "Na jednu stranu se snaží omezit výstavy typu Bodies, ale zároveň dopadne na muzea, galerie, kostnice, kde jsou vystaveny různé historické ostatky. Nevím, jak bude dnes třeba Národní muzeum získávat souhlas příbuzných avarského bojovníka z doby železné nebo bronzové," kritizoval návrh poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD). Poznámkou o souhlasu narážel na paragraf čtyři, kde ministerstvo píše, že zemřelý musí s vystavením ostatků souhlasit.
Aby komunistický poslanec Stanislav Grospič doložil, že pohřební služby potřebují přísnější pravidla i dohled, citoval z loňských kontrol České obchodní inspekce. "Ve druhém čtvrtletí 2016 provedla Česká obchodní inspekce 95 kontrol a z toho polovina poskytovatelů pohřebních služeb nedodržela právní předpisy," řekl Grospič. Podle něj má zákon řešit i takzvanou kremační turistiku, což je praxe, kdy některé společnosti svážejí ostatky více lidí na velké vzdálenosti do jednoho zařízení. To považují politici za nedůstojné.
Proti novele protestují někteří podnikatelé v pohřebnictví. "Ministerstvo pro místní rozvoj předalo vládě a tato schválila úpravu zákona o pohřebnictví bez připomínek profesních organizační, zato v podobě zcela nehorázné," napsal v dopise Josef Jeřábek, majitel pohřební služby v Kolíně. Podle jeho profesního kolegy a předsedy Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislava Kopala je zákon v některých ohledech byrokratický a zatíží firmy administrativou.
Nelíbí se mu například, že pohřební služby mají umožnit kontrolu v místnostech určených na úpravu těl zdarma. Jiné části návrhu zase považuje za příliš mírné. Nevěří na zmíněný dohled pozůstalými. I po něm prý pohřební služba může přeložit zemřelého do lacinější papírové rakve.