Šlechtický rod nezíská zpět stavby v Babiččině údolí

Tomáš Fránek
12. 2. 2008 13:30
Nároky rodu Schaumburg-Lippe zamítl Nejvyšší soud

Brno - Potomci šlechtického rodu Schaumburg-Lippe nezískají zpět stavby a pozemky v Babiččině údolí na Náchodsku.

Dovolání rodu zamítl Nejvyšší soud.

Německému rodu stát zabavil majetek ještě před únorem 1948 podle Benešových dekretů. Nejvyšší soud nyní potvrdil, že se potomci nemohou vydání nemovitostí domáhat prostřednictvím žaloby na určení vlastnictví.

K majetku nemůžete

Soudy už v minulosti zamítly i návrhy na určení vlastnictví náchodského zámku, nemovitostí v Ratibořicích a dalších pozemků a staveb v někdejším panství rodu.

Čtěte více: Potomci rodu Schaumburg-Lippe nemohou žádat o majetek

Obhájci potomků v dovolání k Nejvyššímu soudu uvedli, že soudy omezily vlastnické právo rodiny Schaumburg-Lippe, která o nemovitosti nikdy nepřišla.

"Stát převzal sporný majetek právního předchůdce žalobců bez právního důvodu. Zákonný postup nebyl dodržen, a tedy k přechodu vlastnictví po právu nedošlo," napsala obhajoba v dovolání.

V něm napadli předloňské verdikty Okresního soudu v Náchodě a Krajského soudu v Hradci Králové.

Senát Nejvyššího soudu s předsedou Josefem Rakovským označil právní závěry nižších soudů za správné.

Budovy patří státu

Soudci zdůraznili, že dědeček žalobců Bedřich Schaumburg-Lippe byl německé národnosti a státní příslušnosti. "Nebylo možné shledat dovolání přípustným," napsali soudci.

Už ústavní soudci totiž rozhodli, že majetek zabavený státem před 25. únorem 1948 lze vymáhat jen podle restitučních zákonů, a nikoliv například prostřednictvím žaloby na určení vlastnictví.

Nemovitosti v Babiččině údolí vlastnila v době, kdy spor o vydání začal, společnost Podzámčí. Ta skončila v likvidaci. Památkově chráněné objekty Panského dvora a další nemovitosti koupil za necelých 15 milionů stát.

 

Právě se děje

Další zprávy