Hrabě Salm nebyl udavač, potvrdil soud

Tomáš Fránek
4. 1. 2008 16:50
Dcery hraběte mají podle soudu nárok na omluvu

Brno - Nejvyšší soud se zastal pověsti hraběte Hugo Salma a rozhodl, že jeho dcery mají nárok na omluvu za tvrzení, že jejich otec byl ve spojení s nacistickým udavačem.

Dcery hrabětě, které stále v jednom z nejdelších restitučních sporů usilují o vydání rodového majetku na jihu Moravy, tak uspěly ve sporu s historikem Jiřím Jarošem.

Kamarádi ze spolku

Ten Salma ze spojení s nacistickým udavačem nařkl, když sepsal text na pamětní desku dvou odbojářů v Doubravici nad Svitavou na Blanensku. Ta byla  instalována s nápisem, že oba muži doplatili na nacistického udavače Alfreda Tugemanna, který byl "kriegerkameraden" Salma.

Hrabě Hugo Salm Alfreda Tugemanna během druhé světové války zaměstnával a byl podle Jaroše stejně jako Tugemann členem nacistického spolku Kriegerkameradenschaft.

Podle Salmových dcer byl jejich otec vážně nemocný a vůbec netušil, co Tugemann dělá a že udává nacistům.

Dcery Hugo Salma Jaroše zažalovaly. A zatímco brněnský krajský i olomoucký Vrchní soud rozhodly, že nápis má z desky zmizet, neshodly se na tom, zda se Jaroš musí také omluvit.

Vrchní soud omluvu odmítl, spojení jména hrabětě i udavače na pamětní desce sice označil za násilné a nelogické, k omluvě ale nebyl důvod.

"Uvedení jména Salm ve spojení se jménem nacisty Tugemanna nebylo protiprávním zásahem do osobnostních práv," rozhodl soud.

Omluva dcerám patří

Nejvyšší soud ale nyní verdikt Vrchního soudu zrušil a rozhodl, že dcery mají na omluvu nárok.

"Žalobu na omluvu za uvedení jména Salm ve spojení se jménem Tugemann je potřeba považovat za adekvátní prostředek občanskoprávní ochrany cti otce žalobkyň," rozhodl senát Nejvyššího soudu pod vedením Karla Podolky.

Rozhodnutí o tom, že dcery nemohly uspět se svým požadavkem na omluvu, označili soudci Nejvyššího soudu za nesprávné a nařídili Vrchnímu soudu znovu rozhodnout.

Salmovi se už dlouhé roky (přes pět tisíc dní) snaží získat zpět rozsáhlý majetek na Blanensku.

Majetek jim byl zabaven na základě Benešových dekretů. Podle rozhodnutí ministerstva vnitra hrabě Hugo Salm nebyl československým občanem, restituce je proto zastavena.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy