Praha - Prezidentský kandidát Jan Švejnar soudí, že investice do vzdělání se neobejdou bez školného.
"Náš problém je v tom, že nedáváme dostatek důrazu na investice do vzdělání. Pokud se budeme chtít srovnat s ostatními, budeme muset dát víc, než si stát bude moci dovolit. Budeme potřebovat i peníze ze školného, ty půjdou navíc do vzdělání. Neměly by nahrazovat peníze, které by tam šly od státu," řekl dnes na univerzitě ve Zlíně, kde začal svoji předvolební cestu po republice.
Je však až druhým z politiků, od něhož dnes nutnost zavést školné zazněla. Hospodářské noviny citují premiéra Mirka Topolánka, který řekl, že ještě za této vlády by si měli vysokoškoláci na veřejných školách na vzdělání připlácet.
Půjčky a stipendia
Topolánek hodlá navrhnout tzv. odložené školné, které lidé začnou splácet až v době, kdy jejich příjmy dosáhnou určité hodnoty.
"Programové prohlášení jasně říká, že zahájíme diskusi o odložené platbě, což tímto činím. Nidke není řečeno, že nutně musí zůstat pouze u diskuse a že nedojde na realizaci," uvedl premiér v listu.
Neřekl, jak vysoké by školné mělo být, jaké by byly úroky a příjmová hladina pro začátek splácení. Platba za školy nepřijde dříve, než vláda prosadí výhodné studentské půjčky, stipendia a spoření na vzdělání.
"Musí být zajištěny půjčky, které si studenti mohou vzít a budou je splácet v době, kdy budou pracovat a budou bohatí," podotkl dnes ve Zlíně nezávisle na Topolánkovi Jan Švejnar.
A to se vyplatí
V koaliční vládě však není postoj ke školnému jednoznačný. Například ministr školství Ondřej Liška ze Strany zelených byl už při nedávném nástupu do úřadu ke školnému opatrný.
"Vysokoškolské vzdělání je vysoce návratnou investicí, měli by se na ní podílet všichni, jimž se nakonec mnohonásobně vrací: společnost, firmy i absolventi," píše premiér v rubrice Názory v Hospodářských novinách.
A prezidentský kandidát Švejnar? "Všude na světě vysokoškolsky vzdělaní vydělávají víc než bez vzdělání. I když splatí půjčky, jsou na tom lépe než ti, co je nemají. Je to investice s vysokou návratností," řekl studentům na své předvolební cestě po republice.
V Česku se vzdělání vyplácí, plat diplomovaného odborníka je zde oproti platu středoškoláka vyšší o 82 procent, lépe jsou na tom jenom Maďaři, o 25 procent.