Školáky čekají i jednotné přijímačky na střední školy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 10. 2009 17:05
Jednotné nebudou jen státní maturity, ale také přijímačky na střední školy.
Přijímačky na střední školu budou jednotné, zvažuje ministerstvo.
Přijímačky na střední školu budou jednotné, zvažuje ministerstvo. | Foto: Jan Langer

Praha - Jednotné zřejmě v blízké budoucnosti nebudou jen státní maturity, ale také přijímací zkoušky na střední školy.

S nápadem přišel Pavel Zelený - šéf společnosti Cermat, která má právě přípravy jednotných zkoušek dospělosti na starosti. Testy by měly být základním kritériem přijímacího řízení na všechny maturitní obory.

Jeho plán má dvě části: Nejprve chce zavést jednotné přijímací testy, později pak také vybudovat centrální informační systém.

"Děti by se na školy měly hlásit prostřednictvím tototo informačního systému, a to už se znalostí výsledků jednotlivých testů. Školy by také musely v rámci informačního systému stanovit své požadavky. Na základě toho by probíhalo vlastní přijímací řízení," prozradil Zelený Radiožurnálu.

Jednotné přijímačky by ale představovaly jen určitý základ. Pokud by ředitelé škol potřebovali, mohli by testy rozšířit také o další podmínky přijetí. To by se týkalo zejména uměleckých škol.

Žáci by si ale mohli podat tolik přihlášek, kolik by chtěli.

"Ministerstvo školství skutečně o jednotných přijímačkách uvažuje dlouhodobě. Cermat připravil určitý návrh, jak by to mohlo vypadat. Zvažujeme pro a proti, diskutujeme o možnostech a variantách," potvrdil deníku Aktuálně.cz Ondřej Gabriel z tiskového oddělení úřadu.

Podle Zeleného by zavedení nového systému nestálo moc peněz: "Celé řešení je postavené na technologickém a logistickém půdorysu státních maturit, jde tedy o sekundární zhodnocení prostředků, vložených do státních maturit," vysvětlil.

Jednotné zkoušky už zavedli na Zlínsku

Jednotné přijímačky už letost zavedl Zlínský kraj. Tam budou děti skládat testy společnosti Scio už na jaře. Zkoušky čekají na všechny žáky bez rozdílu, nebude už možné přijmout žáka ke studiu jen na základě výborného prospěchu na základní škole.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hejtmanství tak chce zabránit tomu, aby si děti vybíraly pro další studium školu jen podle toho, jestli přijímá uchazeče bez přijímacího řízení, či nikoliv.

"Byla škoda, že i nadaní žáci si často jen z pohodlnosti vybrali průměrnou školu, ačkoliv měli na víc," souhlasila s plánem kraje zástupkyně Základní školy na Kvítkové ulici ve Zlíně Věra Křečková.

O jednotném přijímacím systému už uvažuje také Středočeský kraj. Radní pro školství Milan Němec doufá, že se dohodnou i s ministerstvem školství.

 

Právě se děje

Další zprávy