Školáky čekají i jednotné přijímačky na střední školy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 10. 2009 17:05
Jednotné nebudou jen státní maturity, ale také přijímačky na střední školy.
Přijímačky na střední školu budou jednotné, zvažuje ministerstvo.
Přijímačky na střední školu budou jednotné, zvažuje ministerstvo. | Foto: Jan Langer

Praha - Jednotné zřejmě v blízké budoucnosti nebudou jen státní maturity, ale také přijímací zkoušky na střední školy.

S nápadem přišel Pavel Zelený - šéf společnosti Cermat, která má právě přípravy jednotných zkoušek dospělosti na starosti. Testy by měly být základním kritériem přijímacího řízení na všechny maturitní obory.

Jeho plán má dvě části: Nejprve chce zavést jednotné přijímací testy, později pak také vybudovat centrální informační systém.

"Děti by se na školy měly hlásit prostřednictvím tototo informačního systému, a to už se znalostí výsledků jednotlivých testů. Školy by také musely v rámci informačního systému stanovit své požadavky. Na základě toho by probíhalo vlastní přijímací řízení," prozradil Zelený Radiožurnálu.

Jednotné přijímačky by ale představovaly jen určitý základ. Pokud by ředitelé škol potřebovali, mohli by testy rozšířit také o další podmínky přijetí. To by se týkalo zejména uměleckých škol.

Žáci by si ale mohli podat tolik přihlášek, kolik by chtěli.

"Ministerstvo školství skutečně o jednotných přijímačkách uvažuje dlouhodobě. Cermat připravil určitý návrh, jak by to mohlo vypadat. Zvažujeme pro a proti, diskutujeme o možnostech a variantách," potvrdil deníku Aktuálně.cz Ondřej Gabriel z tiskového oddělení úřadu.

Podle Zeleného by zavedení nového systému nestálo moc peněz: "Celé řešení je postavené na technologickém a logistickém půdorysu státních maturit, jde tedy o sekundární zhodnocení prostředků, vložených do státních maturit," vysvětlil.

Jednotné zkoušky už zavedli na Zlínsku

Jednotné přijímačky už letost zavedl Zlínský kraj. Tam budou děti skládat testy společnosti Scio už na jaře. Zkoušky čekají na všechny žáky bez rozdílu, nebude už možné přijmout žáka ke studiu jen na základě výborného prospěchu na základní škole.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hejtmanství tak chce zabránit tomu, aby si děti vybíraly pro další studium školu jen podle toho, jestli přijímá uchazeče bez přijímacího řízení, či nikoliv.

"Byla škoda, že i nadaní žáci si často jen z pohodlnosti vybrali průměrnou školu, ačkoliv měli na víc," souhlasila s plánem kraje zástupkyně Základní školy na Kvítkové ulici ve Zlíně Věra Křečková.

O jednotném přijímacím systému už uvažuje také Středočeský kraj. Radní pro školství Milan Němec doufá, že se dohodnou i s ministerstvem školství.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy