Školáky čekají i jednotné přijímačky na střední školy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
29. 10. 2009 17:05
Jednotné nebudou jen státní maturity, ale také přijímačky na střední školy.
Přijímačky na střední školu budou jednotné, zvažuje ministerstvo.
Přijímačky na střední školu budou jednotné, zvažuje ministerstvo. | Foto: Jan Langer

Praha - Jednotné zřejmě v blízké budoucnosti nebudou jen státní maturity, ale také přijímací zkoušky na střední školy.

S nápadem přišel Pavel Zelený - šéf společnosti Cermat, která má právě přípravy jednotných zkoušek dospělosti na starosti. Testy by měly být základním kritériem přijímacího řízení na všechny maturitní obory.

Jeho plán má dvě části: Nejprve chce zavést jednotné přijímací testy, později pak také vybudovat centrální informační systém.

"Děti by se na školy měly hlásit prostřednictvím tototo informačního systému, a to už se znalostí výsledků jednotlivých testů. Školy by také musely v rámci informačního systému stanovit své požadavky. Na základě toho by probíhalo vlastní přijímací řízení," prozradil Zelený Radiožurnálu.

Jednotné přijímačky by ale představovaly jen určitý základ. Pokud by ředitelé škol potřebovali, mohli by testy rozšířit také o další podmínky přijetí. To by se týkalo zejména uměleckých škol.

Žáci by si ale mohli podat tolik přihlášek, kolik by chtěli.

"Ministerstvo školství skutečně o jednotných přijímačkách uvažuje dlouhodobě. Cermat připravil určitý návrh, jak by to mohlo vypadat. Zvažujeme pro a proti, diskutujeme o možnostech a variantách," potvrdil deníku Aktuálně.cz Ondřej Gabriel z tiskového oddělení úřadu.

Podle Zeleného by zavedení nového systému nestálo moc peněz: "Celé řešení je postavené na technologickém a logistickém půdorysu státních maturit, jde tedy o sekundární zhodnocení prostředků, vložených do státních maturit," vysvětlil.

Jednotné zkoušky už zavedli na Zlínsku

Jednotné přijímačky už letost zavedl Zlínský kraj. Tam budou děti skládat testy společnosti Scio už na jaře. Zkoušky čekají na všechny žáky bez rozdílu, nebude už možné přijmout žáka ke studiu jen na základě výborného prospěchu na základní škole.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hejtmanství tak chce zabránit tomu, aby si děti vybíraly pro další studium školu jen podle toho, jestli přijímá uchazeče bez přijímacího řízení, či nikoliv.

"Byla škoda, že i nadaní žáci si často jen z pohodlnosti vybrali průměrnou školu, ačkoliv měli na víc," souhlasila s plánem kraje zástupkyně Základní školy na Kvítkové ulici ve Zlíně Věra Křečková.

O jednotném přijímacím systému už uvažuje také Středočeský kraj. Radní pro školství Milan Němec doufá, že se dohodnou i s ministerstvem školství.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy