Uspěli při zkouškách, jenže školy jejich obory zrušily

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
24. 6. 2009 22:46
Dětí je méně, letos připadá na 150 tisíc volných míst na středních školách jen 120 tisíc deváťáků
Neviditelná ruka trhu s volnými místy na středních školách sama z uchazečů nevybere.
Neviditelná ruka trhu s volnými místy na středních školách sama z uchazečů nevybere. | Foto: Jan Langer

Praha - Dobojováno. Přijímačky na střední školy pozvolna končí a ředitelé sčítají zápisové lístky. Obor neotevřen, hlásí rodičům některé z nich. Dětí je totiž málo.

Zatímco základní školy letos opouští zhruba 120 tisíc žáků, školy jim nabízejí kolem 150 tisíc volných míst. S nedostatkem studentů proto bojují všichni - nejen střední odborné školy, ale i některá gymnázia.

Končíme, hlásí školy

"Museli jsme letos zrušit obor foto-video-reportér-producent," potvrdila Lucie Šolcová z pražské soukromé Střední odborné školy umění a managementu. Na obor se podle ní původně hlásilo osm dětí, všechny škola ke studiu přijala. Všichni totiž úspěšně složili talentovou zkoušku.

Zápisový lístek ale nakonec odevzdali jen tři z nich. 

"To škola nikdy dřív nezažila, v předchozích letech jsme vždy třídu bez problémů naplnili. Obyčejně jsme měli kolem patnácti dětí," podotkla Šolcová. Letos ale pravděpodobně zvítězily podobné obory na konkurenčních středních školách.

Těm, jejichž zájem o studium trval, škola nabídla místo na příbuzných oborech. Jak to bude v příštích letech, si nikdo netroufá odhadnout.

Méně dětí ve třídách

Další školy sice v září první ročníky otevřou, do lavic ale usedne daleko méně lidí, než se původně počítalo.

"Nejprve to vypadalo, že si budeme moct vybírat. O školu byl opravdu velký zájem," popsal situaci v polovině března, kdy do školy teprve chodily přihlášky, ředitel Gymnázia J.A. Komenského v Novém Strašecí Richard Spiegl. Do schránky přišlo 120 přihlášek, škola přitom měla místo pro necelou polovinu z nich.

Podívejte se, co museli znát budoucí gymnazisté:

Pak ale skončily přijímačky i odvolací řízení a učitelé přepočítali zápisové lístky. Výsledek je překvapil: Z těch žáků, které škola ke studiu přijala, jich nakonec do lavic usedne téměř o pětinu méně. "Z hlediska pedagogického je to sice optimum, ekonomicky to ale bude sotva na přežití," zhodnotil Spiegl.

Škola podle něj doplatila hlavně na to, že stojí blízko Prahy. Řada dětí volí studium raději tam. "Podle toho, co vím, ale chybí děti všude. I další gymnázia otevírají třídy po dvaceti až jednadvaceti studentech," uzavřel.

Školy se slučují, stojí to méně

To, že populační křivka klesá a školáků je stále méně, dokládají i úřady. Aby ušetřily, slučují školy téměř všechny kraje v Česku. Nejčastěji zanikají zdravotnické a technické obory. O ty mají děti nejmenší zájem.

I tohle museli znát budoucí gymnazisté:

V Mostě se například jedna zdravotnická škola od září sloučí s pedagogicko-obchodní školou. V nedalekých Lounech se spojí technická střední škola a podobně zaměřené učiliště. Slučování čeká také na dopravní školu v Děčíně.

"Slučujeme, protože dětí ubývá. Ústeckému kraji pak vznikají ztráty. Platíme za energie a údržbu v nedostatečně využívaných budovách," vysvětlil rozhodnutí Ústeckého kraje radní pro školství Petr Jakubec.

Za pět let ubude čtvrtina dětí

Na matematiku do druhého ročníku se dostavil jediný žák
Na matematiku do druhého ročníku se dostavil jediný žák | Foto: Ludvík Hradilek

A připojil statistiku: Zatímco v letošním roce navštěvuje střední školy v kraji více než 41 tisíc žáků, od září se jejich počet bude pohybovat jen kolem 39 tisíc. Za pět let to pak bude dokonce jen 30 a půl tisíce žáků.

Dvě střední školy splynou v jednu také v Bruntále. Bude to od ledna.

„Důvodem je nevyužitá kapacita škol, demografická křivka, ale také skutečnost, že škola získává normativní příspěvek na žáka. Sloučením škol bude možné ušetřit," řekl vedoucí odboru školství krajského úřadu Libor Lenčo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy