Skokani, odpadlíci, nejdražší hlas i "100%" vesnice. Projděte si zajímavosti voleb

Michaela Endrštová Tomáš Klézl Michaela Endrštová, Tomáš Klézl
10. 10. 2021 20:30
Věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším poslancem je padesát let. Do Poslanecké sněmovny se dostal rekordní počet žen. Ve sněmovně se nově budou potkávat bratři Okamurové, příjmení je však asi jediné, co je v politice spojuje. Redakce Aktuálně.cz připravila přehled vybraných zajímavostí z letošních parlamentních voleb.
Milan Brázdil
Milan Brázdil | Foto: archiv Hnutí ANO

Volební skokani

V každých volbách bývá zvolen někdo, u koho není pravděpodobné, že se do sněmovny dostane, protože se nachází na nižších místech kandidátky. Tím, že ho voliči zakroužkují, mu však pomohou přeskočit kandidáty na vyšších pozicích. To je i případ Hayato Okamury (KDU-ČSL), bratra předsedy SPD Tomia Okamury.

Hayato Okamura kandidoval za koalici Spolu z patnáctého místa. Koalice přitom v Praze získala jedenáct poslanců, do sněmovny by se proto nedostal. Jenže Okamuru zakroužkovalo 24 426 lidí, čímž se posunul na šesté místo a přeskočil třeba i veterána Poslanecké sněmovny a trojku kandidátky Marka Bendu (ODS). Stejným způsobem se do sněmovny dostala například Marie Jílková (Spolu), která kandidovala v Jihomoravském kraji z desátého místa.  

V Olomouckém kraji zamíchal pořadím na kandidátce ANO poslanec Milan Brázdil. Kandidoval z šestého místa, ale dostal 6497 hlasů, čímž přeskočil i dvojku kandidátky, poslance Jaroslava Faltýnka. Ten obdržel 5182 přednostních hlasů.

Další “skokanku” lze nalézt v Královéhradeckém kraji. Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková se do sněmovny dostala ze sedmého místa kandidátky Pirátů a starostů. Kroužkovalo ji téměř jedenáct tisíc voličů. Díky tomu přeskočila i lídra kandidátky Martina Jiránka, který dostal jen něco přes tři tisíce preferenčních hlasů. Potůčková serveru vrchlabinky.cz řekla, že svůj úspěch přičítá příspěvku na Twitteru, ve kterém před volbami odmítla návštěvu zdejší opravené školy ministryněmi z hnutí ANO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který by měl na dnešní demonstraci odpůrců vlády poprvé vystoupit jako oficiální kandidát na premiéra, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy