Praha - Sněmovní komise pro kontrolu tajné služby začala vyšetřovat, zda premiér Mirek Topolánek neporušil zákon a nepřekročil své pravomoce v kauze úniku tajných informací z BIS.
Tajná služba přišla podle oficiálního vyjádření na únik svých dat počátkem letošního roku. V té době - opět podle oficiálních tvrzení - byl informovaný i premiér Mirek Topolánek. Oproti všem zvyklostem ale nic nesdělil členům svého kabinetu ani nesvolal vládní výbor pro zpravodajskou činnost, ale řediteli BIS Jiřímu Langovi uložil, aby služba začala případ v tichosti vyšetřovat.
Podle zákona ovšem smí zadávat úkoly civilní kontrarozvědce výlučně vláda, nikoli její člen, byť by to byl premiér. I prezident, když chce BIS zadat nějaký úkol, musí to učinit výhradně prostřednictvím vlády.
"Pan premiér nám sdělil, že ředitel BIS jej o případu informoval a on mu dal za úkol tuto věc vyřešit. Vyžádali jsme si proto nyní od tajné služby oficiální stanovisko, jaké úkoly vláda BIS zadávala. Pokud premiér úkoloval BIS, mohlo by jít o porušení zákona," uvedl šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD).
Ministři: Víme o tom z médií
Ze zjištění redakce vyplývá, že vláda skutečně kvůli této kauze BIS žádný úkol počátkem roku nezadala. Celý případ byl totiž až do podzimu, kdy o o něm informoval deník Aktuálně.cz, utajen i samotným členům vlády.
Nyní oslovení ministři o žádném vládním úkolu ohledně úniku informací z BIS nevěděli. Dokonce potvrdili, že i o samotné skutečnosti, že z tajné služby její pracovník vynesl strategické informace, se dozvěděli až od novinářů.
"Dříve jsem o tom skutečně nevěděl a o žádném takovém vládním úkolu také nevím," sdělil ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Podobně mluví i ministryně obrany Vlasta Parkanová: "O úniku informací z BIS jsem se dozvěděla z médií."
Premiér: Dejte mi pokoj
Sám Mirek Topolánek popírá, že by své pravomoce či zákon jakkoli překročil. Otázky na téma, kdo a čím vlastně tajnou službu zaúkoloval, jej ale evidentně popudily.
"Dobře víte, že "úkolovat" BIS může jenom vláda, tak si ze mě nedělejte legraci. Rovina informace-pokyn je nejenom legální, ale i pravdivá. A dejte mi pokoj," napsal v sms zprávě premiér.
V sms zprávě tedy už narozdíl od svého vystoupení na sněmovní komisi Topolánek nemluví o úkolu pro BIS, ale pouze o pokynu. Co přesně si tedy spolu s ředitelem BIS dojednali, to bude nyní zjišťovat komise pro kontrolu BIS.
Mimo jiné jde o to, jestli premiér a vedení tajné služby celou kauzu nepodcenili a nesnažili se ji zahrát do autu. Mimochodem: zástupci BIS doposud nepodali trestní oznámení na svého pracovníka, jehož veřejně označili za viníka úniku a dokonce o něm tvrdili, že chtěl ukradená data zpeněžit.