Silný noční vítr zanechal bez proudu okolo 18 000 českých domácností

ČTK ČTK
28. 12. 2020 11:03
Po silném nedělním a nočním větru zůstává ráno bez dodávek elektřiny zhruba 18 000 domácností v Česku. Společnost E.ON eviduje téměř 12 000 míst bez proudu, ČEZ 6000, řekly mluvčí firem Božena Herodesová a Soňa Holingerová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Karlovarského kraje

Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení. Problémy jsou v Pardubickém, Olomouckém, Jihomoravském a Zlínském kraji a v Kraji Vysočina.

Společnost E.ON podle mluvčí měla ráno 34 poruch na vedení vysokého napětí, což znamenalo téměř 12 000 domácností bez dodávek proudu. Týká se to více než 5500 domácností ve Zlínském kraji a přes 4000 míst na jihu Moravy. Přes tisíc míst je bez elektřiny také na Vysočině a přes stovku v Olomouckém kraji. "Na vymezování a odstranění poruch intenzivně pracujeme," uvedla Herodesová.

ČEZ dnes ráno evidoval dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny bylo zhruba 6000 domácností. Poruchy společnost evidovala v 08:00 především na Chrudimsku, Orlickoústecku, Jesenicku a Havlíčkobrodsku. Poruchové čety jsou podle mluvčí Holingerové v terénu od neděle.

"Nejhorší situace nastala v noci na dnešek, kdy ve čtyři hodiny ráno jsme evidovali tři desítky poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny bylo na 12 000 odběrných míst," uvedla Holingerová.

Silný vítr fouká v Česku od neděle. Podle meteorologů dosáhl nejvyšší náraz rychlosti kolem 145 kilometrů za hodinu na Sněžce, vítr foukal také v Jeseníkách, Beskydech nebo na Českomoravské vrchovině. Dnes bude vítr pokračovat na severních horách a na Českomoravské vrchovině, místy se může přidat i slabé sněžení. Po vánočním ochlazení leží na horách mezi pěti a 15 centimetry sněhu.

 

Právě se děje

Další zprávy