Šikana miliardáře? Dnes razie, výslech za čtvrt roku

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
17. 2. 2009 14:45
Miliardář David Beran podezíraný z daňového úniku bude vyslechnut až v květnu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Policie minulý týden předvedla tvrdý zásah proti miliardáři Davidu Beranovi. Vpadla mu do bytu a do několika jeho firem, vylamovala dveře. Na výslech si ho však pozvala až v květnu.

Od policejní razie, při které se detektivové snažili zajistit důkazy k podezření, že Beranova firma dluží státu na daních 250 milionů, tedy uplyne čtvrt roku.

Podle informací Aktuálně.cz policie Beranovi navrhla termín na konci dubna, jemu se to ale nehodilo, a tak si jej kriminalisté pozvali na květen, řekl miliardářův advokát Eduard Bruna.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek, jehož útvar má případ na starosti, se k tomu odmítl vyjádřit. "Nekomentujeme žádné trestní řízení."

V obecné rovině ale pak dodal, že postup policie je zcela podle zákona.

Chtějí mě zlikvidovat, tvrdí miliardář

Protikorupční policie prohledala minulou středu tři objekty: Beranův byt v Praze v Bílkově ulici, nemovitosti v Chrudimi, jejichž je vlastníkem, a budovu v Pardubicích, kde sídlí akciová společnost Profi Credit Czech, která je základem Beranova podnikání.

Podle svědků policisté zabavovali veškeré účetnictví a další doklady společnosti. Nikoho ale zatím neobvinili.

Foto: Repro Aktuálně.cz

Beran veškerá obvinění odmítá a akci označil za cílenou likvidaci. "Budeme se proti nestandardnímu postupu úřadů bránit všemi dostupnými prostředky," řekl deníku Aktuálně.cz miliardářův právník Prokop Beneš.

Žaloba je na cestě

Podle informací Aktuálně.cz tým Beranových právníků chystá nejen stížnosti na postup policie, ale připravuje i žalobu za poškození dobrého jména a ušlý zisk.

Podle advokátů tak není jasné, co policie v objektech přesně hledala. Argumentují tím, že miliardářovi podřízení policii nabízeli dokumenty z let 2001 až 2007, tedy období, kterého se podle oficiálního vyjádření kriminalistů daňový únik týkal.

Kriminalisté jej ale prý odmítli. "Nemáme proto žádné vysvětlení," dodal Beneš.

 

Právě se děje

Další zprávy