Domácí,
Michal Polák
6. 11. 2018 10:13
Je to svého druhu nejobšírnější a nejambicióznější mezinárodní smlouva zaměřená na prevenci a potírání násilí páchaného na ženách a na boj proti domácímu násilí. Text Istanbulské úmluvy počítá s nulovou tolerancí takového chování. Dnes předají poslancům petice příznivci i odpůrci úmluvy a odpoledne k nim proběhne veřejné slyšení. Projděte si nejdiskutovanější body úmluvy, které vedou k mnohdy odlišné interpretaci a budí největší emoce.
Jakých skutků se týká?
Kriminalizovány mají být vynucené sňatky, stalking, znásilnění, sexuální obtěžování a fyzické a psychické týrání. V ČR policie eviduje každoročně tisíce případů domácího násilí a další stovky případů znásilnění.
Úmluva bojuje proti ženské obřízce, která je hojně prováděna například v Africe. Nejméně 200 milionů žen po celém světě je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zmrzačeno tímto zákrokem.
Zapovězené jsou také nucené sterilizace, ke kterým v minulosti docházelo i v Česku. Přesné statistiky neexistují, ale Akademie věd odhaduje, že od začátku sedmdesátých let 20. století byly sterilizovány tisíce československých žen převážně romského původu.