Podle Seznamu měl Hamáčkovi s cestou do Moskvy pomáhat Hrad, Jindrák to popírá

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2021 15:52
S přípravou chystané cesty do Moskvy pomáhal vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) také Hrad, napsal v neděli server Seznam Zprávy. Potvrdit to měl šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák. Ten však následně pro Deník N informaci popřel. „Není pravda, že prezident s ministrem Hamáčkem připravoval nebo se podílel na cestě do Moskvy," uvedl Jindrák.
Jan Hamáček a Miloš Zeman. Ilustrační foto.
Jan Hamáček a Miloš Zeman. Ilustrační foto. | Foto: ČTK/PR/Ovčáček Jiří/twitter

"Já jsem Seznamu pouze řekl, že jsme už nějaký čas měli s mým zástupcem nachystaný draft zprávy pro prezidenty, protože Hamáček veřejné řekl, že chce usilovat o ten summit," napsal Jindrák Deníku N. Seznam Zprávy v reakci na toto tvrzení zveřejnily na svém webu nahrávku a přepis telefonického rozhovoru s Jindrákem.

Ministr vnitra už dříve avizoval, že hodlá v Praze uspořádat společné setkání amerického prezidenta Joea Bidena a ruské hlavy státu Vladimira Putina. 

"Co se týče pozvání pana prezidenta Bidena, bylo to v nějakém stadiu diskusí s panem prezidentem i s panem premiérem, že to musí být akce, kde zvacím subjektem je prezident, protože to je prezidentská úroveň," řekl serveru Seznam Zprávy Jindrák.

Později ale diplomat na dotaz Deníku N upřesnil, že na samotné cestě do Moskvy se zahraniční odbor prezidentské kanceláře, kterému šéfuje, nijak nepodílel. "Nikdy jsem o tom ani s Hamáčkem, ani s prezidentem, ani s Babišem nejednal, ani se nepřipravoval žádný způsob předání pozvání," dodal.

Server Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své nejmenované zdroje napsal, že Hamáček chtěl vyměnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. Hamáček takové obvinění odmítl a oznámil, že na autory článku podá trestní oznámení. V dalším sporu chce u civilního soudu žádat 10 milionů korun po vydavateli. V případě úspěchu je plánuje věnovat nadaci policistů a hasičů. Server Seznam Zprávy trvá na pravdivosti svých informací.

Podle českých bezpečnostních složek jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti ruských tajných služeb. Hamáček tvrdí, že jeho chystaná cesta do Moskvy měla být zastíracím manévrem a neměla se uskutečnit.

Jindrák podle Seznam Zpráv řekl, že Hamáček kvůli cestě jednal s prezidentskou kanceláří. "Nemohl by tam jet bez vědomí prezidenta, protože pokud chtěl domlouvat summit Biden-Putin v Praze, tak by oba dva museli být pozváni prezidentem. Jsou to hlavy států a musí být pozvány hlavou státu, pokud se má návštěva odehrát na našem území," sdělil Jindrák.

Pozvání obou prezidentů bylo podle něj už napsané, ale nakonec nebylo ani odesláno, ani předáno. "Bavili jsme se o tom, že by to byla jedna z možností, kdy by tehdejší ministr zahraničí na nějaké odpovídající úrovni v té Moskvě, pokud by tam vůbec jel, mohl to pozvání prezentovat. To je všechno, co o tom vím," dodal Jindrák.

V Radiožurnálu později řekl, že jeho kancelář jen reagovala na Hamáčkův tweet ze 14. dubna, který se summitu týkal. "Pověřil jsem naše velvyslance ve Washingtonu a v Moskvě, aby nabídli jako možné místo setkání Prahu a navázali tím na summit Obama-Medvěděv. Vše je ale na začátku," napsal na twitteru Hamáček.

Jindrák popírá, že by jeho odbor s Hamáčkem jednal. "Na mém odboru jsme připravovali možnost uskutečnění summitu Bidena a Putina v Praze poté, co ministr zahraničních věcí Hamáček napsal na twitteru, že požádal naše ambasády o sondování této možnosti. To považuji za zcela profesionální postup, ale s cestou do Moskvy to nemělo nic společného," řekl Radiožurnálu.

Hamáček měl do Moskvy letět 19. dubna, cestu odvolal v pátek 16. dubna. O den později s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na tiskové konferenci oznámili, že za útokem ve Vrběticích stojí agenti ruských tajných služeb.

Politici dostali od Bezpečnostní informační služby (BIS) informaci o ruském podílu na explozi 7. dubna.

Poslanci: Šéf vojenské rozvědky nepotvrdil, že by Hamáček na schůzce handloval s Vrběticemi (video z 6. května 2021)

Poslanecká komise si pozvala šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Podle Jany Černochové Hamáčkův handl Sputnik za kauzu Vrbětice nepotvrdil. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 29 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy