Sex školy od září neovládne, uklidňují učitelé

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
1. 9. 2010 22:00
Odpůrci sexuální příručky demonstrovali. Humbuk je zbytečný, myslí si mnozí ředitelé
Foto: Reuters

Praha - Odpůrci nové sexuální příručky pro učitele nevzdávají svůj boj a na prvního září naplánovali demonstraci v centru Prahy. Ředitelům škol, které oslovilo Aktuálně.cz se ale humbuk kolem příručky zdál z části zbytečný.

Předmět sexuální výchova zavádět nehodlají. "Školy mají své vzdělávací programy, které běží a s kterými se rodiče mohli seznámit. Ohledně sexuální výchovy tam máme, co tam máme mít a rodiče jsou s tím spokojeni. Nic narychlo měnit nebudeme," říká ředitelka Asociace základního školství a ředitelka základní školy v Plzni - Borech Hana Stýblová.

Podobně uvažují i další ředitelé škol. Podle některých je příručka pro učitele velmi užitečná. "Vím, že ta metodická část se někomu může zdát na hraně, ale příručka je velice dobře udělaná a učitelům pomůže. Například poprvé souhrnně zpracovává legislativu," domnívá se ředitelka terezínské Základní školy Na Krétě Hana Bažantová.

"Neshody okolo příručky často stojí na tom, že je brána jako učebnice pro děti, ale to tak není. Je to materiál pro učitele, kteří si jej prostudují a zváží, jak s informacemi naloží," dodává Bažantová.

Příručka je pro učitele, ne pro děti

Odpůrci příručky sdružení ve Výboru na ochranu práv rodičů tomu ale nevěří a bojí se, že učitelé naruší jejich autoritu.

"VORP zásadně nesouhlasí s předložením jednotného typu výuky předmětů nebo témat, které souvisejí s hodnotovým systémem člověka. Názory na tyto věci (např. sexuální chování) se mohou zásadně lišit u tvůrců publikací, rodičů i učitelů. Nepřejeme si, aby byly děti při vyučování vedeny k věcem, které se mohou příčit zásadám rodičů, a tím byla podrývána rodičovská autorita," píše se v prohlášení, které sdružení zaslalo ministerstvu.

Ministr Josef Dobeš odpůrcům částečně vyhověl a stáhl materiál z webových stránek ministerstva.

Sexuologové, kteří na příručce spolupracovali, ji ale vidí jako prospěšnou. "Informace nenabádají k neřesti, je tomu přesně naopak, poučená mládež se chová zodpovědněji," domnívá se sexuolog Radim Uzel.

Podle něj se navíc učitel nemusí příručkou řídit slovo od slova. "To není bible, to je jen pomůcka. Učitel děti zná. Ví, co si může dovolit. Jsem přesvědčený, že jinak bude učitel děti podle příručky učit v severních Čechách a jinak na jižní Moravě, a to je v pořádku," dodal Uzel.

V brněnské Základní škole Antonínská problém se sexuální výchovou nemají. "Rodiče jsou v tomto směru velmi rozumní, na druhou stranu ani my nikoho nenutíme, a když si někdo nepřeje, aby jeho dítě šlo na přednášku o sexuální výchově, prostě zůstane ve škole," popisuje svou zkušenost ředitel školy Leopold Trněný.

Přímo předmět sexuální výchova ani na této škole není ve vzdělávacím programu. "Je to zahrnuto ve výchově ke zdraví, přírodopisu. Budeme o tom teď mluvit na předmětové komisi. ta rozhodne, jak dál," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy