Lidovci brojí proti sexuální příručce, je málo o lásce

Michal Štůsek Michal Štůsek
13. 5. 2010 15:24
Stáhněte ji, napsala ministryni školství místopředsedkyně KDU-ČSL Šojdrová
Michaela Šojdrová
Michaela Šojdrová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Michaela Šojdrová, lidovecká expertka na školství, chce po ministerstvu školství, aby stáhlo příručku, která má učitelům pomoci s výukou sexuální výchovy.

"Tato příručka obsahuje sborník různých materiálů, různých autorů, od kterých se dokonce MŠMT na straně 2 distancuje, a to právem. Domnívám se, že ministerstvo by nemělo na svém webu propagovat příručku, která není schválenou pedagogickou pomůckou. Proto Vás prosím a žádám, aby tato příručka byla z webu stažena," uvádí 1. místopředsedkyně KDU-ČSL v dopise.

Do příprav by podle ní měli být zapojeni další partneři, kteří se problematikou rodinné a sexuální výchovy dlouhodobě zabývají.

"Zvláštní důraz má být ve výuce kladen na to, aby rodinná výchova řešila nejen negativní trendy sexuálního chování ve společnosti, ale přibližovala žákům sexualitu v komplexním pojetí jako vyjádření láskyplného vztahu mezi mužem a ženou," tvrdí dlouholetá členka školského výboru Poslanecké sněmovny.

Zpět k rodinné výchově

Ministerstvo školství chce podle svých slov žáky základních škol lépe připravit do života, a proto se o sexu mají začít učit v průběhu celé základní školy.

Témata by nově měla být začleněna do různých předmětů v rámci celé školní docházky. Společně s metodickým doporučením dostanou školy i učebnice sexuální výchovy.

Díky příručce, která radí, jak k ožehavým tématům přistupovat, by snazší práci měli mít i učitelé. Cílem nového metodického materiálu je upozornit na širší souvislosti sexuální výchovy.

To se ale Šojdrové nelíbí. " Název pro vyučované téma doporučuji změnit na rodinnou výchovu, jejíž součástí by měly být základy sexuální výchovy. Toto pojetí odpovídá RVP ZV, kde je téma rodiny a základů sexuální výchovy spojeno," prezentuje svůj návrh.

Dva dokumenty nejsou jedním

"Ministryně školství se bude dopisem teprve zabývat," sdělil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel. Následně poznamenal, že téma sexuální výchovy se v českých školách učí desítky let a MŠMT vydáním doporučení a příručky nezavádí nový předmět, nýbrž činí nabídku, kterou učitelé mohou, ale nemusí využít.

Podle něj se navíc dohromady směšují dva rozdílné materiály. Doporučení ministerstva školství k výuce sexuální výchovy na základních školách a příručka pro učitele, která je zdrojem aktuálních informací k tématu.

Mluvčí závěrem předestřel, že Miroslava Kopicová "se v nejbližší době setká s arcibiskupem Dukou a bude s ním nepochybně hovořit také o tématu sexuální výchovy".

 

Právě se děje

Další zprávy