Infobox
FAKTA O NBÚ:
Národní bezpečnostní úřad vznikl v roce 1998 jako státní instituce, která uděluje lidem a firmám bezpečnostní prověrky. Pouze jejich držitelé jsou pak oprávněni k tomu, aby mohli pracovat s tajnými informacemi.
Prověrky musí mít nejen policisté, vybraní úředníci či státní zástupci, ale například i firmy, které se ucházejí o strategické státní zakázky.
Moc úřadu spočívá i v tom, že shromažďuje masu důvěrných informací o prověřovaných lidech. Pokud taková data (například sexuální orientace či majetkové poměry) uniknou, mohou být dotyční lidé vydíratelní.
Úřad je také garantem pro zahraniční partnery - zejména NATO - že Česko dokáže ochránit citlivé informace, které dostává.
Praha - Policie přes několik silných indicií neprokázala manipulace s bezpečnostními prověrkami.
Protikorupční služba podle zjištění Aktuálně.cz v těchto dnech "případ NBÚ" odložila.
A to i přesto, že i vnitřní audit Národního bezpečnostního úřadu v minulých letech odhalil nestandardní postupy při udělování prověrek. Totéž svými tajnými zprávami dokládala i civilní kontrarozvědka, k dispozici byla rovněž svědectví bývalých zaměstnanců NBÚ. Také sněmovní komise pro kontrolu NBÚ avizovala nesrovnalosti v prověrkách udělených před rokem 2002.
Na obvinění konkrétních lidí to ale podle policie nestačilo.
Prověrku od NBÚ potřebují ke své práci lidé či firmy, které zacházejí se strategickými informacemi - včetně těch z NATO.
Růžový panter se nevzdává
NBÚ čelí roky podezření, že certifikáty "prodává" za úplatky nebo prověrky "ohýbá" v neprospěch žadatele. A to opět za úplatek - tentokrát od konkurence.
Nevládní organizace Růžový patner, která se zabývá bezpečnostní problematikou a celé vyšetřování v NBÚ před lety odstartovala, se proto s výsledky případu odmítá smířit.
"Je třeba si uvědomit, že pokud bude existovat jediný nedořešený podezřelý případ, nemůže se Národnímu bezpečnostnímu úřadu podařit, aby byl vnímán jako úřad, který si zaslouží důvěru, úctu a respekt," uvedla Iveta Jordanová z Růžového pantera.
Policie: Bránili nám ve vyšetřování
O objektivitě vyšetřování vypovídá i skutečnost, že sama policie si v minulých letech stěžovala, že ji další úřady brání v práci. Zpravodajské služby odmítaly policii vydat dokumenty, které se vztahovaly k prověřovaným osobám.
Vyšetřování blokoval přímo i Národní bezpečnostní úřad, který kvůli tomu vyvolal na úřadu vlády jednání se zástupci ministerstva vnitra a ministerstva spravedlnosti. NBÚ se tehdy nelíbil rozsah vyšetřování. Nejvyšší státního zastupitelství zase rozhodlo, že ani policie nemá nárok na přístup do jednotlivých spisů NBÚ, u nichž má podezření, že prověrka neproběhla v pořádku.
Kdyby policejní vyšetřování dospělo k závěru, že NBÚ skutečně s prověrkami manipuloval, byl by to citelný zásah do vzájemné spolupráce mezi Českem a NATO. Severoatlantická aliance předává strategické informace jen těm státům, které zaručují, že se data nedostanou do nepovolaných rukou. Jinak řečeno: že jejich bezpečnostní prověrky jsou nenapadnutelné.
Organizace Růžový panter podala kvůli prověrkám trestní oznámení na bývalého šéfa NBÚ Tomáše Kadlece a jeho bezpečnostního ředitele Martina Hejla. Policii předložila i dokumenty, které podle organizace dokládaly, že prověrkou prošli i lidé, jejichž minulost byla bezpečnostním rizikem pro práci s tajnými daty. Mimo jiné šlo například o bývalého policejního náměstka Václava Jakubíka.
Kadlec: Manipulace prostě nebyly
Podezření vůči bývalému Kadlecovu vedení NBÚ zaznamenala už před lety i Bezpečnostní informační služba. Ve svých dokumentech určených premiérovi upozornila, že prověrku získali i lidé, kteří nebyli prověřeni vnitřními tajnými službami. Politici ale s těmito informacemi tehdy nic neudělali.
Kadlec ani Hejl ale nebyli do dnešního dne v souvislosti s prověrkami nikdy obviněni. Oba dva nadto striktně jakoukoli manipulaci popírali.
"Nic takového se za mého působení prostě nedělo. Je to nesmysl," komentoval Kadlec již dříve policejní vyšetřování.
Národní bezpečnostní úřad a jeho vedení přitom neměli v minulosti potíže jen s prověrkami, ale i s podezřelými kontakty. Zaměstnanci úřadu i jeho špičky byli opakovaně přistiženi při schůzkách či telefonátech s podsvětím.
Rezignovat tak kvůli kontaktům s lidmi z takzané Berkovy kauzy musel bývalý šéf NBÚ Jan Mareš. Jeho předchůdce Kadlece zase vyšetřuje policie kvůli dvěma milionům, které mu na účet poslal uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.