Šest příběhů: Tak se české úřady brání zveřejnění informací

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 4. 2015 19:26
Plat kancléře Mynáře, odměny Jany Nagyové-Nečasové nebo bonusy učitelky ve vesnické školce. Jak obtížné je u nás získat informace o veřejných penězích?

Praha - Kancelář prezidenta Miloše Zemana po dlouhých tahanicích zveřejnila platy vedoucích zaměstnanců. Má to ale háček - k částkám nepřiřadila jména ředitelů, údajně kvůli ochraně jejich soukromí.

Právě spor o to, zda je důležitější právo veřejnosti na informace, nebo soukromí státních zaměstnanců, často mění pátrání po platech v boj s úřady i soudy. Projděte si šest příběhů, které popisují cestu za informacemi v Česku.

Foto: Piráti

Precedens Maděra

Za prvním precedentním rozsudkem o odtajnění platů ve veřejné správě stál do té doby veřejnosti neznámý zlínský důchodce Luděk Maděra. Někdejší vedoucí oddělení informačních systémů zlínského magistrátu byl v roce 2000 propuštěn poté, co upozornil na údajné tunelování. Od té doby se s úřadem marně soudil o faktury a také o výši platů a odměn.

První vítězství slavil až po dlouhých deseti letech, kdy Nejvyšší správní soud rozhodl, že informace o odměnách z veřejných prostředků musí být zveřejněny. Maděra, který loni neúspěšně kandidoval za Piráty v senátních volbách, tím ale rozhodně neměl vyhráno – zlínský úřad rozsudek ignoroval a patnáctkrát jeho žádosti odmítl. A to i přes to, že ho ministerstvo vnitra opakovaně upozornilo na to, že postupuje protiprávně.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy