Senát navrhl dva kandidáty na ombudsmana. Zmocněnce Schorma a advokáta Matyse

ČTK ČTK
4. 12. 2019 15:14
Senát na ombudsmana nominoval Víta Alexandera Schorma, který je vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva. Druhým z adeptů se až ve druhém kole tajné volby stal advokát Jan Matys. O budoucím veřejném ochránci práv bude rozhodovat Sněmovna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Schorm získal v prvním kole 36 z 67 odevzdaných hlasů, Matys 27 hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (ANO). Ve druhém kole advokát obdržel 34 hlasů.

Schorma nominovali tři senátoři - Miluše Horská (KDU-ČSL a nestraníci), Václav Láska (Senátor 21) a Jiří Dienstbier (ČSSD). Matyse navrhl senátor Tomáš Jirsa (ODS). Matys se o kandidaturu ucházel už v roce 2010, ale neuspěl. Senát tehdy navrhl sněmovně bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského, který se také nakonec veřejným ochráncem práv stal.

Veřejného ochránce práv volí Poslanecká sněmovna na šest let z kandidátů, z nichž po dvou navrhuje prezident republiky a po dvou Senát. Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestileté funkční období v polovině února příštího roku.

Poslanci teprve nedávno rozhodli o tom, že zástupkyní veřejné ochránkyně práv se stane někdejší zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Nominoval ji Senát i prezident. Šimůnková nahradí Stanislava Křečka, jemuž skončilo funkční období už letos v dubnu. Ve funkci ale zůstává do doby, dokud nesloží slib jeho nástupkyně. Sněmovna místo obsadila po dvou neúspěšných pokusech letos na jaře a v létě.

Vít Alexander Schorm

Narodil se 26. března 1973 v Brně. V roce 1998 absolvoval pařížskou Sorbonu a o dva roky později složil doktorát na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. V letech 1996-98 byl poradcem předsedy Nejvyššího soudu Otakara Motejla, poté působil až do roku 2000 jako vedoucí kanceláře místopředsedy vlády Pavla Rychetského. Od roku 2002 pracuje jako vládní zmocněnec pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: Masarykova univerzita

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy