Dlouhé hledání zástupce ombudsmanky skončilo. Poslanci zvolili Moniku Šimůnkovou

Radek Bartoníček Domácí Radek Bartoníček, Domácí
27. 11. 2019 14:46
Tak dlouho poslanci hlasovali o novém zástupci ombudsmanky, až to vypadalo, že se většina sněmovny na žádném jméně neshodne. Nakonec ale zvolili zástupkyní Moniku Šimůnkovou, bývalou zmocněnkyni vlády pro lidská práva. Na post ji navrhl Senát a prezident Zeman. Nahradí exposlance ČSSD Stanislava Křečka, kterému končí funkční období.
Monika Šimůnková.
Monika Šimůnková. | Foto: Tereza Šídlová

Šimůnková působila v letech 2011-2013 jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva během vlády Petra Nečase. V minulosti pracovala také v Nadaci Naše dítě a v Českém helsinském výboru. Nyní je členkou výboru pro práva dítěte při radě vlády pro lidská práva.

Na post ji navrhl Senát a prezident Miloš Zeman, stejně jako její protikandidátku Lenku Marečkovou. Ta je hlavní inspektorkou ochrany lidských práv na ministerstvu obrany, signatářkou Charty 77 a členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Po pádu komunistického režimu pracovala v kanceláři prezidenta Václava Havla a následně na ministerstvech spravedlnosti a školství.

Současná ombudsmanka Anna Šabatová a její zástupce Stanislav Křeček
Současná ombudsmanka Anna Šabatová a její zástupce Stanislav Křeček | Foto: DVTV

Už když předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v úterý oznámil, že jedna z kandidátek na místo zástupkyně ombudsmanky má šanci být v tajné volbě zvolena, bylo velmi pravděpodobné, že se tak skutečně stane. Síla poslaneckého klubu ANO se 78 členy je natolik dominantní, že fakticky toto hnutí rozhodovalo o tom, kdo se zástupkyní stane. A úplně stejná situace bude příští rok, kdy sněmovna bude volit samotného ombudsmana místo Anny Šabatové, které funkční období končí.

Poslanci volí ombudsmana i jeho zástupce z "balíčku", kdy dvě jména navrhuje prezident a dvě Senát. "Většinová shoda v našem klubu v minulosti byla, jestli by nebylo lepší počkat na volbu nového ombudsmana a následně zvolit jeho zástupce. Dneska jsme ale v situaci, kdy jak prezident, tak Senát se de facto shodují na návrhu dvou velmi kvalitních kandidátek," avizoval před hlasováním Jaroslav Faltýnek.

O složitém hledání nástupce dosavadního zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka svědčí to, že dvě předcházející hlasování na jaře a v létě výsledek nepřinesla. V první volbě neuspěla právnička Markéta Selucká ani bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová. Do druhého kola šla opět Selucká a také bývalý místopředseda Senátu Jiří Šesták, právník a exposlanec ČSSD Zdeněk Koudelka a nynější zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Pokud jde o nástupkyni Anny Šabatové, nejvíce se mluví o nynější poslankyni za ANO Heleně Válkové. Když Válková dostala letos v říjnu dotaz, zda jí Miloš Zeman takovou nominaci nabídl a co případně odpověděla, řekla: "Pan prezident se mě na to ptal v rámci neformální debaty. Já jsem mu odpověděla, že bych to považovala za velkou čest. Ale nic mi neslíbil, jen chtěl znát mé stanovisko."

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na dálnici u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovala čtyři osobní auta a náklaďák

Kvůli nehodám čtyř osobních vozidel a nákladního automobilu policie uzavřela dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Automobily narazily do popraskaného povrchu dálnice, který poškodily vysoké teploty, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dvě nehody se na D35 u Přáslavic staly krátce před 16.hodinou. Podle ŘSD havarovala čtyři osobní vozidla a jedno nákladní. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a zatím nezveřejnila, jestli byl někdo zraněn. Dopravu odklání na vedlejší silnici a odhaduje, že dálnice bude zavřená do 22 hodin.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy