Šéfové parlamentu nedorazí na předávání vyznamenání. Zemanovi vytýkají postoj k Rusku

ČTK Domácí ČTK, Domácí
4. 3. 2022 13:55
Předsedové parlamentních komor Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se pondělního předávání státních vyznamenání na Hradě nezúčastní. Zdůvodnili to v pátek tím, že si pamatují proputinovské postoje prezidenta Miloše Zemana. Ze stejných důvodů pozvání odmítl také místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů nebo někteří jmenovaní rektoři.
Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil v Bruselu.
Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil v Bruselu. | Foto: Milan Jaroš

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (TOP 09) na Twitteru v pátek v poledne uvedl, že je připraven se v zájmu státu účastnit pracovních schůzek se Zemanem, na které ale zván není. "Místo toho mě nyní Miloš Zeman zve, abych podpořil jeho přístup 'já nic, já muzikant'. Omlouvám se, nemohu. Slavnostního večera na Hradě se nezúčastním. Mám příliš dobrou paměť," uvedl Vystrčil.

Taktéž předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na Twitteru oznámila, že pokládá za správné, že Zeman "otočil", když minulý týden odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině a ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnal k šílenci. "Ale nemohu zapomenout, kdo u nás před agresivním a imperialistickým chováním Vladimira Putina dlouhá léta zavíral oči," zdůvodnila svou neúčast na ceremoniálu.

Z obdobného důvodu odmítl pozvání senátor Jiří Růžička z klubu Starostů. "Považuji za nemyslitelné, abych pozvání přijal v době, kdy vojska Ruské federace útočí na svobodnou a demokratickou zemi, ničí ji, zabíjejí, vraždí civilisty a ohrožují bezpečnost v celé Evropě. Navíc hostitel dlouhá léta podporoval nenávistný ruský režim i samotného prezidenta Putina a dodával mu zdání legitimnosti jeho počínání," uvedl.

"Teď je čas pomáhat Ukrajině. Neplánuji to," odpověděl na dotaz novinářů poslanec za KDU-ČSL Jan Bartošek. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla, že se omluvila z pracovních důvodů. Omluvil se i předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob nebo předseda poslanců STAN Josef Cogan. "Na předávání vyznamenání z osobních důvodů nepůjdu," uvedl.

Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) sice pozvánku dostal, na ceremoniál ale také nepůjde. "Na počátku minulého volebního období jsem se zařekl, že si počkám na lepšího prezidenta," řekl.

Místopředsedové sněmovny Karel Havlíček a Jana Mračková Vildumetzová naopak pozvání přijali, stejně jako předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. Předseda senátorského klubu Jaroslav Větrovský (ANO) už ve čtvrtek sdělil, že pozvání nedostal.

Pozvání odmítli i někteří z rektorů. Ze tří vysokých škol v Moravskoslezském kraji přijede jediný, a to rektor Technické univerzity Ostrava Václav Snášel. Další dva rektoři se akce nezúčastní. Jan Lata stojící v čele Ostravské univerzity svou neúčast zdůvodnil postoji prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku.

"Pozvánku jsem obdržel, nicméně na Hrad nepůjdu. Byť Miloš Zeman vyjádřil na okupaci Ukrajiny rozumný názor, jeho předchozí politická činnost tomuto zločinu jednoznačně napomáhala. Navíc má stále ve svém nejbližším okolí člověka, který se chlubil Putinovým portrétem na telefonu. Do této společnosti nelze jít," řekl Lata.

Nedorazí také nejméně tři rektoři pražských vysokých škol - například rektor Janáčkovy akademie múzických umění Petr Michálek. Stejný krok zvolil rektor olomoucké Univerzity Palackého Martin Procházka, rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča.

Prezident Miloš Zeman v pondělí 7. března předá ocenění osobnostem, které se rozhodl vyznamenat k loňskému a předloňskému 28. říjnu. Předloni se ceremoniál neuskutečnil kvůli sílící koronavirové epidemii, loni kvůli léčbě prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici.

 

Právě se děje

Další zprávy