Praha - Nejstarší českou vězenkyni Ludmilu Brožovou Polednovou ve středu převezla policejní eskorta do věznice ve Světlé nad Sázavou, kde si má odpykat šest let za justiční vraždu Milady Horákové.
Ředitelka tamní věznice Kamila Meclová v rozhovoru pro Aktuálně.cz připustila, že Polednová se může za určitých okolností dostat zpátky na svobodu. "To by ale musela mít třeba náhlou mozkovou příhodu, případně tak těžké onemocnění, pro které věznice není uzpůsobena - nejsme jednotka intenzivní péče," upřesnila.
Pokud ale Polednová za mřížemi zůstane, tak se podle Menzelové mimo areál věznice dostane nejdřív ze tři roky. "Je odsouzená na šest let, o podmíněné propuštění si může požádat za čtyři roky. Když půjde všechno dobře, tak by se na vycházku s rodinou mohla dostat za tři roky," vysvětlila.
A.cz: Co čeká nejstarší českou vězenkyni po nástupu?
Bude ubytována na oddělení pro nejstarší a pohybově handicapované vězenkyně. Dostane erární oblečení, bude seznámena s vnitřním řádem věznice, dozví se, kdy je budíček a kdy večerka. Nebo také to, jakým způsobem se může hlásit k lékaři. Protože má delší trest, tak s ní samozřejmě bude hovořit pedagožka, psycholožka i sociální pracovnice.
A.cz: Bude mít speciální režim?
Bude mít režim jako všechny handicapované ženy na oddělení. Režim je přizpůsoben tempu odsouzených žen se zdravotními omezením. Určitě tam není intenzivní sport, jde spíše o rehabilitační cvičení.
A.cz: Jakou mají ty odsouzené šanci dostat se mimo areál věznice? Třeba jít s příbuznými na vycházku.
To je u každé odsouzené jiné. Záleží na délce trestu, charakteru trestného činu, recidivě... Kromě toho se u každé odsouzené v takovém případě hodnotí i plnění programu zacházení , tzn. zapojení do práce, do vzdělávání, případně zájmové činnosti, dodržování vnitřního řádu, počet kázeňských odměn nebo naopak kázeňských trestů, vztahy s rodinou, ochota k sebereflexi, pokud jde o trestnou činnost.
A.cz: A za jak dlouho by se tedy mohla dostat na vycházku Ludmila Brožová Polednová ?
Je odsouzená na šest let, o podmíněné propuštění si může požádat za čtyři roky. Když půjde všechno dobře, tak by se na vycházku s rodinou mohla dostat za tři roky.
A.cz: Za tři roky?!
Ano. Za tři roky by se mohla jít s rodinou projít na tři hodiny ven.
A.cz: Budete vy sama věnovat Polednové nějakou zvláštní pozornost?
Nevidím důvod. Nejsem tady od toho, abych někomu věnovala zvláštní pozornost, pokud tu ovšem nejsou například okolnosti související s bezpečností. Při nástupu do věznice přichází každý tak, jak přichází, a děje se s ním to, co je dáno předpisy a vnitřním řádem. Paní Polednová bude mít svou vychovatelku - ostatně jako každá odsouzená zde; a ta v první řadě bude řešit její problémy při adaptaci na trest odnětí svobody. Je tady dost odborných pracovníků, kteří se o ni postarají.
Myslíte, že jí doma někdo uklízí?
A.cz: Tady jde o to, že paní Polednová je výjimečný případ, je jí přece jen 87 let. Za jak dlouho se může stát, že by pracovníci řekli, že není schopná výkonu trestu.
To může říci jen lékař, pokud se její zdravotní stav zhorší.
A.cz: Takže za týden klidně můžete mít na stole doporučení lékaře, že není schopná dále vykonávat trest.
No to by ale musela mít třeba náhlou mozkovou příhodu, případně natolik těžké onemocnění, pro které věznice není uzpůsobena - nejsme jednotka intenzivní péče. K nám by měla přijít s tím, že je relativně dlouhodobě schopná vykonávat trest odnětí svobody. Na druhou stranu: v tomhle vysokém věku nemůžete vědět, co se kdy stane. Jsou embolie, selhání srdeční činnosti nebo vám vyskočí tlak…
A.cz: Já si nedovedu představit, jak tak straá paní vstane v šest , ustele si, poklidí. Asi nebude plnit to, co je tady norma.
Pokud by její zdravotní stav byl vážnější a ona nemohla plnit základní povinnosti, tak by byla přemístěna na lůžkovou část ošetřovny. ale já když jsem paní Polednovou viděla v televizi, tak se mi zdálo, že je upravená a pořádná. Myslíte si, že jí někdo doma uklízí? Já myslím, že ne. Takže tady to bude zvládat taky.
A.cz: Co bude s jejím důchodem?
Důchod si sem bude nechávat posílat. Podobně jako ostatní důchodkyně. Z toho si bude platit regulační poplatky, doplatky na léky.
A.cz: Zbudou jí z toho peníze?
Ano, důchodkyním z toho peníze zbývají.
A.cz: Ale z toho se jí taky něco sráží za pobyt tady?
Samozřejmě. Náklady výkonu trestu se srážejí z příjmů odsouzených - ať už je to pracovní odměna nebo důchod.
Jsme levní, vězeň na den stojí pětistovku
A.cz: A kolik vůbec stojí vězeň na den?
Plná částka nákladů na vězně na den je v České republice počítána z celkového rozpočtu vězeňské služby a činí asi 900 korun, ve Světlé máme náklady 580 Kč na den. Výše nákladů souvisí s typem věznice- tzn. se stupněm zajištění bezpečnosti. Věznice se zvýšenou ostrahou a oddělení pro doživotní vězně jsou nejdražší.
A.cz: A máte dost peněz?
To víte, že máme málo peněz, tady je nesmírně angažovaný personál a já bych jim třeba ráda dala vyšší odměny. Také bychom potřebovali peníze na dokončení půdních vestaveb a navýšení kapacity - jsme už přeplněnou věznicí.
A.cz: A kolik máte lékařů?
Máme jednu paní doktorku na plný pracovní úvazek a pak na dohodu o pracovní činnosti jednoho psychiatra a jednoho zubaře. Všechna ostatní odborná vyšetření řešíme tím, že jezdíme do nemocnice do Havlíčkova Brodu.
A.cz: A jak to vypadá, když se chce dostat odsouzená k lékaři?
K psychiatrovi se ženy dostávají na společné doporučení naší paní doktorky a našich psycholožek. Problém je, že řada z odsouzených se tam chce dostat jen kvůli různým analgetikům nebo hypnotikům . Venku na to byly zvyklé a tady v tom chtějí pokračovat.
Jedna lékařka na 600 vězňů...
A.cz: Máte tedy de facto jednu lékařku. To není moc.
Do vězení se dostává populace, která z velké části žije na okraji společnosti. Fetují, pijí, nedodržují životosprávu a při svém dobrodružném způsobu života nemají čas chodit k lékaři. Když přijdou na vazbu a do výkonu trestu, jsme povinni udělat všechna předepsaná vyšetření, abychom bránili šíření přenosných chorob a zjistili základní zdravotní stav.
U všech odsouzených se dělá laboratorní vyšetření krve a moči, rentgen plic, u žen gynekologické vyšetření. A v poslední době se ukazuje, jak moc je tahle populace nemocná. A ona je nemocná čím dál tím víc. V naší věznici ve Světlé nad Sázavou více než polovina odsouzených potřebuje léky, ať už na chronická onemocnění nebo akutní. Takže ano: jedna lékařka je velmi málo na tak nemocnou skupinu lidí. Navíc tady má lékař spoustu dalších povinností.
A.cz: Co má ještě za další povinnosti?
Když má odsouzený kázeňský trest samovazby, lékař musí posoudit jeho zdravotní stav. Musíme mít jistotu, že například nespáchá sebevraždu. Dále se lékař vyjadřuje ke každému pracovnímu zařazení odsouzených i k zařazení do školy, zajišťuje u personálu vstupní lékařské prohlídky a pak další preventivní prohlídky. A to nemůže lékař udělat narychlo. Navíc i u lékařů roste administrativní agenda.
A.cz: A proč nemáte tedy těch lékařek víc? Kvůli penězům?
No protože k nám nikdo nechce. Já bych na ně peníze měla, sehnala bych i na mimořádné osobní ohodnocení.
A.cz: A kolik je tady personálu v přímé práci s odsouzenými ?
Celkově zhruba osmdesát a z toho je čtyřicet dozorců. Vychovatelů - to jsou občanští zaměstnanci - máme 20; z odborných zaměstnanců máme 2 psycholožky, speciální pedagogy a sociální pracovnice. S ohledem na množství povinností to není mnoho.