Brno - Církevní řád, který usiluje o navrácení někdejšího majetku Řádu německých rytířů včetně hradů Bouzov a Slovinec, vytáhl do boje proti vedení Ústavního soudu.
A u Ústavního soudu prohrál.
Posmíval se nám
Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, která je nástupnickou organizací Řádu, rozšířila šňůru restitučních sporů o další originální korálek - stěžovala si u Ústavního soudu na podjatost jeho předsedy Pavla Rychetského a dalších dvou soudců Jiřího Muchy a Jana Musila.
Řádu se nelíbilo, že nové podání k ÚS mají posuzovat právě tři výše jmenovaní. Němečtí rytíři jsou totiž přesvědčeni, že Rychetský, Mucha i Musil nejsou církevním restitucím nakloněni. "V právním státě nelze připustit, aby konkrétní věc rozhodovali soudci, jejichž názorová orientace je negativně zaměřena proti stěžovateli," protestovali zástupci řádu.
Trnem v oku jim byl především Rychetský. "Pavel Rychetský se měl dále v roce 1997 v opavské restauraci Koruna posmívat Německému řádu a České provincii Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě," uvedli zástupci řádu ve stížnosti na podjatost.
Rychetský navíc podle řádu ani coby ministr spravedlnosti nijak nevystoupil proti výrokům Miloše Zemana a bývalého ministra kultury Pavla Dostála, kteří řád napadali.
"Dokud bude tato sociálnědemokratická vláda u moci, Řád německých rytířů od ní nedostane ani kamínek, natož Bouzov, Sovinec či Karlovu Studánku," řekl přitom před lety Miloš Zeman.
V žádném případě ne
Rychetský obvinění, že je v dané věci podjatý, odmítl. Stejně zareagovali i soudci Musil a Mucha.
A ÚS námitku podjatosti nakonec zamítl. Podle senátu pod vedením Michaely Židlické totiž nejde dohledat skutečnosti, které by "protirestituční" chování Rychetského potvrzovaly.
"Ve městě Opava byl (Rychetský) pravděpodobně jen jednou v životě, a to v roce 2002, kdy se konalo výjezdní zasedání vlády, jejímž byl členem. V každém případě se tam však, ani nikde jinde, "neposmíval" žádnému řádu," je uvedeno v rozhodnutí Ústavního soudu, jemuž Rychetský předsedá.
Odpovědnost politiků ano, ale...
Ústavní soudci přitom sami potvrzují, že už v minulosti jasně řekli: Jakékoliv aktivity politiků směřující k ovlivnění rozhodnutí soudů jsou v podmínkách právního státu nepřípustné.
Nyní k tomu ovšem doplňují: Nelze to však automaticky přičíst každému expolitikovi.
"Odpovědnost za tyto projevy nelze přiřknout Pavlu Rychetskému, byť by se v té době nacházel ve funkci ministra spravedlnosti," uvedli soudci ÚS.
Nakonec Bouzov dostanou?
Řád německých rytířů nepřišel o majetky na základě Benešových dekretů až po válce, ale už před druhou světovou válkou, kdy mu je zabavili nacisté. Samotný řád byl tehdy rozpuštěn.
Po válce majetek zabral na základě rozhodnutí ministerstva zemědělství ovládaného komunisty stát. Řád se pak začal o majetek soudit.
O Bouzov usiluje neúspěšně už více jak osm let.
Je ovšem možné, že nakonec hrad přece jenom církev získá. Podle zatím neoficiálních informací má totiž Bouzov být součástí církevních restitucí, které už odsouhlasila vláda Mirka Topolánka.